GNU/Linux deneyimleriniz

Yaklaşık 1 senedir Arch Linux tabanlı dağıtımlar kullanıyorum. İlk düzgün Linux kullanmaya başladığım zaman dağıtım olarak Arco Linux veya Manjaro Linux Xfce dağıtımını kullanmıştım.

Daha öncelerinde sanal makineye sırf bir şeyler görmek için kurduğum dağıtım da Linux Lite dağıtımıdır.

İlk düzgün kullanmaya başladığım zamanlardan itibaren zamanım hep Linux ile geçti. Windows'a çok çok üst düzey bir işim düştüğü zaman bakıyordum. Ya da kullanacağım programın alternatifi bile yoksa. Amacım kullanmayı öğrenmekti çünkü. Onun haricinde şu an hâlâ Arch Linux kullanıyorum.

Oynayabildiğim oyunları hep Linux üzerinde oynuyorum. Şu aralar Dead Cells'e sardım. Akıyor oyun. Epic Games'ten aldığım için Heroic Games Launcher üzerinden oynuyorum.

Screenshot_2022-10-31_00-16-05.png

Screenshot_2022-10-29_22-35-42.png

Kullanmayı öğrenme aşaması ilerledikten sonra yavaştan topluluk için bir şeyler geliştirmeye başladım. Küçük çaplı ve en azından kendimi denemek adına yaptığım şeylerdi bunlar. İnsanların işine yarayacağını düşündüğüm şeyleri GitHub adresime yükleyip paylaştım. Attığım şeyleri elimden geldiğince güncel tutmaya çalışıyorum.

Program veya yazılım geliştirme bir yana, topluluğun ihtiyacı olduğunu düşündüğüm şeyleri kaynak olması açısından forum üzerinde paylaşıyorum. Ki faydalanan insanlar da var. İnsanların işine yaraması da beni motive ediyor ve bu böyle döngüye giriyor.

Şu an hâlâ kendimi bu alanda geliştirmeye devam ediyorum. Ucu bucağı olmayan, sonsuz bir diyar gibi sanki bu camia...

Geri
Yukarı