Hitler neden kaybetti?

Doktrini ve askerlerin ekipmanları savunmaya elverişli değildi. Saldır, saldır ve saldır odaklıydı. Onun dışında dört cephede savaşmalarını nedenlerden birisi olarak sayabiliriz.

Bildiğim kadarıyla tek parti vardı ama tek partide bölünmüştü. Bu da menfaat için ülkenin geleceğini tehlikeye atanların olacağı anlamına geliyor. Mart'in borman gibi ismi vardı. Sırf mevki için başka birinin görevini sabote ediyordu.

YouTube da bir video izlemiştim. Ne kadar doğrudur bilmem ama hatırladığım kadarıyla Ruslar savaş başlamadan önce bir müslüman hükümdarın mezarını “sakın açmayın”denmesine rağmen aşağalama amaçlı açtıkları için hitler laneti onlara verilmiş. Kısa bir süre sonrasında ise herşeyin bu mezar yüzünden kaynaklandığını düşünüp mezarı usulünce kapattıktan sonra teker teker işgal edilen tüm yerlerini SSCB geri almış. Benim bildiğim bu.

Aynı ekipmanın üretemeyeceği kadar varyasyonunu çıkarması, zırhlı birliklerine gereken önemi vermemesi, kötü planlama, kış, iyi komutanlarını kovma vb. liste uzuyor böyle.

Rusların en büyük üç komutanı Aralık, Ocak ve Şubat yüzünden. Ayrıca Stalingrad savaşında Hitler, büyük bir stratejik hata yaptı. O yüzden Almanlar Stalingrad savaşını kaybetti. Bir de savaşa Amerika da katılınca karşı taraf iyice güçlendi. Bu da Almanların savaşlı kaybetmesine yol açtı. Almanların savaşı kaybetmesinde SSCB'ye saldırmasının da büyük etkisi oldu. Dunkirk'deki 48 saatlik dur emri de Almanların savaşı kaybedeceğini kesinleştirdi. Zaten Mihver devletlerde işe yarayan bir tek Almanya vardı. Bir de Japonya var ama o şu an bizim konumuz değil.

Hitleri sevmiyorsun umarım.
Ne seviyorum ne de sevmiyorum. Sadece insanlara Hitler'den bu kadar nefret ettikleri sürece, diğer ülkelerin özenle pompaladığı Nazi nefretini diri tuttuklarını söylemeye çalışıyorum. Dünya'da o kadar kötü ve şeytani şey var ama bu arkadaşlara göre en kötüsü ve en şeytanı Hitler. :)

Açın biraz tarih kitabı okuyun ve illa nefret edecek bir şeyler arıyorsanız, Hitler'den daha iyileri var.

Ne seviyorum ne de sevmiyorum. Sadece insanlara Hitler'den bu kadar nefret ettikleri sürece, diğer ülkelerin özenle pompaladığı Nazi nefretini diri tuttuklarını söylemeye çalışıyorum. Dünya'da o kadar kötü ve şeytani şey var ama bu arkadaşlara göre en kötüsü ve en şeytanı Hitler. :)

Açın biraz tarih kitabı okuyun ve illa nefret edecek bir şeyler arıyorsanız, Hitler'den daha iyileri var.
Milyonlarca Yahudi, ve milyonlarca insanın ölümü. Köküne kadar ırkçı ve sıkı bir nasyonalist. Kendi halkını manipüle etmesi.
Buna da anlam veremiyorum, Hitler'in nasyonalist tarafını sevenleri. Adamın o tarafı bile iyi değil ki. Hitler bir faşist arkadaşlar hatırlatırım, kendi halkına sadece kendi görüşlerini entegre eden ve kendini dünyanın en iyi lideri gibi gösteren, halkının dışarı dünyada ne olduğundan haberdar olmamasını sağlayan birisi. Hitler hiç bir yönden sevilebilesi bir adam değil. Sevenleri de anlamıyorum. Neden seviyorsunuz yazın tartışalım.

@emircanunlts , hocam siz Hitler'i seviyordunuz galiba? Sebebi nedir? Argümanlarınız veya nedenleriniz nedir? Neden bu adama birisi sempati besleyebilir?

Milyonlarca Yahudi,
Soykırım hakkında güzel retler var, bir inceleyin.
milyonlarca insanın ölümü.
Ölüm sayısı kapıştırıyorsak Hitler'e gelene kadar durmamız gereken çok yer var.
Kendi halkını manipüle etmesi.
Çok daha kötü bir şekilde manipüle eden tonla insan ve ülke var.

Hitler'e gelene kadar yine durmamız gereken çok yer var.
Hitler'in nasyonalist tarafını sevenleri.
Neden seviyorsunuz yazın tartışalım.
Seviyorum demedim ki. Ne seviyorum ne de sevmiyorum. Birini illa sevmek ya da sevmemek zorunda değilsiniz. Neden bu yönde bir zorunluluk varmış gibi davranıyorsunuz?

Geri
Yukarı