Hackerlar bilgisayar kamerasını ele geçirebilir mi?

Sıradan bir vatandaş isem bunun bana ne zararı olabilir ki?
Böyle bir hacker emin ol sosyal medya hesabını bulabilir, sevdiğin kıza, annene, babana, öğretmenine herkese gider. Sosyal medya yoksa emin ol rehberine de girer kamerana giren adam, ordan atar herkese link.
Ben elektrik bandıyla kapattım.
En mantıklısı peçete bence işin bitincede alıyorsun atıyosun çöpe zaten ;).

Bilgisayarını hiç yoktan ele geçircek kadar iyi olan sana bulaşmaz ama her gelen linke tıklar her önüne gelen siteye girersen tabii ki ele geçirebilirler. Sende her gördüğün linke tıklamayacaksın. Ben o hatayı bir kere yaptım jump scare çıktı bidaha da tıklamadım.
Önüme gelene tıklamıyorum şükür.

İlerde önemli bir pozisyona gelirsen kullanabilirler şantaj amaçlı yani belli olmaz.
Bilgisayarını hiç yoktan ele geçircek kadar iyi olan sana bulaşmaz ama her gelen linke tıklar her önüne gelen siteye girersen tabii ki ele geçirebilirler. Sende her gördüğün linke tıklamayacaksın. Ben o hatayı bir kere yaptım jump scare çıktı bidaha da tıklamadım.
Gece olduğu düşünmek bile istemiyom zaten tiksiyorum öyle oyunlarda birde nette jumpscare olması daha felaket. :D

Sonuçta bunu kendi isteğimle paylaşmıyorum. Tanıdığım birinin uygunsuz bir resmini görsem ve bunu isteyerek çekmediği belliyse (kimsenin kameranın merceğine bakarak gülümseyeğini düşünmüyorum) ve bunu kendinin paylaşmadığını, kamerasının hacklenmiş olabileceğini söylerse normal karşılarım.

Sonuçta bunu kendi isteğimle paylaşmıyorum. Tanıdığım birinin uygunsuz bir resmini görsem ve bunu isteyerek çekmediği belliyse (kimsenin kameranın merceğine bakarak gülümseyeğini düşünmüyorum) ve bunu kendinin paylaşmadığını, kamerasının hacklenmiş olabileceğini söylerse normal karşılarım.
Sen normal karşılarsında diğerleri normal karşılamayacak tutturma bu kadar başına gelse korkudan ne yapacağını şaşırırsın.

Kameranı ele geçiriyorsa her şeyi yapar. Google üzerinde kayıtlı bilgilerin falan varsa onları alıp veri olarak başkalarına satabilir, önemli dosyaların varsa kitleyerek para karşılığında geri verme teklifinde bulunabilir. (Böyle bir virüs vardı. Virüsü temizleyebiliyordun ancak dosyalara erişemiyordun. Belli bir süre içinde ödemezsen de zam yapıyorlardı. 😀) Yani her şeyi yapar.

Korunma yöntemi ise güvenli siteler-programlar kullan, her e-postaya atlama, crack indirme

Bundan sakınmak içinde http ile başlayan sitelere girmeyin. Mutlaka https olsun. 192.168.x.x gibi sitelere girmeyin. Tanıdıklarınızdan gelmiş dahi bile olsa linki açmadan önce güvenilir bir siteden olduğuna emin olun.
Şunu da ben ekleyeyim. Güvenlik için kurduğunuz programlarda da açıklar olabiliyor. Mesela daha önce Kaspersky'de buna denk gelmiştik. Global/güvenli HTTPS trafiğini çözdüğü ve kendi sertifikalarını yüklediği için kullanıcılarının sistemlerinde açık oluşturmuştu. Hala kendi sertifikalarını yüklüyor. Ama o açığı kapattılar. Bir daha farklı açıklar olmayacağı ise tabii ki kesin değil.

Haber linki: Google Security Researcher Finds Serious Vulnerability In Kaspersky's TLS Interception Tool
Daha farklı kaynaklardan da bulabilirsiniz.

Tarayıcıların sunduğu global/güvenli sertifikalar yerine kendi sertifikalarını yükleyen diğer firmalardan bazıları ise: Bitdefender, Eset ve Avast.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı