Her şey tesadüf mü?

%50 tutma olasılığı olan bir olay içerisinde 100 olaydan 50'si tutacak. %50 ile 1/2 de aynıdır kesire çevirince. Peki 2 olaydan biri tutuyorsa 2 olay üst üste olursa kesirler eşit olmuyor mu? Açıklaması da şöyle kesir paydası ne kadar büyürse olayın olma olasılığındaki detay o kadar artar.

Tesadüf değildir. Düşün, elinde kendi isimlerinin harfleri olan her bir kağıt olsun ve bunları attığın zaman belli sıralar halinde kendi isminin gelme olasılığı nedir? Tabii ki %0. Evrene baktığın zaman gezegenler belli bir sıra halinde ve Dünya’nın en ufak hareketlerinde, yörüngesinden şaşmasında, başımıza gelecekleri düşün. Einstein boşuna dememiş Tanrı zar atmaz diye.

Bölümüme giriş derslerinde atomların çarpma ihtimalinin çok düşük olduğunu öğrendim ancak çoğu şey bu küçük ihtimalin ‘tesadüfünden’ oluşuyor. Bana göre her şey tesadüf.

Tesadüf değildir. Düşün, elinde kendi isimlerinin harfleri olan her bir kağıt olsun ve bunları attığın zaman belli sıralar halinde kendi isminin gelme olasılığı nedir? Tabii ki %0. Evrene baktığın zaman gezegenler belli bir sıra halinde ve Dünya’nın en ufak hareketlerinde, yörüngesinden şaşmasında, başımıza gelecekleri düşün. Einstein boşuna dememiş Tanrı zar atmaz diye.

Einstein'in o sozu kuantum mekanigindeki bilinemezcilige gonderme yapmak icin soylenilmis, hicbir sey tesaduf degildir demek icin degil. Modern kuantum mekaniklerinde rastgeleliklik vardir zira.

Konuyu cok dagitmak istemiyorum ama kaynak vereyim: Elektron bulutu modeline gore, bir elektronun tam yeri bilinemez, bulunabilecegi bolgenin ihtimal havuzu vardir. ( Yani rastgelelik )

Konu felsefe, matematik değil. Ayrıca fikir belirtmişim, felsefeler çoktur ve saçma diyemezsin.

Fikrin yanlis demek de fikir ve cok yanlis. Matematigi felsefeden ayri tutma yaklasimi da yanlis.
Ironiktir, matematikciler aslinda iyi felsefe yaparlar.

Konu felsefe, matematik değil. Ayrıca fikir belirtmişim, felsefeler çoktur ve saçma diyemezsin.
Matematiksel bakımdan öyle olmadığını düşünüyorum. Senin bu cevabı yazarken yapacağın 2 davranışı ele alalım. Bu konuyu yazarken en basitinden yatarak, bağdaş kurarak, ayaklarının üstüne oturarak yazma gibi bir sürü ihtimal var. Bunu üstüne bu konuyu yazarken bir içecek içip içmeme ihtimalin var, bu içeceğin hangi marka hangi aromalı olma ihtimali var. Ben senin bağdaş kurarak oturur pozisyonda A marka B aromalı içeceği içme ihtimalini bulmak için tüm bu olayların olma ihtimallerini çarpmam gerekiyor. Bunu dünyanın var oluşundan bugüne kadar hesaplarsak 1/10000000000000000000000000000000000000000... ihtimalden bile az bir olasılık ile bu hayatı yaşayacağımız anlamına geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı