Günde 18 saat elektronik cihazlara bakmak zararlı mı?

Nasıl olur? ışık koruması var. göze zarar veremezki
Hocam o ışık koruması bütün ışıkları engellemiyor maalesef. Ne yaparsanız yapın zarar göreceksiniz. Şuan ASUS VA24EHE kullanıyorum. Bu monitör serisindeki diğer monitörlerde sertifikalı olarak göze daha az zarar veriyor. Bunun gibi şeylerle zararı minimuma indirebilirsiniz.

Arkadaş siz hiç mi okula gitmiyorsunuz ya? Tamam burası bir forum insanlar buraya soru sormaya geliyor da son zamanlarda ilkokulda öğretilmesi gereken şeyler çok sık sorulmaya başlandı. Okulu da geçtim her yerde ekrana uzun süre bakmanın zararları bas bas bağırılıyor, hiç mi denk gelmediniz? Bir de dalga geçer gibi bastıra bastıra "günde 18 saat aralıksız bilgisayar başında oturmanın bir zararı olmaz değil mi?" diye soruyorsunuz.

Zararı olur diyenler ne gibi zararları olur peki?

Çok büyük zararları var, sadece göz için değil beyin fiziksel olarak zarar görüyor bunlar kanıtlanmış bilgiler.
Beyin tümörü, demans, parkinson, ileri derecede görme bozuklugu bunlar çok ekstrem seviye hastalıklar.
Psikolojik rahatsızlıkları da var bunun yanında arkadaşın nicki kral Yasuo, yani bilgisayarı 18 saat nasıl şekilde kullandığını az çok tahmin edebiliyorum. Zaten bu konunun açılması çok saçma.

Zararı olur diyenler ne gibi zararları olur peki?

Çok fazla mavi ışığa maruz kaldığın için uzun vaade de gözler de bozulma olur. Arkadaş yemek yeme hariç aralıksız olduğundan bahsetmiş. Bu hareket etmeden saatlerce aynı yerde oturmak demek, psikoloji dahil birçok sağlık sorununa sebebiyet verebilir. Bunlar arasında en yaygın olanları aşırı ve sağlıksız kilo almak, peroneal sinir tuzaklanması gibi önemli şeylerin önünü açabilir. Ayrıca bilgisayar gibi teknolojik aletler sürekli olarak radyasyon yaydığı için uzun süreler bu radyasyona maruz kalmakta ileri ki dönemler için sıkıntı oluşturabilir.

Çok büyük zararları var, sadece göz için değil beyin fiziksel olarak zarar görüyor bunlar kanıtlanmış bilgiler.
Beyin tümörü, demans, parkinson, ileri derecede görme bozuklugu bunlar çok ekstrem seviye hastalıklar.
Psikolojik rahatsızlıkları da var bunun yanında arkadaşın nicki kral Yasuo, yani bilgisayarı 18 saat nasıl şekilde kullandığını az çok tahmin edebiliyorum. Zaten bu konunun açılması çok saçma.
Ben de okul olmadığında 12 saat civarı bakıyorum ama başka yapıcak aktivitem yok spor günleri dışında.

Bilgisayar gibi elektronik aletlerin gözü bozması sadece zararlı ışınlarla alakalı değil. Bizim baktığımız ekranlar fiziksel olarak 2D görüntü sunabiliyor. Derinlik kavramı bulunmuyor. Ancak ekranda gördüğümüz görüntüler büyük oranda 3D oluyor. Kısaca sen çok uzaklara baktığını zannediyorsun ama baktığın şey 40-50cm uzağındaki monitör ekranı. Bu da uzun vadede gözün uzağı görme yetisini kaybettiriyor. Bundan dolayı bilgisayar başında çalışan insanlara yarım saatte bir mola verip birkaç dakika uzak noktalara bakması tavsiye edilir. Zaten bilgisayardan dolayı gözü bozulanların çoğu miyop oluyor. Yani uzağı net göremiyor. Tabi bunun dışında gözlere ve vücudun başka yerlerine de çeşit çeşit zararı vardır uzun vadede.

Geri
Yukarı