Hangi dilleri öğrenmeliyim?

elmas312125

Decapat
Merhabalar programlamaya bir merak saldım ve hangi dilleri öğreneceğimi halen çözemedim ya da nereden öğrenebileceği mi?
Oyun programlama ve tasarım, yapay zeka ve makine öğrenimi, Arduino ve birazda grafik tasarımına merak duyuyorum acaba bu kurslar için kitap ya da kurs önerir misiniz?
Algoritma ve akış şemasını biliyorum.
Python dilini biliyorum.

C# ve C++ çok fazla kullanılan diller diye biliyorum. Taleworlds da bile eleman alırken bu diller isteniyor. Bunun dışında html ve java işine çok yarar.
Oyun programlama gibi işlerle de uğraşacaksan Unity ve Unreal Engine gibi oyun motorları ile de bilgin olsa güzel olur.

C# ve c++ çok fazla kullanılan diller diye biliyorum. Taleworlds da bile eleman alırken bu diller isteniyor. Bunun dışında HTML ve Java işine çok yarar.
Oyun programlama gibi işlerle de uğraşacaksan Unity ve Unreal Engine gibi oyun motorları ile de bilgin olsa güzel olur.

HTML web'de işe yarıyor diye biliyorum. Başka yerlerde de mi işe yarıyor acaba?

HTML webde işe yarıyor diye biliyorum. Başka yerlerde de mi işe yarıyor acaba?

1. HTML programlama dili değildir.
2. Yalnızca HTML bir işe yaramaz. Yanında CSS, JS ve isteğe bağlı olarak: ASP.NET PHP, JavaScript Framework'leri, Django gibi seçenekler var.

Benim hiç alakam olmamasına rağmen ben bile C# ve C++ öğrenmek istiyorum. Günümüzde her şey bunlarla yapılıyor 10 yıla tuvalete girerken bile sorulması mümkün. Python da çok önemli zaten biliyormuşsun. Ondan sonrası eksta özelleşmiş şeyler arkadaşların dediği gibi. Yapmak istediğin şeyi söylersen daha iyi yardımcı olurlar veya internetten ne yapacaksan onun diline bakabilirsin. Benim tavsiyem unreal engine. Çok hızlı gelişiyor , çok kolayca nefes kesici grafiklerle oyunlar yapılabiliyor ve Epic Games gibi kullanıcı dostu bir platformun altında. Karşılığını alırsın bence. Ben bir oyuna girerken Unreal ile yapıldığını öğrenince seviniyorum iyi bari grafikleri iyidir diye. Bir de Java nın hem çok değerli hem de çok çok çok zor olduğunu duydum. Bir arkadaş öğrenmeye çalışıyor hem baya yeteneklidir hemde İTÜ de okuyor ama her duyduğunda sövüyor. İlgini çekiyorsa önemli gibi o da.

Yeni konular

Geri
Yukarı