Her yerde her zaman kızarmak

Spyhis

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Samsun
Herkese merhaba, öncelikle. Ben her yerde ve her zaman kızarıyorum gerçekten sorun oluyor. Mesela hoca beni över, veya biri bana güler, biri bana bakar. Kendimi utanmış hissetmiyorum ama hemen kızarıyorum. Gülmeye kalksam herkes domates diyor. Geçen okulda deneme sınavı yapıldı ve ben 1. oldum ondan beri kızlardan tut erkekler hep bana bakıyor. Daha servisteyken bile yanda duran serviste bir kız ve o benim eski sınıf arkadaşım, bana bakıyor ve arkadaşları çekiştiriyor benim yaptığım tek şey hallerine gülmek oldu. Ama yine kızardım ve yüzümde yanma hissi oluştu. Aslında her zaman oluyor. Vücudum da çok hassas en küçük dokunmaya kızarır ve sarışınım her şey çok belli oluyor ve öz güven eksikliği oluyor bana.

Son düzenleyen: Moderatör:
@BoşluktaDüşünenAdam 14 yaşındayım 9. Sınıf. Normalde ben insanların görüşlerini pek umursamam hele ki okuldakilerin. Ancak bu çok sinirimi bozuyor kızarmak. Diğerleri çok rahat ben değilim. Bunun ben aşk falan da olacağını düşünmüyorum. Çünkü iş erkek olunca da böyle.

Özgüven eksikliği olabilir. Bu sorun sürekli ve devamlı oluyor ise hocam bir destek alman lazım. Bazen kendin ne yaparsan yap geçmez. Hatta ömür boyu kalıcı etkilere bile sahip olabiliyor pisikolojik veya farklı durumlar.

Kızlardan utanmanız doğal olarak oluşan normal bir şey olabilir ama erkeklerden utanmanız biraz garip. Bence bir psikoloğa gidin. Ailenize'de anlatabilirsiniz.

@ZwiReK psikoloğa gitsem ne değişecek? Benim kızarmama ergenlik dolayısıyla de ama ben her daim gülme esnasında falan kızarıyorum.
gülerken bazen bende kızarıyorum o o kadar'da önemli değil. Ayrıca psikoloğa gitsem ne değişicek demeyin inanın ki çok şey değişir.

@BoşluktaDüşünenAdam ya aslında utanma değil ben övülmeye gelmiyorum. Övülmek kadar saçma bir şey yok. Sövsün daha iyi.
YKS'de 1.olunca anneniz size sövse pek hoş olmazdı gibime geliyor. 😄

ayrıca, psikoloğa gitsem ne değişicek demek yerine şu dediklerimi düşünseniz böyle demezsiniz. (biraz bekleyin biraz uzun ama sonun güzel)

@BoşluktaDüşünenAdam mesela ailem bana başkalarının yanında da bir şey deyince kızarıyorum ve kafam yanıyor gibi hissediyorum.

Yanma hissi aşırı utangaçlık gibi durumlarda oluyor hocam. Yani utanırsın vs ama böyle yanma hissi olacak kadar da olmaz yani.

Hatta size bir his daha söyleyeyim. Başima 1 kere geldi çünkü.

O utandığın anda kafanda, beyninde, veya kulaklarında, basınç hissi oluyordur.

Dediğim gibi bu durum bana kalırsa doğal gibi durmuyor. 1-2 olabilir ama sürekli olması garip ve bir danişılmasi gereken bir durum.

Yani biri sizi övdüğü zaman daha gururlanman gerekir. Ama sizde ters tepki yapıyor. Hemde yanma hissi olacak kadar.

Geri
Yukarı