Hiç bayıldınız mı?

Aşırı gerinme sonucu bayılmıştım, sonrasında kendimi yerde buldum. Ayılırken de sanki siyah bir ekranda yıldızlar vardı, ekran koruyucu gibi, sürekli sallanıyorlardı. Evde tek değildim Allah'tan. :)

17 yıllık hayatımda bir kere bile bayılmadım. Nasıl bir his olduğunu merak ediyorum, tecrübe edenler anlatabilir mi?
(Narkoz hariç)

Baygın olduğunuzda zaman kavramı olmuyor. Misal vermek gerekirse, derin uykuda 3 saniye geçince bedenen rahatlarız ve rüya görsek aylar yıllar geçtiğini zannederiz.
Şahsen çok sinirlendiğinde bayılma eşiğine gelirsem çok acı çekiyorum, o anda uzanırsam derin uyurum. Doktorlar bununda çoğu zaman baygınlık olduğunu söylüyor.

Zamanın nasıl geçtiğini anlayamamak, 1 saniye gibi gelir ancak bir bakarsın on dakikadır uyuyorsun ama farkında değilsindir ve sanki hiç nefes almamışsın gibi gelir uyandığında derin bir nefes alırsın. Ha bir de öylesine bir karanlıktır ki hayatında böyle eşi benzeri olan bir karanlık göremezsin, kısacası bayılmak hiçin ne olduğunu öğrenmektir klostrofobisi olan insan bu durumu atlattıktan sonra oldukça morali bozulabilir.

Bir dönem nedeni asla bulunamayan bir şekilde durduk yere bayılıp yere düşmelerim oluyordu. Önce başın dönmeye başlıyor, tünel görüşüne giriyorsun ve yavaş yavaş etraf kararıyor. Sonra bacaklarında hiç güç kalmıyor, dizlerin titremeye başlıyor ve nefesin ağırlaşıp derinleşmeye başlıyor. Bende bu bayılma durumu birkaç dakikadan fazla olmuyordu, çoğu zaman yere kontrolsüz düştükten hemen sonra bilincim geliyordu ama nedeni asla bulunamadı. Tansiyon denildi çıkmadı, sara denildi çıkmadı, havale denildi nedeni bulunamadı, o dönemde kullandığım ağır psikolojik ilaçlar denildi ama kestikten sonra da devam etti. Liseden sonra kendi kendine bu sorunum geçti.

En son da askerde yemin töreni provalarında bayılma durumu yaşadım ama onun nedeni yorgunluk, sıcak, yetersiz beslenme, aşırı sıvı kaybı, mahvolmuş elektrolit dengesi ve ateşli hastalıktı. Sadece yüksek ateşimin (39.2) olduğu bir hastalık geçirdim, üstüne sindirim sistemiyle ilgili sorunlar yaşadığım için uzun süre günde 1 paket kraker ve 1 tane gofretle idare ettim. Üstüne provalarda sıvı da alamayınca o sıcakta benim için sonuç kaçınılmaz oldu.

Okulda yaptığımız şey. Öncelikle biraz kuvvetli bir arkadaş buluyorsunuz, nefesinizi sonuna kadar çekip vermiyorsunuz, arkadaşınız bir anda yanlış hatırlamıyorsam göğüse baskı uygulayıp 10 saniye sonra çekiliyor. Ne olduğunu anlamıyorsunuz fakat vücudunuz genel olarak kendini kontrol etmeye çalışıyor eğer bilinciniz erken yerine gelmezse yere düşüyorsunuz. Ben 4-5 kere yaptırmıştım. Karşımdaki kişiler resim gibi donuyordu 2 saniyelik, etrafımda boğuk sesler duyuluyordu çoğu muhtemelen iyi olup olmadığımı soruyordu ve ortalama olarak 10 saniyede falan uyanıyordum. Sonra hocalar durumu fark etti ve epey azarladı bizi :D Sağlıklı bir bayılma yöntemi değil diğer bayılma şeyleri nasıl bilmiyorum. Ayrıca bu yöntemi de tavsiye etmiyorum.

Geri
Yukarı