GNU/Linux bölümünün çok fazla alt bölümü olması

oeufeggei

Hectopat
Yer
İstanbul
Bir süre önce sadece Pardus alt bölümü vardı ve bu bölümlerin arttırılma fikri güzeldi. Ancak şu an çok fazla bölüm var ve telefondan kullananlar için -en azından benim için, diğer insanların nasıl düşündüğünü bilmiyorum- konular bölümüne inmesi güzel değil açıkçası.

Bir sürü bölüm olsun herkes istediğini bulsun mantığı güzel ama bir elin parmaklarını geçmeyen konuya sahip bölümlerin olması gereksiz gibi. En azından birbirini taban alan dağıtımların diğerlerinin altına geçmesi ve kullanışsız alt bölümlerin kaldırılması daha iyi olmaz mı?

Ben çok fazla alt bölüm olmasından şikayetci değilim. Ama şu şekilde olabilir. Debian tabanlılar Arch tabanlılar, pisi tabanlılar, diğerleri vs...

Ama tabii bununda dezavantajı var. Mesela deepin ile ilgili bir problem ile karşılaştın diyelim ve bu problem sadece Deep'inde var. Debian tabanlılar arasında daha önce bu problemi yaşayan var mı bulman zorlaşıyor. Örnek olarak deepin VirtualBox'a kurdum mağaza açılmıyor ama diğer Debian tabanlılarda aynı problemle karşılaşmadım. O kadar Debian dağıtımı arasında aynı konu önce açılmış mı bulmak zor olur.

Ya da elemntaryOS kullanan biri sadece elementaryOS ile ilgili kısma bakmak ister vs...

Son düzenleme:
Sadece bagimsiz dagitimlar olmali bence, taban alan dagitimlari koymak mantiksiz. Sonucta bagimsiz bir dagitimda aldiginiz hatalarin cozumleri onu taban alan dagitimlarda da gecerli oluyor.

Dediğinize katılıyorum, aynı hataları alan dağıtımlar birlikte listelenebilir. Ubuntu/Debian tabanlılar, Arch tabanlılar, Red Hat tabanlılar gibi. Bağımsız dağıtımlar da tek bir kategoriye koyulabilir bence ama direkt tag diye ayırmak oldukça güzel fikir gibi.

GNU/Linux’a olan ilgim bu forumda arttı ancak yeni bölümlerden sonra GNU/Linux ana bölümüne düşen konu sayısı azaldı ve dağıtımlara ait alt bölümleri ayrı ayrı takip etmek de zaman alıcı ve üşendirici açıkçası.

Ben çok fazla alt bölüm olmasından şikayetci değilim. Ama şu şekilde olabilir. Debian tabanlılar Arch tabanlılar, pisi tabanlılar, diğerleri vs...

Ama tabii bununda dezavantajı var. Mesela deepin ile ilgili bir problem ile karşılaştın diyelim ve bu problem sadece Deep'inde var. Debian tabanlılar arasında daha önce bu problemi yaşayan var mı bulman zorlaşıyor. Örnek olarak deepin VirtualBox'a kurdum mağaza açılmıyor ama diğer Debian tabanlılarda aynı problemle karşılaşmadım. O kadar Debian dağıtımı arasında aynı konu önce açılmış mı bulmak zor olur.

Ya da elemntaryOS kullanan biri sadece elementaryOS ile ilgili kısma bakmak ister vs...

Bence teknik kategorizasyon anlamsiz. Deb tabanli olan konulari neden ayri tutalim ki, pratikte ne fayda saglayacak?

Bence teknik problemler - distro onerileri - Linux masaustu temalandirmalari vs seklinde ayrimlar daha ilgi cekici olur.

Zaten soru soranlarin cogu distro istiyor, geri kalanlar masaustunu guzellestirme pesinde.
Acil cevap arayan teknik problemler bence ayri tutulmali.

Bence teknik kategorizasyon anlamsiz. Deb tabanli olan konulari neden ayri tutalim ki, pratikte ne fayda saglayacak?

Bence teknik problemler - distro onerileri - Linux masaustu temalandirmalari vs seklinde ayrimlar daha ilgi cekici olur.

Zaten soru soranlarin cogu distro istiyor, geri kalanlar masaustunu guzellestirme pesinde.
Acil cevap arayan teknik problemler bence ayri tutulmali.

Siz de haklısınız. Ben direk teknik destek olarak düşündum. Eğer o dağıtımdan kaynaklı bir hata yoksa genelde aynı tabanlılardan çözüm bulabiliyorsun o yüzden bu şekilde düşündüm. Mesela ben arco Linux kullanıyorum ama genelde bir problem olduğunda Arch kütüphanesine bakıyorum. Dağıtımda kaynaklı problem ise yapımcısına soruyorum.

Ama siz de haklısınız. Linux hakkında genelde masaüstü ortamı ve özelleştirme ile ilgili konu açılıyor. Bu yüzden dediğiiz gibi de olabilir. 👍

Siz de haklısınız. Ben direk teknik destek olarak düşündum. Eğer o dağıtımdan kaynaklı bir hata yoksa genelde aynı tabanlılardan çözüm bulabiliyorsun o yüzden bu şekilde düşündüm. Mesela ben arco Linux kullanıyorum ama genelde bir problem olduğunda Arch wikisie bakıyorum. Dağıtımda kaynaklı problem is yapımcısına soruyorum.

Ama siz de haklısınız. Linux hakkında genelde masaüstü ortamı ve özelleştirme ile ilgili konu açılıyor. Bu yüzden dediğiiz gibi de olabilir. 👍

Evet mantikli aslinda. Ben de ubuntu tabanli distroda sorun yasayinca internette "hede hodo ubuntu" diye aratiyorum.

Geri
Yukarı