Hedefleriniz Neler?

2.2 ile mühendislik dalı bitirip ben mühendisim diye dolaşanlar yüzünden ülke bu halde zaten. Her yıl binlerce mühendis mezun oluyor sözde. Bu binlerce kişiden sadece sayılı kişi ''mühendis'' olarak çıkıyor. Geri kalan boş. O çıkanlar da iyi yerlere geliyor, gönlünüz rahat olsun.
Bunu çoğu kişi anlamamakta ısrar ediyor. Türkiye'de çok iyi yerlere gelmiş mühendisler(mesela biri de sensin, imrenirim. :D) var. Bu mühendislerin farkı diğerlerine göre daha çok çalışmış olmaları. Herkes bekliyor ki iş ayağına gelsin, üniversiteden mezun olur olmaz işe gireyim. Yok ya. Çalışmadan bir yere gelemeyenler sisteme laf atıyor ancak. Sistemi ben de sevmiyorum ama sisteme göre çalışmak zorundayım.

Arkadaşlar hedeflerinizi okudum güzel hedefleriniz var ve umarım hedeflerinize ulaşırsınız. Ama kendinize şu soruyu sormayı da unutmayın: "Hedeflerim için gerçekten şu an ne yapıyorum? Yaptıklarım hedefim için yeterli mi?". Cevabınız evetse gönlünüz rahat olsun, cevabınız hayır ise bir an önce kendinize gelin.
Ama doktorluğa ilgim ve birkaç yeteneğimin olduğunu da biliyordum. Şimdiki hedefim ise doktor olup (branşa daha tam olarak karar vermedim) çalışmadığım zamanlarda programlamayla uğraşmak.
Liseye mi gidiyorsun?

Bir de Reno araç, 2+1 ev. Oh deme keyfe. 2.2 ile mühendislik dalı bitirip ben mühendisim diye dolaşanlar yüzünden ülke bu halde zaten. Her yıl binlerce mühendis mezun oluyor sözde. Bu binlerce kişiden sadece sayılı kişi ''mühendis'' olarak çıkıyor. Geri kalan boş. O çıkanlar da iyi yerlere geliyor, gönlünüz rahat olsun.
Sen nereden biliyorsun 2.2'lik mühendis olduklarını. Senin alanında iş imkanı vardır sende iş başı yapmışsındır. Makine, mekatronik, bilgisayar mühendisliği aynı mı? konuşurken çok alakasız ve mantıksız konuşmuşsun. Benim bahsettiğim insanların not ortalamasını seninle karşılaştırabiliriz istersen sıkıntı yok. Onun peşindeysen sıkıntı yok mail adresini ver. ;) Adam doğuda yaşıyor, mühendislik alanında hiçbir iş imkanı yok. İstanbul' kaç kere yol gidip geliyorsun iş için. Bilip bilmeden konuşmamak gerekiyor, sana da böyle yapmanı tavsiye ederim. Herkes aptal bir siz akıllısınız. Eline klavyeyi al, kafana göre yağdır... Ne güzel İstanbul. Senin hayatında yapamayacağın projelerini, prototipleri yapıyor adamlar. Kaç yarışmaya girdik çıktık, ne biliyorsun da böyle konuşuyorsun? uçak bakım bölümünde çalışıyorsun, benim yaptığım projenin p'sini yapamazsın. Bakım mühendisi olmak bir nebze kolay, mühendislik alanında yani gerçek projelerde ve meslek alanında üreten adamın iş yapması zor.

Atanmak... KPSS'den 85 ortalama almak. Maaşı olan herhangi bir memurluğa razıyım. Türkiye'de hedef bundan ibaret. :)
Şu cümleyi kuran adam beni sorguluyor :D

Sen hele KPSS'den 85 al da, sonra benim katıldığım projeleri, okuduğum okulları, çalıştığım şirketi sorgula. Eminim ki buraların yanından bile geçememişsindir ama klavye başında sallamak bedava nasıl olsa.

Yaptığı projenin p'sini bile yapamazmışım :D Ne yapmışsın anlatsana biraz? Türkiye bazındaki model uçak proje derecelerimle/derecelerimizle bile senin sustururum ama uğraşmaya değmezsin.

Sen KPSS'ye çalış genç, bilmediğin işlere balıklama atlama. Uçak bakımın ne olduğundan, mühendisliğin ne olduğundan haberdar olmadan da çamur atmaya çalışma, hayatında kaç tane yakından uçak gördün, elledin desem, trene bakar gibi bakarsın.

Makine, mekatronik, bilgisayar mühendisliği aynı mı?
Okulu bitirmeden makine, mekatronik alanından savunma sanayisinde işe girip 7-8K maaş alan insanlar tanıyorum. Boş konuşuyorsun, bilmiyorsun. 2.2 ile mezun olanlar da iş yok diye sallıyorlar işte. Piyasada dolu, 10 kişi çevir 5'i bu şekilde :)

Son düzenleme:
Hedeflerim yurtdışında hayat sürdürmek. En azından bu ülkenin çilesinden, hayat zorluluğundan kurtulmak.

Şimdi illaki bazı kişiler diyecektir bu ülkenin neyi var, her şeyimiz güzel vs. diye söylenen olacaktır. Ülkemizin herşeyi güzel, hatta ülkemizin coğrafi olarak yerini çok beğeniyorum ama bazı insanlarımız, ekonomimiz vs. kötüleşiyor. Umarım anlamışsınızdır :).

Şimdiki dönemi hiç beğenmiyorum. Önceden ne güzel insanlar, konuşma şeklimiz, diksiyonumuz varmış. Ama hepsi gidiyor maalesef :( .

Bu kadar okuduk, ettik, uğraştık, yorulduk, didindik, sırtımda çantayla gitmediğim yer kalmadı. Valla mesleğimde yükselmeye devam edeyim rahatıma bakayım, o zaman değme keyfime:) Ev, araba işleri gibi sorunumuz yok çok şükür:) Bundan sonra mental açıdan rahat olmaya ihtiyacım var açıkçası biraz. Onun için de mesleğimde devamlı yukarı gitmeliyim aslında:)

Şu cümleyi kuran adam beni sorguluyor :D

Sen hele KPSS'den 85 al da, sonra benim katıldığım projeleri, okuduğum okulları, çalıştığım şirketi sorgula. Eminim ki buraların yanından bile geçememişsindir ama klavye başında sallamak bedava nasıl olsa.

Yaptığı projenin p'sini bile yapamazmışım :D Ne yapmışsın anlatsana biraz? Türkiye bazındaki model uçak proje derecelerimle/derecelerimizle bile senin sustururum ama uğraşmaya değmezsin.

Sen KPSS'ye çalış genç, bilmediğin işlere balıklama atlama. Uçak bakımın ne olduğundan, mühendisliğin ne olduğundan haberdar olmadan da çamur atmaya çalışma, hayatında kaç tane yakından uçak gördün, elledin desem, trene bakar gibi bakarsın.

Okulu bitirmeden makine, mekatronik alanından savunma sanayisinde işe girip 7-8K maaş alan insanlar tanıyorum. Boş konuşuyorsun, bilmiyorsun. 2.2 ile mezun olanlar da iş yok diye sallıyorlar işte. Piyasada dolu, 10 kişi çevir 5'i bu şekilde :)
Sen çok şişmişsin içinde toplamışsın, böyle nefret kusman bunu gösteriyor. KPSS'den 85 alırım bu benim fikrim sana niye bu kadar battı ben anlamadım. Uçak görmek umurumda değil, ben onları araç olarak kullanıyorum. :) Uçak görmenin ne gibi artısı var acaba? sen farklı bir boyutta yaşıyorsun. Ben bir forum sitesinde sidik yarıştıracak kadar düşmedim. Makine mühendisi, bilgisayar mühendisi, endüstri mühendisi, inşaat mühendisi bir sürü dal ve alan var. Sen dünyada sadece kendi işinle alakalı mühendislik var sanıyorsun. Çok şişmişsin. Soda iç iyi gelir. Senin tanıdığım insanlar falan cümlelerin bir anlam ve gerçeklik ifade etmiyor. Bana boş konuşuyorsun gibi kelimeler kullanmamanı tavsiye ederim. Adabını bil, adabını bilmeyen adamın hiçbir gerçekliği yoktur. Sen yurtdışına kaçayım pas kirden kurtulayım diyen adamsın. Bize hikaye anlatma, edebinle konuşmayacaksan hiç konuşma. Sıvıyorsun şuan. Gerçeklikte batanlar, sosyal medyada şişiyor. Bunu da biliyoruz.

Ülkedeki iş şartlarını bana anlatma, bulunduğum evimden ve mahallemden, şehrimden 1500 km uzağa gidip bir şirkette asgari ücretin bir tık üstüne sürünmek yerine memur olurum daha iyi. Bu benim düşüncem, düşüncelere saygısı olmayan vasıfsız bir kişi gibi konuşuyorsun. İnsanları fikirlerini kendi aklınla ezik bir şeymiş gibi çevirip yazman trajikomik. Sana gerçekten acıdım. Adam bütün mühendisliğin havacılık ile ilgili olduğunu düşünüyor gerçekten acınası derecede komik. 2.2'lik diploma notları diyor tanımadığı insanları yargılıyor gerçekten millet neyin kafasını yaşıyor hiç bilmiyorum. Proje'den bahseden adam, pasın yağın içinde çürüyorum diye dert yanıyordu geçenlerde. Yalan parayla değil ya. :) Sıkın bedava. Başka bir şey yazmam sana. Okulu bitirmeden 8-9 bin maaş nedir ya. :) İnsan sallarda bu kadarda mı sıkar. Kendini rezil etme, yalan öldürmez ama süründürür. 👍 Ha memur olsam razıyım demem, memur olmak istiyorum demek değildir sadece ülkedeki işsizlik ve atamanın ne kadar zor bir durumda olduğunu kastettim. Kendi alanımla atanmayı istiyorum tabi ki. Türkçe dil bilgini geliştirmeni tavsiye ederim çünkü okuduğunu anlamıyorsun. 👍 Sana mailden yazardım, projeleri ve diplomayı atardım ama ben senin gibi sosyal medyada sidik yarıştıracak kadar alt seviye karakter değilim. Şu arkadaşı alkışlayın kendisi gerçeklikte ilgi göremediği için burada milletle 2.2 diye bilmediği görmediği kişilere sallıyor. Yağ kokusu sende kafa yapmış. 😄

Son düzenleme:

Geri
Yukarı