Hangi dil üzerine yoğunlaşmalıyım?

bellsia

Hectopat
Yer
United Kingdom
Bilgisayar müh. 1.sınıf öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek istiyorum ama hangi dil üzerine yoğunlaşacağıma karar veremiyorum. Okulda bize Java öğretiyorlar kendim öğrendiğim orta ileri düzey arası HTML CSS bilgim var. Mobil üzerine çalışmak istiyorum fakat tam karar veremedim. Mobil oyun ve uygulama arasında gidip geliyorum.
Kotlin mi C# mi öğrenmeliyim ya da sizin önerilerinize açığım iyi Sosyaller.

Dil derken İngilizce falan sandım kodlama programından mı bahsediyordunuz :D

C# biraz basic kalıyor. Kotlin daha işlevsel olacaktır. Ayrıca Unity ortamında kendini geliştirmeni tavsiye edebilirim.

Hocam Unity C# kullanmıyor mu o yüzden c#demiştim. Siz olsanız su an hangisine başlardınız. Kotlin mi Unity ile mobil oyun mu?
Evet unity için c# bilmen gerekiyor. Ben senin yerinde olsam önce mobil oyun mu yoksa uygulama mı geliştirmek istiyorum ona karar veririm. Eğer kesin olarak mobil oyun geliştirmeyi seçersen c# ve unity öğrenmeye başla güzel adımlar atabilirsin. Ama uygulama geliştireceğim dersen kotlin vb. Şeylere ağırlık vermelisin. Ha bu arada oyun geliştiricem onu bunu öğrenicem diye kendini sıkıp derslerini ihmal etme sonra çok zorluk çekersin (kendimden biliyorum :D)

Evet Unity için C# bilmen gerekiyor. Ben senin yerinde olsam önce mobil oyun mu yoksa uygulama mı geliştirmek istiyorum ona karar veririm. Eğer kesin olarak mobil oyun geliştirmeyi seçersen C# ve Unity öğrenmeye başla güzel adımlar atabilirsin. Ama uygulama geliştireceğim dersen Kotlin vb. şeylere ağırlık vermelisin. Ha bu arada oyun geliştireceğim onu bunu öğreneceğim diye kendini sıkıp derslerini ihmal etme sonra çok zorluk çekersin (kendimden biliyorum :D)

Teşekkürler hocam.

Vizyonsuz davraniyorsun, muhendis olacaksin; C# ya da Kotlin'i pat diye ogrenirsin istediginde. Bunlar basit seyler.

Bunun yerine farkli paradigma ve seviyelerde diller ogrenip problem cozme becerini gelistir ( Cozum mimarisi ), CS temelini gelistir.

MIPS Assembly ogren, bash scripting ogren, Prolog ogren, Haskell ogren, Monad nedir ogren, design pattern ogren, scheduling ogren, Dining Philosopher Problem ogren, Halting problem ogren, Liskov Substitution ogren.

Bu ve bunun gibi tonlarca seyi bilince acarsin Android( ya da her ne istiyorsan) SDK dokumanini, tavsiye edilen dili ne ise, 10 sene once Java idi - bugun Kotlin; belki yarin Zuppa diye bir dil olacak; 3 gunde ogrenir cozumunu gelistirirsin. Yoksa liseli bebeler de her gun saatlerce Python kursu izliyor, iyi kotu kodu herkes yaziyor; muhendis gibi dusunup muhendis gibi problem cozmeyi ogrenmelisin.

Bilgisayar müh. 1.sınıf öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek istiyorum ama hangi dil üzerine yoğunlaşacağıma karar veremiyorum. Okulda bize Java öğretiyorlar kendim öğrendiğim orta ileri düzey arası HTML CSS bilgim var. Mobil üzerine çalışmak istiyorum fakat tam karar veremedim. Mobil oyun ve uygulama arasında gidip geliyorum.
Kotlin mi C# mi öğrenmeliyim ya da sizin önerilerinize açığım iyi Sosyaller.

Hocam mühendislikteyseniz ne yaparsanız yapım o dillerin hepsini teker teker bir şekilde öğreneceksiniz. Şu an Java'yı halledin sonra Kotlin öğrenirsiniz benzer diller diye biliyorum. Ondan sonra C# falan falan diye gidersiniz.

Vizyonsuz davraniyorsun, muhendis olacaksin; C# ya da Kotlin'i pat diye ogrenirsin istediginde. Bunlar basit seyler.

Bunun yerine farkli paradigma ve seviyelerde diller ogrenip problem cozme becerini gelistir ( cozum mimarisi ), CS temelini gelistir.

Mıps Assembly ogren, bash scripting ogren, prolog ogren, haskell ogren, monad nedir ogren, design pattern ogren, scheduling ogren, dining philosopher problem ogren, halting problem ogren, liskov substitution ogren.

Bu ve bunun gibi tonlarca seyi bilince acarsin Android( ya da her ne istiyorsan) SDK dokümanini, tavsiye edilen dili ne ise, 10 sene once Java idi - bugün Kotlin; belki yarin zuppa diye bir dil olacak; 3 gunde ogrenir cozumunu gelistirirsin. Yoksa liseli bebeler de her gun saatlerce Python kursu izliyor, iyi kotu kodu herkes yaziyor; muhendis gibi dusunup muhendis gibi problem cozmeyi ogrenmelisin.

Haklısın hocam ama zaten derslerden çok fazla vaktim kalmıyor Assembly yanlış hatırlamıyorsam makine dili ve çok zor benim bu kadar kısıtlı vakitte öğrenmem zor onu ancak yaz tatilinde öğrenebilirim. Ben şu an elimde somut bir şeyler olmasını istiyorum yaptığmı görebileyim en azından o yüzden Kotlin ve c#demiştim en azından vaktimi boşa harcamam geliştiririm kendimi diye.

Hocam mühendislikteyseniz ne yaparsanız yapım o dillerin hepsini teker teker bir şekilde öğreneceksiniz. Şu an Java'yı halledin sonra Kotlin öğrenirsiniz benzer diller diye biliyorum. Ondan sonra C# falan falan diye gidersiniz.

Okulda gördüğümüz Java çok basit geliyor bana o yüzden ben başka bir şey öğrenmek istiyorum. Kendime bir şeyler katayım ki 2.sınıfta ntinde üniversitenin teknokentinde bulabileyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı