Hayatın bir anlamı var mıdır?

Hayatın bir anlamı var mı? Çok absürt bir kelime oldu evet fakat ben bu anlamsızlıktan çok sıkıldım hiçbir şey zevk vermemeye başladı.. Sohbet edecek arkadaşım da yok, sorgula sorgula kafayı yedim. Önce dinden çıktım sonra hayatın anlamına kafa yordum ve varoluşçu bir tipe evrildim. Sizin "Hayatın Anlamı" hakkındaki görüşlerinizi çok merak ediyorum ve gerçekten oturup konuşmak istiyorum.
Nesnel bir anlamı yoktur. Ona sadece anlam yükleyip geçici bir mutluluk sağlarız. Uyuşturucu ile benzerdir.

Nasıl olsa öldükten sonra arkada bıraktıklarımın anlamı yok. Hayat acımasız ve yaşam bir delilik. Sonunu merak ettiğim için yaşıyorum ve çalışıyorum.

Hayatın kişisel bazda bir anlamı olmasaydı; insanoğlu, dünyada bu kadar şey yapar mıydı? Yaşayabilen herkesin, hayatı kendine göre bir anlamlandırma şekli mevcuttur. Bu da farklılıkları oluşturur. Peki, her şeyi bir araya getiren bir anlam var mıdır?

Önceden bu konuyla ilgili yazdıklarıma ters düşebilir ama hayatın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Şöyle düşünmüyorum, güneşin varlığı gibi bir anlamı yok hayatın. Böyle bir anlamı keşfetmek mümkün değildir çünkü böyle bir anlam yoktur.

Ancak insanoğlu yaşamak için bir şeye tutunmak zorundadır ve bu tutunduğu şey, işte o kişi için hayatın anlamıdır. Belki hayatın anlamları desek daha doğru olabilir. Bu sebeple kesin bir anlam yoktur ve herkes, kendi deneyimiyle kendisi için bir anlam oluşturma yoluna gider. Bazı kimselerse bu aşamadan kaçar ve dinlere başvurarak dinin ona verdiği anlamı özümsemeyi seçer.

Hayatın anlamı evrensel olarak yok. "Hayata" göre kendi anlamı var olma çabası. Bunun nedeni de fizik ve kimya kuralları gereği parçacıkların kaynaşma eğiliminde vs olmasından. Bakınız, en ekstrem koşullarda bile var olmaya çalışıyor. Hiçbir şeyin anlamı yok. Bunun bir önemi de yok. İnsanlar, duygularına yenik düşmesiyle kendilerini bir anlam varmış gibi avutabilirler. Belki evrende bizim gibi başka medeniyetler keşfedemiyor olmamızın nedeni, medeniyetin her bireyi bu anlamsızlığı anlamış, kabul etmiş ve toplu intihar etmişlerdir 🤓.

Geri
Yukarı