Çözüldü GTX 1060'lı sistemde çeşitli mavi ekran hataları ve oyun çökmeleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

333657

Hectopat
Makaleler
9
RAM
XPG Gammix D30 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
MP510 240GB M.2 SSD (Sistem) ve WD 1 TB HDD
Ekran kartı
MSI GEFORCE GTX 1060 ARMOR 6G OCV1 6GB GDDR5
Anakart
ASUS EX-A320M-GAMING
İşlemci
Ryzen 5 1600x
Bu ay boyunca en az 6-7 kez farklı farklı mavi ekran hatası aldım. Sanıyorum BIOS pilini değiştirdikten sonra oldu ama emin değilim bundan.

Aldığım hatalar:
  • PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
  • DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  • SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
  • MEMORY_MANAGEMENT
Denediğim çözümler:
  1. BIOS ayarlarını resetledim.
  2. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurdum.
  3. Ses kartı ve Ethernet sürücüsünü yeniledim.
  4. HDTune disk sağlığı normal.
  5. Windows'un bellek denetleme yazılımına göre RAM'de sıkıntı yok.

RAM'ler daha 2 aylık. Hiç sorun yaşatmamışlardı o yüzden Memtest ile uğraşmak istemiyorum şimdilik. Çok uzun sürüyor.
DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG ve EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION gibi farklı farklı hata mesajları ile çeşitli oyunlar çöküyor. Bazen hata vermeden kapanıyorlar. Arkada Chrome açıyorum Chrome kendi kendine komple kapanıyor filan. Gerçekten çıldrıma noktasına geldim.

Minidump: Tıkla

@claus

Son düzenleme:
Çözüm
BIOS güncelle. Sonra restore defaults save yap. DOCP kapat. BIOS'ta RAM değerini 2666 MHZ yap. CPU değerleriyle oynadıysan defaults hale çek.
Kaspersky sil. Razer araçları var sanırım ? Var ise onu'da sil. Sistemi test et ve gelişmeleri bildir.
Hepsini hallederim yarına kadar. Peki Kaspersky neden? Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum hiç sıkıntı olmamıştı.

Sistemsel çakışmalara neden olabiliyor. Zaten sonra yükleyeceğiz. İlk olarak dediklerimin hepsini yap ve gelişmeleri bildir :)
Kaspersky'i kaldırmadım ama sorun gitti gibi. Emin olamıyorum çünkü ne zamanlar olduğu belirsiz. Şimdilik teşekkürler olur da yine sıkıntı olursa ulaşırım elinize sağlık 🤣

Geri
Yukarı