GNU/Linux tercih etme nedeniniz nedir?

Her şeyi kendine göre değiştirebilmen ve popüler yüzlerce dağıtımın olması büyük bir özgürlük sağlıyor. Sürekli sistemin sana ördüğü teller ardında gezmek zorunda kalmıyorsun.

Hem açık kaynaklı olduğundan hem de daha nadir tercih edildiğinden daha güvenli bir sistem. Kullanıcıların en çok sorun yaşadığı internetten program indirme konusu da paket yöneticileri sayesinde çözülüyor. Paket yöneticileri dağıtımın depolarında kontrol edilerek güncel bir şekilde paketlenen dosyaları çekip kurmanı sağlıyor.

(Kullandığın dağıtıma bağlı olarak değişmekle birlikte) gizliliğine büyük önem veriyor. Windows'taki gibi araçlar aracılığıyla ekranının görüntüsünü, girdiğin uygulamaların bilgisini, kaç saat durduğunu, konumunu, saatini, hesap bilgilerini ve daha birçok şeyi almıyor. Hatta birçok dağıtımda herhangi bir veri bile toplanmıyor.

Windows gibi çok başarısız ve spagetti gibi olan dosya sistemi yerine düzgün ve yerleşik bir dosya sistemi var.

Arkaplanda az önce bahsettiğim gibi verilerini toplamaya çalışan ve ne olduğu belirsiz servisler çalışmıyor.

Gereksiz servis, uygulama gibi şeyler içermediğinden daha performanslı oluyor.

Dilediğin masaüstü ortamı veya pencere yöneticilerini kullanıp, istediğin gibi özelleştirerek masaüstünü kendine göre dizayn edebiliyorsun.

Bu gibi genel sebepler ile Windows ve MacOS gibi kullanıcıyı kendi ürünlerine bağlamaya, lisans ücreti ödemeye zorlayan, gizliliğine önem vermeyen, kullanıcıyı kısıtlayan işletim sistemlerini tercih etmek yerine akıl karı olan GNU/Linux'u tercih etmek en doğrusu olacaktır.

@Codex360 ben bilgisayarım iyi olsaydı bile Linux kullanırdım ki çok da kötü değil(en azından oyun dışında işler için). Her neyse ben alıştığım için kullanıyorum. Oyunları falan da Linuxta oynuyorum, Witcher 3 v.s oynuyorum. Bilgisayarım Dell İnspiron 5559 güncel olan oyunlar için iyi değil pek. FPS'nin yüksek olmayışını Linux'a bağlamadım zira oyun Platinum ProtonDB'de.
Hulasa;
*Linux bana zevk veriyor. Derin bir dünya keşfedercesine.
*Linux üzerinde terminalle uğraşmak zevkli geliyor.
*Linux için Python ile küçük bir uygulama geliştirdim, bu tarz şeyleri seviyorum.
*Apex Legends, LOL, Dauntless tarzı oyunları bırakalı çok oldu. Benim için sebep kalmadı Windows açısından.
*Ben Openbox kullanıyorum 200 MB RAM tüketiyor ve üstelik daha hızlı Windowstan

Son düzenleme:
- Daha gelismis file system ozellikleri. NTFS uzerinde disk seviyesinde encryption daha bir kac sene oncesine kadar desteklenmiyordu. EXT4 ve daha pek cok nix ailesine ait sistem disk seviyesinde encryption sunuyor.

- Open source -> Gizlilik & Guvenlik & Customize etme kolayligi

- Package Manager -> X programi A kutuphanesini kullaniyorsa, Y programi da A kutuphanesini kullaniyorsa package manager Y programnini kurarken A kutuphanesi zaten yuklu oldugu icin bunu sistemine kurmaz. Tum program listesi bir agac seklinde baglantilariyla net bir sekilde kurulur ve silinir. Windows'da oldugu gibi salak bir regedit sistemiyle ugrasmaz, program kalintilariyla bogusmazsin. Gercek download butonunun nerede oldugu anlamaya calistigin web sitelerinden exe download etmeye calismazsin. Package manager'a git bana su programi kur dersin ve gg.

- Calisan servis yonetimi: Ne yaptigi belirsiz 80 tane svchost.exe calismaz bilgisayarda. Her servisin ne yaptigi bellidir ve istedigin gibi kapatabilir - silebilirsin. Tum yetki sendedir. Windows'da oldugu gibi Microsoft Edge'i silmek icin takla atmazsin. Ya da bir gun update sonrasinda masaustunde Windows Edge kisayolu gormezsin. Senin kisayollarin sana aittir.

1622209783795.png

- Kernel live update yapar. Her update'ten sonra restart atmak zorunda degilsin. Update segmentlere ayrilmistir. Parca parca neyi update edecegini secersin. Windows'da da parcali update yapmak mumkun olsa dahi cok gizlenmis durumdadir. "Sizin icin guncellemelerimiz var :)))) " kisvesi altinda gidip hic kullanmadigin Microsoft HedeHodo uygulamasina 600MB update yapar ve ustune restart atar.

- Dosya yapisi cok mantikli ve tutarlidir. User/AppData/Roaming gibi sacma sapan isimlendirmelerle ve subfolderlarla ugrasmazsin. X programinin configurasyon dosyalarinin nerede oldugunu Linux'te tahmin etmek cocuk oyuncagi iken windows 'da potansiyel 20 tane yer vardir ve hic birinde olmayabilir.

Linux'u tercih etmemin sebeplerinden birisi şüphesiz tasarım. Aynı zamanda servis mantalitesi, uygulamalar, yazılım geliştirme tarafındaki avantajlar, açık kaynak olması da var. Dosya sistemi formatı Windows'tan daha efektif ve güvenli. NTFS'te kendi çapında iyi ama ext4 ya da XFS ile boy ölçüşemez. Sisteme istediğin gibi müdahale edebilirsin, Windows gibi kısıtlamıyor @bitwise ın dediği gibi. Görmüş olduğunuz tasarım benim naçizane i3 tasarımımdır.
1622212089860.png

- Daha gelismis file system ozellikleri. NTFS uzerinde disk seviyesinde encryption daha bir kac sene oncesine kadar desteklenmiyordu. EXT4 ve daha pek cok nix ailesine ait sistem disk seviyesinde encryption sunuyor.

- Open source -> Gizlilik & Guvenlik & Customize etme kolayligi

- Package Manager -> X programi A kutuphanesini kullaniyorsa, Y programi da A kutuphanesini kullaniyorsa package manager Y programnini kurarken A kutuphanesi zaten yuklu oldugu icin bunu sistemine kurmaz. Tum program listesi bir agac seklinde baglantilariyla net bir sekilde kurulur ve silinir. Windows'da oldugu gibi salak bir regedit sistemiyle ugrasmaz, program kalintilariyla bogusmazsin. Gercek download butonunun nerede oldugu anlamaya calistigin web sitelerinden exe download etmeye calismazsin. Package manager'a git bana su programi kur dersin ve gg.

- Calisan servis yonetimi: Ne yaptigi belirsiz 80 tane svchost.exe calismaz bilgisayarda. Her servisin ne yaptigi bellidir ve istedigin gibi kapatabilir - silebilirsin. Tum yetki sendedir. Windows'da oldugu gibi Microsoft Edge'i silmek icin takla atmazsin. Ya da bir gun update sonrasinda masaustunde Windows Edge kisayolu gormezsin. Senin kisayollarin sana aittir.

Eki Görüntüle 1045280

- Kernel live update yapar. Her update'ten sonra restart atmak zorunda degilsin. Update segmentlere ayrilmistir. Parca parca neyi update edecegini secersin. Windows'da da parcali update yapmak mumkun olsa dahi cok gizlenmis durumdadir. "Sizin icin guncellemelerimiz var :)))) " kisvesi altinda gidip hic kullanmadigin Microsoft HedeHodo uygulamasina 600MB update yapar ve ustune restart atar.

- Dosya yapisi cok mantikli ve tutarlidir. User/AppData/Roaming gibi sacma sapan isimlendirmelerle ve subfolderlarla ugrasmazsin. X programinin configurasyon dosyalarinin nerede oldugunu Linux'te tahmin etmek cocuk oyuncagi iken windows 'da potansiyel 20 tane yer vardir ve hic birinde olmayabilir.
Dosya sistemi hiyerarşisi konusunda çok abartmışsın be ya :D Windows'un dosya hiyerarşisini ben şahsen beğeniyorum, "\" lar olmasa benim gayet hoşuma giden, mantıklı bir hiyerarşi. Unix dosya hiyerarşisinin mantıksız bulduğum taraflardan biri diskler bir klasöre bağlanabiliyor. Bu bir yandan kolaylık ama bir yandan kötü. Birde blocklar da bir dosya olarak sayılıyor, burası biraz mantık dışı geldi bana açıkçası.

1. Uğraştırmıyor. İhtiyacınız olan tüm sürücüler Linux çekirdeğinin içine gömülü halde gelir. Windows'da ise allahın belası Windows Update zımbırtısı ile uğraşıyorsun.
  2. Küçükler. Şimdi Windows 10'un ISO dosyasını indirmeye çalışsan büyük dosya boyutları ile uğraşırsınız.
    Windows indiriliyor....png

Ama Fedora'nın ISO dosyasına baktığımızda Windows'un ISO dosyasından 4-5 kat daha küçük boyutlar ile karşılaşıyorsunuz.
    Fedora indiriliyor....png

Diskten de sadece 10-20 GB istemesi ise cabası. Windows'da bu 32 GB'a kadar çıkıyor.
  3. Zararlı yazılımlar ile uğraşmıyorsunuz. Bu hem az kullanıldığından, hem özgür yazılım olduğundan dolayı herkes katkıda bulunarak güvenliği güçlendiriyorlar. Ayrıca *NIX (Unix-like/Unix benzeri) sistemlerde yazılım edinme çoğunlukla sadece güvenli programların ve kütüphanelerin girdiği yazılım deposu yöntemi kullanılıyor.
  4. Paket yönetim sistemi düzenli. Bir program indirdiğinizde binbir türlü kütüphane tekrar tekrar kurulmuyor. Bu da sistemin şişmesini önlüyor. Paketi kaldırdığınızda ise gereksiz kütüphane ve bağımlılıkları kaldırıyor. Böylelikle kalıntılarla da uğraşmıyorsunuz.
  5. Program edinme daha kolay. Windows'da internet sitelerinde gezinip programı bulmaya çalışırken *NIX sistemlerde paket yöneticinizi kullanarak kolayca indirip kurabiliyorsunuz.
  6. GNU/Linux özgür bir yazılım olduğudan dolayı dağıtımın GitHub deposunu veya GitLab ya da açtıkları herhangi bir kaynak yönetim sistemine girip katkıda bulunabiliyorsunuz. Sonra eğer yaptığınız değişikliği kabul ederlerse yayınlayıp dağıtımlara güncellemeyi yolluyorlar.
Bu maddelere konulmaması gereken şeyler var. Mesela "hızlılık" dağıtıma, kurulu programlara ve masaüstü ortamına göre değişkenlik göstermekte. "Kararlılık" da yine dağıtımdan dağıtma değişkenlik gösterebilir.

Son düzenleme:
  1. Uğraştırmıyor. İhtiyacınız olan tüm sürücüler Linux çekirdeğinin içine gömülü halde gelir. Windows'da ise allahın belası Windows Update zımbırtısı ile uğraşıyorsun.
  2. Küçükler. Şimdi Windows 10'un ISO dosyasını indirmeye çalışsan büyük dosya boyutları ile uğraşırsınız.
    Eki Görüntüle 1045464
    Ama Fedora'nın ISO dosyasına baktığımızda Windows'un ISO dosyasından 4-5 kat daha küçük boyutlar ile karşılaşıyorsunuz.
    Eki Görüntüle 1045465
    Diskten de sadece 10-20 GB istemesi ise cabası. Windows'da bu 32 GB'a kadar çıkıyor.
  3. Zararlı yazılımlar ile uğraşmıyorsunuz. Bu hem az kullanıldığından, hem özgür yazılım olduğundan dolayı herkes katkıda bulunarak güvenliği güçlendiriyorlar. Ayrıca *NIX (Unix-like/Unix benzeri) sistemlerde yazılım edinme çoğunlukla sadece güvenli programların ve kütüphanelerin girdiği yazılım deposu yöntemi kullanılıyor.
  4. Paket yönetim sistemi düzenli. Bir program indirdiğinizde binbir türlü kütüphane tekrar tekrar kurulmuyor. Bu da sistemin şişmesini önlüyor. Paketi kaldırdığınızda ise gereksiz kütüphane ve bağımlılıkları kaldırıyor. Böylelikle kalıntılarla da uğraşmıyorsunuz.
  5. Program edinme daha kolay. Windows'da internet sitelerinde gezinip programı bulmaya çalışırken *NIX sistemlerde paket yöneticinizi kullanarak kolayca indirip kurabiliyorsunuz.
  6. GNU/Linux özgür bir yazılım olduğudan dolayı dağıtımın GitHub deposunu veya GitLab ya da açtıkları herhangi bir kaynak yönetim sistemine girip katkıda bulunabiliyorsunuz. Sonra eğer yaptığınız değişikliği kabul ederlerse yayınlayıp dağıtımlara güncellemeyi yolluyorlar.
Bu maddelere konulmaması gereken şeyler var. Mesela "hızlılık" dağıtıma, kurulu programlara ve masaüstü ortamına göre değişkenlik göstermekte. "Kararlılık" da yine dağıtımdan dağıtma değişkenlik gösterebilir.
Keşke buraya @Recep Baltaş gelse de ona da linux'u alştırsak. Her sistem toplama videosunda windows kuruyor, windowstan bahsediyor, windows USB oluşturma videoları var eskiden kalan.

Keşke buraya @Recep Baltaş gelse de ona da linux'u alştırsak. Her sistem toplama videosunda windows kuruyor, windowstan bahsediyor, windows USB oluşturma videoları var eskiden kalan.
Hocam bir deneme videosu yapmıştı. Sanırım memnun kalmadı. Yani zor :(

Merhaba. Windows kullanan biri olarak GNU/Linux kullananların neden kullandıklarını merak ediyorum. Performans kısmını biliyorum. Sistemi kötü olan kişiler yöneliyor fakat onun dışında sizin tercih etme nedeniniz nedir? Görünüm olarak aşırı beğeniyorum fakat alışkanlıktan dolayı galiba windows'u bırakıp geçemiyorum :D
Benim için daha ziyade yeni birşeyler öğrenme isteği. İllaki windows'a karşı olmak gerekmiyor. Linux kendi başına bir dünya gibi.

Geri
Yukarı