Her şeyin ateş pahası olması

2023 ye ampulden kurtulmaz isek
Hapı yuttuk
Ülke batar
Sırf troller beceriksiz muhalefet ve cahil halk yüzünden bu duruma düştük

Her şey aşırı pahalanmış, uzun bir süre sonra Starbucks ve Burger King'e gideyim dedim. Bir baktım cebimden 90 TL uçmuş, sonumuz hayır olsun. Faturalar desen onlar da ateş pahası.
Çok normal ve artmaya devam edecek. İşletme sahipleri artık kira değil elektrik faturasını düşünüyor. Eskişehir üzerinde ortalama bir kafede bir bardak çay 6-7 TL civarı dolaşıyorken sütsüz en basit espresso bazlı kahve olan Americano bile 22-23 TL civarına satılıyor. Domatesli peynirli ekmek diye tabir ettiğim margarita pizza bile 35 TL'den başlıyor. Kısaca bir mekanda oturmak için bile artık minimum 200 TL ile girilmesi gerekiyor gibi bir şey. Önceden her sabah yaptığım yürüyüş sonrası bir sabah kahve-sigarası bile açılışı 50 TL'den başlıyor. :)

Dün elektrik faturası 395 TL geldi. 2 ekmek 5 TL ne olacak bilmiyorum. Genetik herhalde bu hayat pahalılığı. Babam anlatırken kendi döneminde(70-80) hayat pahalılığı karaborsa. Rahmetli dedemin döneminde sabun lüks olması yanlış hatırlamıyorsam kül bir şey ile yıkamıyormuş insanlar o dönemde. Insanlar değişiyor ama hayat pahalılığı hiç değişmiyor. ☹️

Maalesef herşey çok pahalı belediye otobüsleri 4,5 tl para alıyor. Gezmek bile artık lüks oldu. Marketler desen fiyatlar çok pahalı. Umarım fiyatlar ucuzlar diyorum ama fiyatlar ucuzlaması gerekirken tam tersine yükseliyor.

Ateş pahası mateş pahası, harcayan yine harcıyor bir şekilde. Para harcamaya korkan bir ailem olduğundan mıdır nedir, benim için ekonominin iyi veya kötü olması bir anlam ifade etmiyor. Araba, giyim, dışardan yemek, dışarda para harcamak vs. benim için her zaman ulaşılmazdı. Pahalılıktan yakınanlar da genelde para harcayabilenler zaten. Onlar 3 yerine 5 harcamaktan yakınıyorlar.

Bu hala AKP'li olarak gözüken %30 kesin benimki gibi bir hayat yaşıyor. Onlara para versen de harcayamaz büyük ihtimal.

Geri
Yukarı