Hangi yazılım diliyle başlanmalı?

Bana başlangıc olarak ön taraf daha kolay gibi geldi sonradan arka tarafa geçmek istiyorum sizce yanlış mı?

Yeni başladıysanız önceliğiniz spesifik dilleri öğrenmekten ziyade olayın temellerini öğrenmek, belli bir düşünce şekli geliştirmek olmalı. Maalesef insanlar bir programlama dili öğrenmekle programlama öğrenmeyi ya da bilgisayar bilimini aynı şey sanıyorlar. Şu konuda bile çok kötü tavsiyeler var çünkü alakalı alakasız herkes buraya yazabiliyor.

Ben web tasarımı üzerine yoğunlaşmadım o yüzden o spesifik konuda yanlış bilgi vermeyeyim. Sanırım bir çeşit internet eğitimi alıyorsunuz. Öyleyse ona devam etmek mantıklı sanırım. Dediğim gibi en mükemmel öğrenme yolunu bulmanıza gerek yok. Bir şeyler yapıyor olmanız daha önemli.

PHP ve JSON kullanıyorum. Unity kullanıyorsanız ve Online bir oyun yapıyorsanız bu saçmalık olmaz. Saçmalık demeye devam ediyorsanız buyurun gelin size göstereyim.
Tabii ki devam ediyorum. JSON hala programlama dili değil ve programlamaya yeni başlayan birisinin ilk öğrenmesi gereken şey kesinlikle değil. PHP’nin online oyun alanında kullanılabiliyor olması da oyun geliştirmek için PHP bilmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Tavsiyeleriniz çok yanlış.

Son düzenleme:
Yeni başladıysanız önceliğiniz spesifik dilleri öğrenmekten ziyade olayın temellerini öğrenmek, belli bir düşünce şekli geliştirmek olmalı. Maalesef insanlar bir programlama dili öğrenmekle programlama öğrenmeyi ya da bilgisayar bilimini aynı şey sanıyorlar. Şu konuda bile çok kötü tavsiyeler var çünkü alakalı alakasız herkes buraya yazabiliyor.

Ben web tasarımı üzerine yoğunlaşmadım o yüzden o spesifik konuda yanlış bilgi vermeyeyim. Sanırım bir çeşit internet eğitimi alıyorsunuz. Öyleyse ona devam etmek mantıklı sanırım. Dediğim gibi en mükemmel öğrenme yolunu bulmanıza gerek yok. Bir şeyler yapıyor olmanız daha önemli.

Tabii ki devam ediyorum. JSON hala programlama dili değil ve programlamaya yeni başlayam birisinin ilk öğrenmesi gereken şey kesinlikle değil. PHP'nin Online oyun alanında kullanılabiliyor olması da oyun geliştirmek için PHP bilmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Tavsiyeleriniz çok yanlış.

Aslında Java'yı ogrenmeyi kafayı çok koymustum ancak arkadaş sen yapmazsın çok buyuk bir dil uğraştırır dedi gözümü korkuttu.

Aslında Java'yı öğrenmeyi kafaya çok koymuştum ancak arkadaş sen yapmazsın çok büyük bir dil, uğraştırır dedi gözümü korkuttu.
Java'dan devam. Dere geçerken at değiştirilmez. Siz şu an dere geçmeyi öğreniyorsunuz. Bunu bir kere çözdükten sonra başka atlarla da dere geçmeyi öğrenmek o kadar zor olmaz. İlginç bir benzetme oldu ama oldu galiba.

Buradan da bir an önce çıkın. Sizi binbir yere çekiştirip kafanızı allak bullak edecekler. Burada tavsiye verenlerin çoğunun da ne dediğini pek de bildiği yok. Herkes şu konuya girip bir şey yazabilir. Programlama (ya da yazılım, ne demek istiyorsanız) alanının kahvehanecileri çok. O arkadaşınızla da top oynayın, kahve içip muhabbet edin ama bu konuda tavsiye almayın. Belli bir hız yakalamışken durmaya gerek yok. Zamanı gelip şöyle bir program yapmak istiyorum, şu konuda sıkıntı çekiyorum, bu program için hangi dil daha uygun olur gibi sorularınız olunca tekrar araştırırsınız.

Bu düzenlemeyi biraz geç yapıyorum ama yeterince açık olmadığımı fark ettim. O yüzden çok net söylüyorum: Kaçın ve işinize devam edin.

Son düzenleme:
Merhaba hocam öncelikle ilginiz ve odağınız hangi konuya odaklı ise onu seçmek en sağlıklı seçim olacaktır şahsen masaüstü programları için ilgim olduğundan C# ile başladım hala öğrenim aşamasındayım ve de Syntax'ini öğrenmek çok uzun sürenizi almayacaktır genel fonksiyonları da çözdükten sonra basit program mantıklarını inceleyerek kendiniz deneyebilirsiniz saygılar.

Yapmak ve gelişmek istediğiniz alana göre değişir, Python sadece anlamanız içindir.

JavaScript ve PHP: Site fonksiyonları için.
HTML ve CSS: Site görüntüsü için.
C++, C# ve Java: Oyun geliştirme için.
Swift ve Java: Mobil uygulamalar için.
Python: Veri aktarımı için.
C#: Dinamik websiteleri için (?).
BrainFuck, JSFuck, Brackets ve Assembly: En zor dillerdir. Assembly bilgisayar dili denebilir fakat diğerleri sadece bir işkence.
Chicken: Chicken.
Ruby: Dilin kullanım amacını bilmiyorum, fakat İngilizce tabanlı bir dil. Yani daha çok bir program yazmak yerine bir yazı yazıyormuş gibi, kurulan kodlar İngilizce cümleler tabanlı.

JavaScript ve PHP: Site fonksiyonları için.
İkisini yan yana yazıp site fonksiyonu diyince aynı görevi görüyorlarmış gibi anlaşılıyor. Node.js kullanmadığın sürece Javascript sitedeki Front-end fonksiyonlarını çalıştırır. PHP ise her zaman Back-end.

BrainFuck, JSFuck, Brackets ve Assembly: En zor dillerdir. Assembly bilgisayar dili denebilir fakat diğerleri sadece bir işkence.
Assembly gerçekten kullanılan bir dilken diğer saydıkların esoteric dil olarak geçer.

Ruby: Dilin kullanım amacını bilmiyorum, fakat İngilizce tabanlı bir dil. Yani daha çok bir program yazmak yerine bir yazı yazıyormuş gibi, kurulan kodlar İngilizce cümleler tabanlı.
Genelde Ruby on Rails framework'ü için kullanılıyor, amacı backend geliştirme yapmak.

Yapmak ve gelişmek istediğiniz alana göre değişir, Python sadece anlamanız içindir.
Ben de "Ne için kod yazacaksınız?" sorusunun sorulmasını gerekli bulduğumu söyledim ama siz aynısını söyleyip benim yoruma eksi atmışsınız, canınız sağ olsun ama anlam veremedim yani...

Yazılımcı olmayan haliniz, yazılımcıyım deyip de kendi kafasından dil önerenlere bin basar hocam. Sorulması gereken soru bu işte.
@oynozan hmm.
Daha cümle dahi anlaşılmıyor.
Ayrıca ben yorumumda dillerin fonksiyonlarını anlattım. Siz ise yazılımcı olmayan hâliniz kendi kafasından öğrenenlere bin basar gibi şeyler söyleyip ortalığı mahşer midillisi gibi karıştırmışsınız.

@oynozan hmm.
Daha cümle dahi anlaşılmıyor.
Ayrıca ben yorumumda dillerin fonksiyonlarını anlattım. Siz ise yazılımcı olmayan hâliniz kendi kafasından öğrenenlere bin basar gibi şeyler söyleyip ortalığı mahşer midillisi gibi karıştırmışsınız.
Kendi kafasından öğrenenlere mi? Ben kendi kendine öğrenenlere laf mı etmişim? Yanıt verdiğim yorumu iyi okuyun. Ben de yazılımı kendi kendime öğrendim, durup dururken kendime laf atacak halim yok herhalde. Fikrimin de arkasındayım, adamın teki gelip bu tür bir konuya "Python öğren" yazınca bunu savunacak halim yok, değil mi? Prog. dili önerisi yapılacaksa konu sahibinin hangi alanda gelişmek istediğini bilmemiz lazım. Ben bunu söylüyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı