GTX 1060 GPU Kullanım Sorunu

Mehmet Ali Kaba

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün daha yeni MSİ GTX 1060 GamingX 6G model erkan kartı aldım.

Ancak sevincimi kursağımda bırakan sorun çıktı. GTA 5 hariç çoğu oyunda GPU kullanımı yüzde 40 yüzde 50' lerde geziniyor. İşlemci dar boğazı bir tek GTA 5' de oluyor ve ona rağmen GPU Kullanımı yüzde 80 90 civarında. İşletim sistemim Windows 10. Bütün her şey güncel. Her şey normal. (Sıcaklık, RAM kullanımı vs.) Çok üzüldüm doğrusu. Daha önceki kartlarda böyle olmuyordu. (RX 570). Yardıma ihtiyacım var. Sistemimi yazacağım teşekkürler.

(1080p.'de ve ultra ayarlarda açıyorum oyunları. Rust gibi ağır bir oyunda ve bunun gibi oyunlarda maalesef oluyor.)
  • ASUS B150M Pro Gaming
  • i5 6500
  • Kingston Hyperx Fury 8 GB 2133 Mhz.
  • Kingston Hyperx Fury 120 GB.
  • Seagate Barrucuda 1 Tb. 7200 Rpm.
  • Corsair Vs Series 650W. (80+ Sertifikalı)
ArcheAge 06.17.2017 - 22.58.39.01.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi oyunlarda yaşıyorsun?
Genellikle bütün oyunlarda. Tabi oyundan oyuna değişiyor ama genelde 50 75 arası değişiyor. Fakat benchmarklarda hep 98 99 civarı.

Hangi oyunlarda yaşıyorsun?

Hangi oyunlarda yaşamıyorsun?
CS:GO hariç çünkü CS:GO FPS değerleri normal gibi sorun yok. GTA 5, Archeage, ETS 2, Rust, The Forest, H1Z1, Metro Last Light... Şimdilik bunlar var.

Hocam sıkıntı RAM olabilir mi eğer 7000MB ve üstü kullanılıyorsa RAM yetmiyor olabilir.
Evet onu duydum. Hatta RAM'i arttırarak sorunu çözenler olmuş. Tek kanaldan çift kanal belleğe geçerek ancak ne kadar doğru bilemem. Zaten en yakın zamanda RAM takviyesi yapmayı düşünüyorum. Bazı oyunlarda geçiyor 7 GB'ı ama 7.5'i hiç geçmedi.

Evet onu duydum. Hatta RAM'i arttırarak sorunu çözenler olmuş. Tek kanaldan çift kanal belleğe geçerek ancak ne kadar doğru bilemem. Zaten en yakın zamanda RAM takviyesi yapmayı düşünüyorum.
Hocam bizzat ben yaşıyorum durumu GTA 5'te sürekli takılmalar yaşıyorum RAM kullanımı 7300 MB lakin arkadaşın birinin yazdığına göre aynı değerler onda da oluyormuş ama bir 8 GB daha RAM alınca kullanım 9500 MB'a çıkmış.

Hocam bizzat ben yaşıyorum durumu GTA 5'te sürekli takılmalar yaşıyorum RAM kullanımı 7300 MB lakin arkadaşın birinin yazdığına göre aynı değerler onda da oluyormuş ama bir 8 GB daha ram alınca kullanım 9500 MB'a çıkmış.
Ben takılma yaşamıyorum çok nadir. Ama özellikle Archeage'de FPS düşüşü ve nedense aşırı drop oluyor. Önceki kartımda hiç böyle bir şey olmamıştı. (RX 570)

Genellikle bütün oyunlarda. Tabi oyundan oyuna değişiyor ama genelde 50 75 arası değişiyor. Fakat benchmarklarda hep 98 99 civarı.

CS:GO hariç çünkü CS:GO fps değerleri normal gibi sorun yok. GTA 5, Archeage, ETS 2, Rust, The Forest, H1Z1, Metro last light... Şimdilik bunlar var.
Hocam ETS 2 sizde de öyle oluyor değil mi CPU 60-70 GPU 50-60 lakin 40-50 FPS o oyunun optimizasyonu berbat ben de aynı değerleri alıyorum RAM kaynaklı mı değil mi 6 Temmuzda öğreneceğim bir 8 GB daha RAM alacağım çünkü.

Hocam ETS 2 sizde de öyle oluyor değil mi CPU 60-70 GPU 50-60 lakin 40-50 FPS o oyunun optimizasyonu berbat ben de aynı değerleri alıyorum RAM kaynaklı mı değil mi 6 Temmuzda öğreneceğim bir 8 GB daha RAM alacağım çünkü.
Bence oyunla alakası yok. Dediğim gibi önceki kartımda daha doğrusu kartlarımda hiç böyle sorunla karşılaşmadım. İlk defa GTX 1060'da oluyor. ETS 2 bence düzgün bir oyun. Ama oyun motoru eski. :/

@Hüseyin Ay
Hocam nereye kayboldunuz? Cevap bekliyorum.

DDU ile sürücüleri silip, en güncel kurun. Arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin. İstek dışı uygulama var ise kapatın. Anti virüs kullanıyorsanız, oyun oynarken devre dışı bırakın(kapatın veya silip oyun test edin). Son olarak RAM takviyesi yapın. RAM yetersiz geliyor olabilir.

DDU ile sürücüleri silip, en güncel kurun. Arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin. İstek dışı uygulama var ise kapatın. Anti virüs kullanıyorsanız, oyun oynarken devre dışı bırakın(kapatın veya silip oyun test edin). Son olarak RAM takviyesi yapın. RAM yetersiz geliyor olabilir.
RAM dışında bütün dediklerinizi yaptım. Sanırım RAM takviyesi yapmam gerekecek.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı