Çözüldü GT 430 Oyunlarda FPS Düşüklüğü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Arif Doğan

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlar benim bilgisayarımda GT 430 erkan kartı var, genelde TF2, CS:GO, Spintires gibi oynayabildiğim oyunları 40-60 FPS oynuyordum. Fakat son günlerde aynı oyunda aynı ekran kartında 10-20 hatta 5 FPS'lere düşüyor ve öyle kalıyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca sorun çözülüyor fakat ortalama 1 saat sonra tekrar aynı şey oluyor.

MSI Afterburner'le biraz O.C. yapmıştım, kartı değiştireceğim için son günlerine bari biraz zorlansın diye, karta zarar vermiş olabilir miyim? Öyle olduğunu sanıyorum çünkü sürekli olan bir sorun değil. Yardım edebilecek arkadaşlar varsa yardım ederse sevinirim.

OC yapmışsınız, kapatıp açınca 1 saat kadar sorun olmuyor, ben ısınma sorunuyum diye bağırıyor makine. :) Isındığı için frekans düşmesi ve dolayısıyla performans düşmeyi yaşıyor olabilirsiniz. Zarar verdiğinizi sanmıyorum. OC işlemini geri alın varsayılan hale getirin. Sorunun çözüleceğini tahmin ediyorum.

Öyle yaptım zaten normal frekans değerlerine aldım üstelik MSİ Afterburner'le sıcaklığı kontrol ettiğimde normal dereceler alıyorum, genelde oynadığım zamanki sıcaklıklar. Fakat hala sorun devam ediyor.

Güncelleme: Sorunu buldum Afterburner bilgi ekranında yazana göre GPU %100 kullanılıyor fakat 51Mhz gibi komik bir frekans değerinde çalışıyor sizce sebebi nedir?

Son düzenleme:
Sistem güç ayarları tasarruf modunda mı yoksa performans mı? Hem sistemden bakın hem de Nvidia Denetim Masası'ndan. İkisi de etkiliyor.

NVIDIA sürücüsünü DDU ile silip tekrar yüklemek de sorunu çözebilir veya Windows'u baştan yüklemek. Birebir aynı sorun 750 Ti ile de benim başıma gelmişti. Çok gariptir, bir repack korsan oyunu kurarken FIFA 15 demo sürümünü açtıktan sonra tam ekrana geçirip geri düzelttim, birkaç seferden sonra FPS değerleri acayip düşmeye başlamıştı ve GPU frekans değerleri yerlerde geziyordu. Aynı sendeki gibi PC'yi yeniden başlatınca düzeliyordu. Repack oyun kurulumu sırasında başka bir oyunu açıp ekranı büyültüp küçültmeyle ne alakası var bilmiyorum sorun ama Windows'u baştan kurduktan sonra düzelmişti bende. %99,998 ihtimalle Windows'u baştan kurunca düzelecektir. Yani format atınca. Korsandan uzak durmak lazım :D.

Son düzenleme:
Windows'u maalesef baştan kuramam çünkü Windows 10'un İSO dosyası mevcut değil. Yakın zamanda yeni bir ekran kartı alacağım değiştirince sorun giderilir mi?

Bir şey daha, bahsettiğiniz ''DDU'' nedir?

Güncelleme: Dostum biraz araştırmadan sonra CD USB olmadan format atılabileceğini öğrendim, peki işe yarar mı?

Ekran kartı beni bırak diyor artık sanırım :)
Yakın zamanda huzur içinde yatabilir :D:)

Dostlar sorunu çözdüm, Bios pilini çıkarıp geri taktım sorun çözüldü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı