GTX 970 SLI (Gigabyte & MSI)

heavystorm01

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Gigabyte GTX 970 G1 Gaming kullanıyorum. Aynı karttan bir adet daha ekleyip SLI yapacaktım fakat ikinci kart kasama sığmıyor. Araştırmalarım sonucunda, Gigabyte'ın yanına MSI GTX 970 Gaming 4G eklemeye karar verdim. Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla ikisi bir sıkıntı olmadan çalışıyormuş.

Kasamın durumu sebebiyle Gigabyte üstte, MSI altta olacak şekilde montaj yapılmak zorunda.

MSI'ın fanları sistem yük altında olmadığı zamanlarda çalışmazken, Gigabyte'ın fanları sürekli çalışıyor. Gigabyte üstte, MSI altta olacak şekilde kasaya yerleştirildiğinde, kartlar boştayken bile Gigabyte'ın fanları sıcak havayı MSI'a üfleyecek. Bu durum beni düşündürüyor.

Benim istediğim şey, sistem boştayken kartların fanları çalışmasın.MSI'ın fanları zaten yüksek sıcaklığa kadar çalışmıyor. Gigabyte'ın fanları da sistem boştayken çalışmasın istiyorum.

Bunu elde etmek için şöyle bir yöntem düşündüm:
  • Monitör ile yapılacak Display Port bağlantısını MSI kart ile yapacağım. Böylece; sistem boştayken Gigabyte kendini tamamen kapatacak ve fanlar dönmeyecek.
Mantık doğru mu?
  1. Kasamda fan ve soğutma konusunda çok hassas biriyim. Önceki konularımı takip eden arkadaşlar bilir. Bu fan olayını çözmenin bir yolu varsa bilmek isterim.
  2. Yabancı forumlarda, iki kartın uyumlu çalıştığına dair yorumlar okudum. Teyit amaçlı sorayım; herhangi bir problem yaşar mıyım?

@er36po
Hocam siz iki farklı marka Titan'ı SLI olarak çalıştırıyorsunuz. Sizin fikrinizi özellikle almak isterim.
@Recep Baltaş , @Ali Güngör
Sizinde yorumunuzu merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Kasa'nın resimleri:
7.jpg 9.jpg

Son düzenleme:
Aslında ODD kısmına HDD veya SSD'nizi montaj edip HDD yuvasını sökerek Gigabyte'ye yer açabilirsiniz. Böylece kasa daha da genişleyebilir.
Aklıma geldi fakat böyle bir montaj HDD ve SDD'nin sıcaklıklarında artmaya sebep olmaz mı? Şuan ki kullanımda, öndeki 2 adet intake fan bu sürücüleri soğutuyor.

İki farklı markadan 1'den fazla GTX 970 bağlayabilirsiniz (SLI yapabilirsiniz). Eğer saat hızları (Clock MHz) aynı değil ise iki karta da aynı BIOS'u atıp olabilecek en iyi performansı almanız mümkün.

Sanırım sistem boşta iken fanlarin çalışmasını istemiyorsunız, böyle bir durumda kartın birisini "Nvidia Denetim masasında) devre dışı bırakmanız mümkün.

• Monitör ile yapılacak Display Port bağlantısını MSI kart ile yapacağım. Böylece; sistem boştayken Gigabyte kendini tamamen kapatacak ve fanlar dönmeyecek.
Bu yazdığım konusunda fikriniz nedir?

Nvidia Denetim Masasında kartı devre dışı bıraktığım zaman, sistem yük altına girdiğinde otomatik olarak kart kendini açıyor mu?
@er36po

Sistem boşta olsa bile MSI ya da diger kart kendini tamamen kapatmayacaktır diye düşünüyorum. Yani fan yine de çalışacaktır, bunun sebebi ise SLI, C.F.'de kartlar biraz daha sıcak çalışacaktır.

Hayır, sistem yük altına girdiğinde devredışı bıraktığınız kart çalışmayacaktır. Devre dışı bırakma olayı şu: "SLI Devredışı Bırak" yani kartın biri hiçbir şekilde çalışmaz.

• Üstteki Gigabyte'ın fanlarının üfleyeceği sıcak hava alttaki MSI karta uzun vadede herhangi bir sıkıntı yaratır mı? MSI'ın arka plakası bulunmadığı için bu konuda tereddütteyim. Yoksa boşa mı ehvamlanıyorum?
  • Erkan Çevik'in tavsiye ettiği şekilde HDD ve SSD'yi üstteki ODD yuvalarına montajlarsam aynı karttan bir adet daha alabiliyorum ve bütün problemler, soru işaretleri akıldan kalkıyor. Bu tip bir montajda sürücülerin sıcaklıklarında ciddi artış olur mu? Şuan ki kullanımda sürücülerin sıcaklığı 30-35 derece arasında değişiyor.
  • Monitör ile yapılacak bağlantıyı hangi karttan yapmak daha doğru olur? Sanırım bağlantı yapılan kartı sistem, ana ekran kartı olarak görülüyor. Diğer kart yardımcı pozisyonda kalıyor. Doğru mudur?
  • Son olarak iki farklı kartın SLI kombinasyonunda kartların saat hızını MSI AfterBurner ile eşitlemeyi düşünüyorum. Kartların BIOS'u hakkında pek bilgim yok malesef.
Çok soru sordum. Fakat kesin bilgiye sahip insan bulmak çok zor. :) @er36po

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı