GoDaddy'den alışveriş yapmayın

Leo Boz

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
GoDaddy üzerinden domain satın aldım. Satın alırken görselde gördüğünüz şu seçeneği gördüm ve üstüne tıkladım.

Ekran görüntüsü 2024-01-20 210042.png

Kısacası kendilerinden domain satın aldığınız zaman yanında ücretsiz olarak bir web sitesi oluşturabildiğiniz bilgisini görebiliyorsunuz.
GoDaddy web site builder hizmetleri ile sitemi tamamladıktan sonra siteyi satın aldığım domain ile bağlamayı çalıştım. Ancak bir de ne göreyim. Meğerse sadece 7 günlük deneme süresi verilmiş. Ve aslında web site builder yazılanın aksine fiyata dahil değilmiş. Müşteri hizmetleri ise bana ödeme aşamasında önüme çıkan bu ekran görüntüsünü gönderdi ve web sitenin 7 günlük deneme sürümü olduğunun belirtildiğini söyledi.

Ekran görüntüsü 2024-01-20 223316.png

Tüm alan adlarının yanında hazır web sitesi de edinmiş olursunuz. bonus olarak hiçbir ek ücret ödemeden 7 gün boyunca çevirimiçi randevu alma gibi premium özellikleri deneyebilirsiniz. Ya ben okuma yazma bilmiyorum ya da burada açıkça bir dolandırıcılık var. Çünkü bu iki cümle aynı anlama gelmiyor. Bu arada ingilizcesi'de şu şekilde: "all domains come with a web site builder. As a bonus you can try premium features like Online meeting for 7 days."

İngilizce versiyonunun daha kritik olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Türkçe versiyonunu açıklayabilirler. Gerçekten de alan adını aldığınız zaman tek sayfadan oluşan hazır bir "çok yakında" sitesi edinmiş oluyorsunuz. Ancak ingilizcesinde hazır bir web sitesi değil, "web site builder" edindiğiniz yazıyor.

Ekran görüntüsü 2024-01-20 220116.png

Son düzenleyen: Moderatör:
GoDaddy dolandırıcı değildir. Bu tür bir başlık ile konu açmadan önce gerçekten geçerli bir sebebiniz olmalı. Siz yanlış anlamışsınız. Mesajın içeriğinde süresiz olarak böyle bir eklentinin olacağı yazmıyor hiç bir yerde ki sonunda anlatmaya çalıştığı zaten 7 güne ek olarak hiç bir para vermeden premium özellikleride test edebilirsin.. Kısacası bu başlık biraz abartı olmuş. İade edin geçin.

GoDaddy dolandırıcı değildir. Bu tür bir başlık ile konu açmadan önce gerçekten geçerli bir sebebiniz olmalı. Siz yanlış anlamışsınız. Mesajın içeriğinde süresiz olarak böyle bir eklentinin olacağı yazmıyor hiçbir yerde ki sonunda anlatmaya çalıştığı zaten 7 güne ek olarak hiçbir para vermeden premium özellikleride test edebilirsin. Kısacası bu başlık biraz abartı olmuş. İade edin geçin.

Geçerli bir sebebim olmasa zaten böyle bir konuyu açıp insanları uyarmazdım. Geçerli olup olmadığına siz mi karar veriyorsunuz? Mesajın içeriğinde süresiz olarak böyle bir eklentinin olacağı yazmıyor demek oldukça saçma. Burada açık bir şekilde size satın alma sırasında verilmesi gerekilen bilgiyi siz ödemeyi tamamladıktan sonra veriyor. İki tane not bırakılmış ve ikisinde de ücretsiz bir web sitesi oluşturabileceğinizi dile getiriyor. İnsanları yanıltmak dışında başka bir şey değil.

Ayrıca bunun dışında domainlerin süreleri bitince bitmek bilmeyen açık artırma günleri ve sahip olduğunuz domainin başkası tarafından alınma ihtimali %0 olmasına rağmen daha fazla para koparmak için üzerine ekstra satın alma uzmanı hizmet fiyatı çekmeleri gibi para kazanma yöntemlerine girdikleri çoğu yabancı forumda konuşuluyor. Özellikle bu satın alma uzmanı olayı bizzat tanık olduğum bir durumdur. Aradan 2 ay gibi bir süre geçince ne hikmetse aynı domain tekrar satın alınabilir oluyor. Halbuki en az 1 yıllık domain alınıyor.

Geçerli bir sebebim olmasa zaten böyle bir konuyu açıp insanları uyarmazdım. Geçerli olup olmadığına siz mi karar veriyorsunuz?
Geçerli bir sebebiniz yok demedim. Geçerli bir sebebiniz olmalı dedim. Bana göre, geçersiz.

Mesajın içeriğinde süresiz olarak böyle bir eklentinin olacağı yazmıyor demek oldukça saçma. Burada açık bir şekilde size satın alma sırasında verilmesi gerekilen bilgiyi siz ödemeyi tamamladıktan sonra veriyor. İki tane not bırakılmış ve ikisinde de ücretsiz bir web sitesi oluşturabileceğinizi dile getiriyor. İnsanları yanıltmak dışında başka bir şey değil.
Kim neden size sırf domain aldınız diye süresiz website oluşturma aracını versin ki? Önce bunu sorun kendinize. Yahu ben 100 liraya 200 liraya domain alıyorum da, neden insanların binlerce liraya sattıkları, aylık üyelik aldıkları, website oluşturma gibi çok büyük bir sektörde işime yarayacak bir aleti neden bedavaya veriyorlar? Hayır zaten böyle bir şey olsa neden insanlar Namecheap, Google Domains, Name.com gibi şirketleri kullanıyor? Neden yazılımcılara para veriyorlar? Sadece yapmaları gereken 100 liraya GoDaddy'den domain alıp süresiz olarak istedikleri kadar website oluşturma aracını kullanmak, öyle mi? Böyle bir şey olsaydı, zaten her yerde bununla ilgili saçma sapan videolar çeken influencerlar görürdünüz. Mesajımda yazdığım gibi, ücretsiz website oluşturacağınız yazılmış ve bu denilen yerine getirilmiş. 7 gün boyunca oluşturmakta özgürsünüz. 7 gün sonra çıkıp da "Yaa madem 7 gün sonra bitecekti, neden 7 gün sonra biteceğini yazmadınız?" diyemezsin. Ekstra para versen anlayacağım, sanki verdin de konuşuyorsun.

Ayrıca bunun dışında domainlerin süreleri bitince bitmek bilmeyen açık artırma günleri ve sahip olduğunuz domainin başkası tarafından alınma ihtimali %0 olmasına rağmen daha fazla para koparmak için üzerine ekstra satın alma uzmanı hizmet fiyatı çekmeleri gibi para kazanma yöntemlerine girdikleri çoğu yabancı forumda konuşuluyor. Özellikle bu satın alma uzmanı olayı bizzat tanık olduğum bir durumdur. Aradan 2 ay gibi bir süre geçince ne hikmetse aynı domain tekrar satın alınabilir oluyor. Halbuki en az 1 yıllık domain alınıyor.
Adamlar bir hizmet çıkarmış; Sen domain almak istiyorsun. Ama ne? Domain zaten alınmış. Bu durumda ne yapabilirsin? Whois bilgilerinden domain sahibini bulup domain sahibine ulaşabilirsin. Ya da ulaşamazsın? Neden? Çünkü Whois bilgileri genelde gizlidir. Peki bu durumda ne yapabilirsin? Hiçbir şey. Peki GoDaddy burada ne sunuyor? Sana bir hizmet. Almak istediğin domainin sahibine ulaşıyorlar. Senin için en ucuz şekilde domaini satın almaya çalışıyorlar. Eğer domain sahibiyle anlaşabilirlerse, domainin parasını ödeyip domaini transfer ettiriyorlar. Seni domain sahibine ulaşmakla, onunla anlaşmakla ve daha bir çok şeyden kurtarıyorlar. Tabii ki bunun için para alacaklar.

Hiç bir domain alındıktan 2 ay sonra satışa çıkmaz. O satış değil. Zaten almak istediğinizde domainin kullanıldığını "fakat" sizin için domain sahibiyle iletişime geçebileceklerini ve mümkün olursa domainin size satılmasını sağlayabileceklerini yazıyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı