Hedefleriniz Neler?

Mühendislikle alakam yok. İnsanın geleceğini yalnızca okuduğu okul veya bölüm belirlemez. Ben o açıdan yazdım. Böyle düşünen kitle olarak bunu ne zaman aklınıza kazıyacaksınız merak ediyorum.
Bir insan yatarak hangi bölümden mezun olursa olsun, bir halt olamaz. Her yıl B1 seviyesinde İngilizcesi olmayan kaç tane müh mezunu var haberin var mı? Adam 4 yıllık müh okuyup İngilizce öğrenemeden fakülteden çıkıyor ve ben mühendisim diyor. Hangi firma bu adamı işe alır veya almak ister? Söylesene bi'.

Mühendislikle alakan olsa daha iyi anlardın. Bos konusmuyoruz. Sektor ve sartları bilerek konusuyoruz.

Bir insan yatarak hangi bölümden mezun olursa olsun, bir halt olamaz. Her yıl B1 seviyesinde İgilizcesi olmayan kaç tane müh mezunu var haberin var mı? Adam 4 yıllık müh okuyup İngilizce öğrenemeden fakülteden çıkıyor ve ben mühendisim diyor. Hangi firma bu adamı işe alır veya almak ister? Söylesene bi'.

Mühendislikle alakan olsa daha iyi anlardın. Bos konusmuyoruz. Sektor ve sartları bilerek konusuyoruz.
Belki de adamın amacı okuduğu bölümde başarılı olmak veya mühendis olmak değildir. Belki bir yandan profesyonel basketbol, futbol oynuyordur, müzik yapıyordur. Belki bu şekilde hayatını kazanacaktır ama yine de üniversite bitirmek istiyordur. Benim bahsettiğim olay bu. Bölümünde başarısızsan veya okulun kötüyse hayatın söndü demek değil. Öyle bir cümle kuruyorsunuz ki sanki tüm hayatı yalnızca okula bağlıymış gibi.

Belki de adamın amacı okuduğu bölümde başarılı olmak veya mühendis olmak değildir. Belki bir yandan profesyonel basketbol, futbol oynuyordur, müzik yapıyordur. Belki bu şekilde hayatını kazanacaktır ama yine de üniversite bitirmek istiyordur. Benim bahsettiğim olay bu. Bölümünde başarısızsan veya okulun kötüyse hayatın söndü demek değil.
Cidden bunu mu demek istiyordun? Bir insan illa okuduğu alandan hayatını kazanmak zorunda değil. Biz, bu işi geri kalan hayatında yapmak isteyen, okuduğu sektörde çalışmak isteyen kişiler için konuşuyoruz.

Yoksa bir makine mühendisi dizi oyuncusu olamaz demiyoruz. Olur. Ama hayatını okuduğun bölümden kazanacaksan her alanda kendini geliştirmen şart. Türkiye'de iyi bir iş sahibi olmak zordu, artık daha zor. Buna rağmen mezun kalitesi her yıl düşüşte. Bir mühendis kendi alanında 2-3 yıl boyunca iş bulamıyorsa öncelikle piyasa yerine kendini sorgulamalı.

Millet üniversite okurken ve iş teklifleri alırken ben o zamanlar ne yapıyordum diye... Acı ama TR'nin gerçekleri de bu. İnanmak istemeyenler, kendini kandıranlar mezun olunca bizzat deneyimleyebilir.

Rehavete girmemin bedelini ödüyorum. %3'lük dilimde olan bir okulda okumanın özgüveni geçmiş yıllarda başarmış olmanın rahatlıyla benim liseye hazırlandığım dönemde Teog vardı o sınavda 492 almıştım her şeyi berbat ettim şuan eşit ağırlıktan hazırlanıyorum ikinci mezun senem. Mesajı 2019 yılın da yazmışım o zamanlarda ha bugün ha yarın çalışırız diyerek bugünlere geldik. Yazık etmişim yıllarıma. Sağlık olsun.

Rehavete girmemin bedelini ödüyorum. %3'lük dilimde olan bir okulda okumanın özgüveni geçmiş yıllarda başarmış olmanın rahatlıyla benim liseye hazırlandığım dönemde Teog vardı o sınavda 492 almıştım her şeyi berbat ettim şuan eşit ağırlıktan hazırlanıyorum ikinci mezun senem. Mesajı 2019 yılın da yazmışım o zamanlarda ha bugün ha yarın çalışırız diyerek bugünlere geldik. Yazık etmişim yıllarıma. Sağlık olsun.
İnşallah istedigin gibi olur devamı hakkında hayirlisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı