GNU/Linux bölümünün çok fazla alt bölümü olması

Ben de bu durumdan şikayetçi olduğum için bir konu açmıştım ama sağ olsun moderatör konu dışına açtığı için konuyu kimse görmemişti. Benim düşüncem şu şekilde. Alt kategoriler yine olsun ama sayısı az olsun. Benim şikayet ettiğim nokta şu. Bir sorunun çözümü sadece bir dağıtıma özgü değil. Bütün açılan konular GNU/Linux konu başlığı altında da gözükmeli, ilgili dağıtımın konu başlığı altında da gözükmeli. Ben tek tek dağıtımların konu başlığına girip millet ne problem yaşamış bir bakayım yardım edeyim demeye inanın çok üşeniyorum. Bu durum düzeltilmeli. Alt başlıklar mı kapatılır, tag mi açılır veya benim dediğim gibi mi olur bilmem ama kesinlikle düzeltilmeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bölümler hakkındaki düşüncelerimizi kime iletmemiz gerekir? Yeni bir konu açmamız gerekir mi yoksa bu konuya yetkili kişileri etiketlememiz yeterli mi acaba?
Bunun icin de forum hakkinda oneriler diye bir kategori olmali bence :)

Etiketlersen kaybolur gider, bahsettigim kategoriye ( var da olabilir emin degilim ) konu acilip "Cozuldu" olarak isaretlenirse mesele biter.

Yanlış hatırlamıyorsam alt bölümlerin açılması da başka bir konudaki taleplerle sağlanmıştı. Recep Baltaş'ın kendisi de konuşmaya dahil olmuş önerileri almıştı. Bu konuya etiketlesek burada da aynı durum olmaz mı?

Bir sürü bölüm olsun herkes istediğini bulsun mantığı güzel ama bir elin parmaklarını geçmeyen konuya sahip bölümlerin olması gereksiz gibi. En azından birbirini taban alan dağıtımların diğerlerinin altına geçmesi ve kullanışsız alt bölümlerin kaldırılması daha iyi olmaz mı?

Mesela Milis Linux, Void bölümü ve hatta Pisi Linux bölümü gereksiz olabilir (gerekli görenler de olacaktır tabii olarak). Çünkü bunlarla ilgili açılan konular gerçekten çok az. Bununla birlikte, Linux Mint bir çok taban dağıtımdan daha fazla konuya sahip. Bunu tutup Ubuntu alt bölümüne taşımak anlamsız. Redhat ve Fedora bir araya toplanabilir (Fedora/Redhat şeklinde olabilir), zaten organik bağlantı da mevcut. Bir de bölümler en azından alakalarına yakın dizilebilir, daha olmadı harf sırasına konabilir. Mesela OpenSuse ile Fedora/Redhat bölümü peşpeşe, Ubuntu, Linux Mint, PopOS ve Debian peşpeşe sıralanabilir. Şu an ki bölüm mantığı iyi, ancak ufak bir zımparalama ile daha pürüzsüz hale gelebilir.

Mesela milis Linux, Void bölümü ve hatta Pisi Linux bölümü gereksiz olabilir (gerekli görenler de olacaktır tabii olarak). Çünkü bunlarla ilgili açılan konular gerçekten çok az. Bununla birlikte, Linux Mint birçok taban dağıtımdan daha fazla konuya sahip. Bunu tutup Ubuntu alt bölümüne taşımak anlamsız. Redhat ve Fedora bir araya toplanabilir (Fedora/Redhat şeklinde olabilir), zaten organik bağlantı da mevcut. Bir de bölümler en azından alakalarına yakın dizilebilir, daha olmadı harf sırasına konabilir. Mesela OpenSUSE ile Fedora/Redhat bölümü peş peşe, Ubuntu, Linux Mint, POP!_OS ve Debian peş peşe sıralanabilir. Şu an ki bölüm mantığı iyi, ancak ufak bir zımparalama ile daha pürüzsüz hale gelebilir.

Bence Milis, Void, Slackware, CentOS (konu sayısı çok gözüküyor ancak büyük çoğunluğu Recep Baltaş'ın güncelleme duyuruları.) silinmesi mantıklı olur. Pop!_OS'de silinebilir gibi bence ama bilemedim. Red Hat dediğiniz gibi Fedora ile birleştirilmesi oldukça mantıklı olur.
  • Debian
  • Pardus
  • Ubuntu
  • Linux Mint
  • Kali
  • Elementary OS
  • Arch Linux
  • Manjaro
  • Red Hat/Fedora
  • Gentoo
  • OpenSUSE
  • Pisi
Şeklinde bir sıralama olabilir ancak yine çok fazla olacağını düşünüyorum. Bunlardan da nasıl bir azaltma uygulanabilir bilemedim açıkçası. Tag ile kullanmak her türlü daha güzel gibi.

Bence duruma göre kategoriler eklenmeli. Mesela Slackware konuları artarsa tekrar açılır. Ya da hiçbirine özel kategori açılmaz.
Ama bu daha mantıklı bir çözüm.
Bence teknik problemler - distro onerileri - Linux masaustu temalandirmalari vs seklinde ayrimlar daha ilgi cekici olur.

Ayrica direkt GNU/Linux bölümü için bildirimleri açınca alt kategorilerden bildirim de gelmiyor. Kategorilerin kaldirilip konu basligi basina tag olmasi gerekiyor bence.

Kullanıcılar etiketi seçecek mi? Hayır.

Sıkıntı kategori sayfalarının her birinin alt alta gözükmesi. Bunu değiştirmemiz gerek.

Çözüm önerim kategoriye girince de alt başlıkların böyle gözükmesi:

1622659287961.png

Geri
Yukarı