Herhangi bir sınavda kopya çektiğiniz için pişman oldunuz mu?

Herhangi bir sınavda kopya çektiğiniz için pişman oldunuz mu?

• Oy verenlerin toplamı
    107
Bence öyle olması gerekli. Hakkımızla yaptığımız sorular da sayılmayınca kul hakkı olur sonuçta. Tamam, yapan kişi kul hakkı yemiş olabilir fakat hoca da onun sınavını, kendi yaptığı soruları mahvedip kul hakkı yemiş oluyor.

En azından kısasa kısas oluyor. Hoca hakkını helal etmese bile geçersiz oluyor. Yani ben böyle düşünüyorum.

Altı üstü liseye geçtim diyen var işte, önemli olan önemli sınavda kopya çekmek diyen var.
Birisi bir kopya çekip doğru yaptığında örneğin bir sınavda 2 milyon öğrenci giriyorsa neredeyse herkesin tüm sıralamasının yerisini değiştirmek demektir sadece bir kişi ve bir doğru soru çalmak ile.
Bilmem anlatabiliyor muyum sizi suçlamak istemem ama bunu yaptıysanız nolacak ya yada bir şey olmaz gibisinden bir şey söylemenin anlamı yok. Eminim kopya hala çok çekiliyor ve çok oluyor.
Zamanında kopya skandalı da oldu çoğu kişi önceden soruları çaldı gibisinden.

Ne maddi ne manevi olarak en ufak bir üzüntüm yok çünkü herkesin çektiğine eminim.

Bende öyle düşünüyordum ancak daha fazla düşününce belkide sürü psikolojisine kapılıyoruz diye düşünmeye başladım. Bir kişinin kırmızı ışıkta geçimesiyle herkezin kırmızı ışığı geçmeye başlaması gibi.
Altı üstü liseye geçtim diyen var işte, önemli olan önemli sınavda kopya çekmek diyen var.
Birisi bir kopya çekip doğru yaptığında örneğin bir sınavda 2 milyon öğrenci giriyorsa neredeyse herkesin tüm sıralamasının yerisini değiştirmek demektir sadece bir kişi ve bir doğru soru çalmak ile.
Bilmem anlatabiliyor muyum sizi suçlamak istemem ama bunu yaptıysanız nolacak ya yada bir şey olmaz gibisinden bir şey söylemenin anlamı yok. Eminim kopya hala çok çekiliyor ve çok oluyor.
Zamanında kopya skandalı da oldu çoğu kişi önceden soruları çaldı gibisinden.

Bence gayet iyi anlattınız.

Haklısınız. Ama aile ortamında sanki her sınav kaderimize yön vericekmiş gibi gösteriliyor. Bu nedenle 8. sınıfa kadar sınav öncesi stres sorunum vardı. 8. sınıf biraz daha zorlaştığından ve notlarım düştüğünden bu sorunu atlattım.
Bunu ben daha çok yaşıyorum etrafındaki insanlara göre.

Baya uzun ama okuyanlar okur ben yazayım :D

1.'si Ortakuldaydı.
Ortaokulda evime yakın sadece bir okul vardı ve o da imam hatipti. Dolasıyla Kur'an-ı Kerim, Siyer ve Arapça derslerini zorunlu görüyorduk. 7. sınıfa kadar derslerim iyiydi fakat ondan sonra bilgisayara asılınca dersler aksamaya başladı. Hiç yakalanmadım fakat yakalanmaya ramak kala veya hoca sallamadı bilmiyorum (yakalandığım) bir anım var. Sınav arapça. Hocayı sınıfta kimse dinlemiyor bir kaç çalışkan öğrenci hariç. Yanımdaki arkadaşım da kopya kağıdı hazırlamıştı ama korkusundan bakamıyordu. Ben de sessizce fısıldayıp "Çekemiyorsan bana ver." dedim. Çocuk alttan uzattı kağıtları. Kağıtlar da bir not defterinin yarısı kadar boyda. Hızlıca kağıdımın altına koyup kontrol ediyormuş gibi sayfayı çevirirken aynı anda kopyayı okuyordum.
Bunda rahattım fakat hocanın beni cidden farkedip kağıdımı almadığı bir vaka daha var.
2.'si 9.sınıfta.
9. sınıf kimya sınavı. En arkada oturuyorum. benim sıramın sağındaki sırada dersleri iyi olan arkadaş vardı. Ben de hiçbir şey anlamadım kağıtla bakışıyorum. Arkadaşa hafiften seslendim o sırada hoca sesimi duymasa da bana bakıyormuş. Geldi kalemi açtı tam yazı yazacaktı, kalemi bıraktı bana ne sordun dedi. Ben de seslendim hocam daha soru falan bile istemedim dedim. Normal hoca olsa her türlü çizer ama bu seferlik affediyorum dedi hoca. En gerilim dolu anımdı okulda cidden.

Son düzenleme:
Bunu ben daha çok yaşıyorum etrafındaki insanlara göre.

Ben Allah'a şükür ki 9. sınıfta notlarımın normal olarak çakılmasıyla stresi tamamen attım çünkü artık ailemin beklentileri küçüldü. Artık ufak bir heyecan geliyor sınav öncesi bu kadar.

Ben degil fakat yakin bir arkadasim cekmisti kopyayi ve derslere baya katilan birisiydi. Ingilizce hocasinin dersinde yapiliyordu sinav ve hoca cocugu seviyordu derse katilim acisindan. Cocuk telefonu acti yavas yavas sorulari geciriyordu ki hoca yanina gelip "Senden beklemezdim" dedi. Tenefuste cocukla acayip dalga gectik ama cocuk acayip pisman olmustu. :D

Ben degil fakat yakin bir arkadasim cekmisti kopyayi ve derslere baya katilan birisiydi. Ingilizce hocasinin dersinde yapiliyordu sinav ve hoca cocugu seviyordu derse katilim acisindan. Cocuk telefonu acti yavas yavas sorulari geciriyordu ki hoca yanina gelip "Senden beklemezdim" dedi. Tenefuste cocukla acayip dalga gectik ama cocuk acayip pisman olmustu. :D

Okulda bir hocanın güvenini sarsmak kadar acı birşey yok malesef. Bir hocanın güvenini sarsmanın acısını bir sınavda yaşamasamda iyi bilirim :(.

Bir keresinde Edebiyat hocamız sınıfa gelmedi diye ders boş sanmıştık. Sınıfın içinde ergen ötesi hareketler yapıyorduk. Fakat Edebiyat hocamız bir anda sınıfa girdi ve beni ergen hareketleri yaparken hiç görmediğinden ''Sende mi?'' deyince hoca ben şoka girmiştim.

Geri
Yukarı