Harddiski küçük parçalara bölüp doldurmak yavaşlatır mı?

HaWlI KuLlANIcI

Hectopat
Daha fazla  
Başlık pek uygun olmadı sanırım.
Hocalarım oyun oynamayı bıraktım ve sistemimde oyunları silince fazlasıyla boş yer kaldı. Açgözlülük yaptım ve bilgisayarımı multi Boot yapılmış bir şekilde kullanıyorum.

Harddiskim 500GB (450 diyelim biz buna) ve 4 parçaya böldüm. birinde 100 GB'lık GTA V, diğer üçünde de işletim sistemleri kurulu.
Farkındayım, yaptığım şey açgözlülük ve çok gereksiz ama kendimi tutamıyorum. Yeni şeyler denemek hoşuma gidiyor.

Sizce bir yavaşlık olur mu?
(Çok baktım ama herkes farklı bir şey diyor.)

Ekran Görüntüsü - 2021-03-30 17-20-02.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Az da olsa yavaşlar. Bu arada ben olsam 1. OS için 1 bölüm 2. OS için 1 bölüm ve dosyaların için 1 bölüm toplam 3'e bölerdim.

Hocam dosyalarım 371 GB'lık bölümde duruyor(2'ye bölünmüş bir şekilde). O bölümlerden birinde GTA V var(yakın zamanda sileceğim) birinde ise Win 8.1 var.
58 GB'lık bir bölümde Elementary OS.
52 GB'lık bölümde ise Ubuntu var.

Eğer bir sıkışıklık olursa eski PC'mdeki 300 GB'lık Harddisk'i takarım o sorun değil(yavaşlığından dolayı sadece depolama alanı olarak kullanırım).
Teşekkürler.

Hocam ayırdığınız her bölümü, en başta disk tekken nasıl ağzına kadar doldurmayacaksanız artık birim başına bunu yapmanız sağlık ve hız için yararlı olacaktır. Yani 1 TB diskin 850 GB'ını dolduruyorsak, tıpkı bunun gibi 500+500 GB böldüğümüz diski de 450 GB'ı geçmeden kullanmanızı öneririm. (Biri 500 tam kapasite dolu, diğerinin 100 GB boş olması bir anlam ifade etmez.)
1. os için 1 bölüm 2. os için 1 bölüm ve dosyalarım için 1 bölüm toplam 3'e bölerdim
Hocam işletim sistemlerinin veri depolama sistemleri aynı değilse böyle bir şey yapmak mantıksız olacaktır. Dosya depolama için ayrılan diske yalnızca bir işletim sistemi erişebilir. Genelde macOS'un bir sorunudur bu tabi. Linux + Windows için sorun teşkil etmez misal.
Farkındayım, yaptığım şey açgözlülük ve çok gereksiz ama kendimi tutamıyorum. Yeni şeyler denemek hoşuma gidiyor.
Niye böyle diyorsunuz ki hocam? Merak için açılan konular konu sahibine bir yardım sağladığı gibi her şeyden öte teorik de bir kazanım sağlıyor okuyana.

Niye böyle diyorsunuz ki hocam? Merak için açılan konular konu sahibine bir yardım sağladığı gibi her şeyden öte teorik de bir kazanım sağlıyor okuyana.

Hocam bazıları koşup ne yapacaksın o kadar işletim sistemini hepsini sil sadece biri kalsın falan der diye yazdım :D.

Hocam işletim sistemlerinin veri depolama sistemleri aynı değilse böyle bir şey yapmak mantıksız olacaktır. Dosya depolama için ayrılan diske yalnızca bir işletim sistemi erişebilir. Genelde MacOS'un bir sorunudur bu tabii. Linux + Windows için sorun teşkil etmez misal.

Hocam arkadaşın ne dediğini anlamamıştım tam olarak. Sanırım şimdi anladım.
Hocam Linux NTFS formatını görüyor ama Windows EX4 formatını görmüyor. Linux'larda depolama olarak ortak kullanabiliyorum ama Windows da o 100 GB'lık alanı disk yönetimi dışında göremiyorum bile.

Hocam ayırdığınız her bölümü, en başta disk Tekken nasıl ağzına kadar doldurmayacaksanız artık birim başına bunu yapmanız sağlık ve hız için yararlı olacaktır. Yani 1 TB diskin 850 GB'ını dolduruyorsak, tıpkı bunun gibi 500+500 GB böldüğümüz diski de 450 GB'ı geçmeden kullanmanızı öneririm. (biri 500 tam kapasite dolu, diğerinin 100 GB boş olması bir anlam ifade etmez.)

Sağ olun hocam bu bilgiyi verdiğiniz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı