Hayatı sadece oyunlardan ibaretmiş gibi davranan kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Oyunlar sosyal medya insanları aşırı derece'de tembelleştirdi. Insanlar artık gerçek hayata odaklanmak yerine bütün odağını oyunlarda bir yere gelebilme sanalda ün sahibi olabilme uğruna çabalıyorlar. Interneti doğru kullanmak çok zor gerçekten.

Ben din katmıyorum hayata geliş amacımız zaten imtihan değil mi? Ben onun yorumuna karşılık verdim. Siz yanlış anlıyorsanız bir şey diyemem.

Hayatın bir imtihan olduğu ibaresi sadece din kitaplarında bulunur, öbür türlü saçma bir düşünce.

Çünkü sanal bir başarı elde etmek gerçek başarı elde etmekten daha kolaydır. Oyun anında dopamin sabit seyrederken oyun sonunda anlık yükselir, sonra anlık düşer. Bu da oyuna bağımlı hale getirir. Sonuç olarak kişi bu kolay başarıyı elde etmek için çabalar ve bunu motto haline getirir.

Şimdi de bir maket yapmayı ele alalım. Beyin farklı motor kaslar çalıştığı için oyun hisleri aksine sürekli bir dalgalanma. Sadece işi bitirince değil, sürekli alıyorsunuz. Ama oyun sonunda aldığınız hissi maketi bitirince almadınız ve maket yapmak çok daha yorucu. Bu çok minik bir örnekti.

Konuya dönersek, maket yapmanın aksine daha uğraştırıcı ve büyük işleri beceremeyen kişiler kendini sanal ortamlarda tatmin ediyor. Örneğin 5 kişilik bir proje grubuna liderlik etmek yerine 5v5 oyunu taşımak gibi gibi.

Geri
Yukarı