Hitler neden kaybetti?

Çünkü hitler moskova ya ilerleseydi eğer daha çok ilerleyip sscb yi alabilirdi ama o aç gözlülük yapıp petrol olan stalingrada saldırmayı tercih etti ve kış geldi çoğu aker orada beklediğinde ve kışa hazırlıklı olduğundan hitler kaybetti ve intihar etti.
Stalingrad'a ilerlemesi açgözlülük değildi. Tankların kullanacağı benzin kalmamıştı, mecbur bir yere gitmek zorundaydı. Tanksız ülke mi fethedilir. Ayrıca Sovyetler'in petrol ağı kesilecekti.

Savundukları yahudiler şu an başka ırklara katliam yapıyor, dünyayı yönetiyorlar resmen. Keşke öğrencilere sadece "Türk" geçmişi öğretilmese de, diğer ülkelerin geçmişi de öğretilse. Naziler, Sovyetler... Bunlar çok büyük nimetler, çocukların bunları öğrenmesi lazım ki tarihi bilsinler.
Dikkatli bakarsak göreceğiz ki, şu an genel olarak toplumun nefret ettiği ve şeytan ilan ettiği kim varsa, çok tesadüfi (!) bir şekilde daha büyük bir şeytanı melekleştirme üzerine kuruludur.

Sıradan insan bunun bilincine varamayacak kadar ot gibi yaşar hayatını. Bu başlıkta "Hitler çok iğrenç, nefret ediyorum!" diyen kime sorsak nefretinin sebebini, oradan buradan duyduğu şeyleri sıralar. Gerçekten nefret etmesi gerekiyor mu, nefret etmesi ona bir şey kazandıracak mı, belki kendisi Hitler'den çok daha kötü bir insandır.

Hitler birilerini mi öldürdü? Direkt yoldan öldürdü diyelim. Peki biz? Biz birilerini öldürmüyor muyuz? Direkt yoldan olmasın da dolaylı yoldan olsun. Biz gerçekten suçsuz muyuz? Acaba bu nefreti çeşitli figürler üzerine yönelterek hem bazı çobanların manipülasyon planını diri tutuyor hem de kendi kanlı geçmişlerimizi göz ardı etmemizi sağlayacak içsel avuntuyu alıyor olabilir miyiz?

Hitler iyi de olabilir, kötü de olabilir. Hitler'in neden iyi olduğu ya da neden kötü olduğu konusunda değil 10, değil 100, 1000 farklı argüman üretilebilir ve bunların kayda değer bir kısmı hiçbir şekilde birbirini çürütemeyecektir.

Ben diyorum ki, Hitler'den nefret etmek için hiçbir sebep yoktur. Çünkü ondan nefret etsek bile bu bize hiçbir şey kazandırmayacaktır. Eğer nefret edecek bir şeyler arıyorsak, direkt insandan nefret etmeliyiz. Direkt bakarken ağzımızın sulandığı yurtdışı ülkelerinden nefret etmeliyiz!

Bunlardan neden nefret etmiyoruz? Madem Hitler kötü biri ve biz de bu kadar iyiyiz, tüm ikiyüzlülüğümüzle ve çıkarcı onursuzluklarımızla yüzleşelim ve bizzat kendimizden nefret edelim!

Var mısınız, cesaretiniz var mı?

Ben diyorum ki, Hitler'den nefret etmek için hiçbir sebep yoktur. Çünkü ondan nefret etsek bile bu bize hiçbir şey kazandırmayacaktır.
Şuna basit ama çok sert bir örnek vereyim de, kafalara iyice kazınsın.

X kişisi, kış günlerinde sokak hayvanlarının soğuktan ölmesinden büyük bir zevk duyuyor ancak fırsatı olsa dahi herhangi bir hayvanın kılına bile zarar vermiyor.

U kişisi, kış günlerinde sokak hayvanlarının soğuktan ölmesinden büyük bir acı çekiyor, bu hayvanlar için çok üzülüyor ancak onları korumak için en ufak bir şey yapmıyor.

X kişisi kötü müdür, U kişisi iyi midir? Bu 2 kişi arasında bir fark var mıdır? U kişisi, X kişisini kötü görür mü? Ben burada kötü birini seçmek zorunlu tutulursa, U kişisinin daha kötü olduğunu söylerim. X kişisinin ne olduğu belli. Hayvanların ölmesinden zevk duyuyor ama hayvanlara zarar vermiyor. Zevk alması hiçbir şeyi değiştirmez!

U kişisi de aynı şekilde. Ancak bir fark var, U kişisine X kişisinin iyi mi kötü mü olduğunu sorarsak, ağzından salyalar aka aka X kişisini şeytan ilan eder ama günün sonunda baktığımızda şeytan da, melek de, hiçbir şeyi çözmemiş ve hiçbir eylem gerçekleştirmemiştir.

Konu dışının biraz çıktığının farkındayım ama Hitler kaybettiyse, bunun en büyük sebebi budur. Hitler'in kazanması kimsenin işine gelmezdi. Bunlar göz önüne alınırsa, işte bir yerlere o zaman varırız!

Dostum şimdi çok uzun uzun yazacak halim yok, kısaca bir şey yazayım. Aslında dışarıdan bakınca Atatürk ile Hitler'in arasında fark yoktur. Fark vardır ama sadece ikisi farklı yolları seçmiştir. Şöyle özetleyeyim.

Atatürk:
- Kaybettiği toprakları geri almak için her şeyi yaptı.
- Vaat ettiği şeyleri yerine getirdi.
- Ülkesini bitirmek için yapılan anlaşmaları feshetti.
- Her zaman barışçıl yollardan gitmeyi denerdi, agresiflik son plandı.
- İhanete uğramasına rağmen, önemli savaşların neredeyse hiçbirini kaybetmedi.
- Çoğu kişi tarafından sevilmezdi, daha sonra halkı kurtarınca kahraman oldu.
- Savaş sonrası ülkesini şaha kaldırdı, bir sürü fabrikalar dikildi istihdam sağladı.
- Özet; savaşı kazandı, kahraman oldu.

Hitler:
- Kaybettiği toprakları ve hak iddia ettiği toprakları almak için bütün gücünü kullandı.
- Halkına vaatlerde bulundu, bunları gerçekleştirmek için çabaladı ve gerçekleştirdi.
- Ülkesini bitirmek için yapılan anlaşmaları feshetti (treaty of versailles)
- Agresif yolu seçmek zorundaydı, hayallerini barışçıl şekilde gerçekleştiremezdi. Ona rağmen Avusturya ve Çekoslovakya'yı barışçıl bir şekilde aldı.

- İhanete uğradı, ihanet çok büyük bir darbeydi ve kaybetmesine yol açtı.
- Çoğu kişi tarafından sevilmezdi, daha sonra halkının refahını son seviyelere çıkarınca sevilmeye başlandı.

- Savaş sırasında bile dünyanın en iyi tanklarını, uçaklarını üretti. Birkaç yılda bütün dünyanın fabrika sayısını geçti ve dünyanın en iyi ülkesi oldu.

- Özet; savaşı kaybetti, Avrupa'nın tamamını, Sovyetler'in yarısını fethetmişti. Kazansaydı kahraman ilan edilirdi, kaybettiği için düşman ilan edildi.

Kısacası dostum, tarihi kazananlar yazar. "hitler katliam yaptı, herkesi öldürdü!" diyenlere Vietnam, Kırım olaylarını sor bakayım bir cevapları var mıymış? Daha çok şeyler yazılabilirdi ama benden bu kadar. Sorun varsa sorabilirsin, seve seve cevaplarım.

Hitler ile Atatürk arasında dağlar kadar fark vardır. Hitler faşist, halkını umursamayan, kendi çıkarları için milyonları öldüren ırkçı biridir. Hitler cinsiyetçi ve homofobiktir. Atatürk halkını seven, hümanist, insan haklarına değer veren, kadın haklarına bu topraklarda en çok değer veren insandır. Nefes alma sebebin olan adama laf atmadan önce git tarihini incele.

Hitler ile Atatürk arasında dağlar kadar fark vardır. Hitler faşist, halkını umursamayan, kendi çıkarları için milyonları öldüren ırkçı biridir. Hitler cinsiyetçi ve homofobiktir. Atatürk halkını seven, hümanist, insan haklarına değer veren, kadın haklarına bu topraklarda en çok değer veren insandır. Nefes alma sebebin olan adama laf atmadan önce git tarihini incele.
Nazi olmak "hawli". Bir de katlettiği onca insana sorsalar ne suçları vardı diye whataboutism yapmaya devam ederler. Klasik ergen Nazizm'i.

Nazi olmak "hawli". Bir de katlettiği onca insana sorsalar ne suçları vardı diye whataboutism yapmaya devam eder. Klasik ergen Nazizm'i.

Hayır yani anlamaıyorum. Yahudi öldürmek neden iyi bir şey. Bu düşünceyi kim sokuyor milletin aklına. Biz buradan üçüncü şahıs olarak çok kolay yorum yapabiliyoruz, ben holocaust gaziside tanıdım gerçekten hitler iyi bir insan diyorsa o arkadaş gitsin holocaust gazilerinin yüzüne söylesin. Duman odalarında yakılan gazdan dolayı sanat tarihinde yeni bir renk ortaya çıkıyor prussian Blue diye. Gerçekten çok salak var ülkemizde.

Hayır yani anlamaıyorum. Yahudi öldürmek neden iyi bir şey. Bu düşünceyi kim sokuyor milletin aklına. Biz buradan üçüncü şahıs olarak çok kolay yorum yapabiliyoruz, ben holocaust gaziside tanıdım gerçekten hitler iyi bir insan diyorsa o arkadaş gitsin holocaust gazilerinin yüzüne söylesin. Duman odalarında yakılan gazdan dolayı sanat tarihinde yeni bir renk ortaya çıkıyor prussian Blue diye. Gerçekten çok salak var ülkemizde.
Genelde Hearts of Iron oynayıp saçma kanallar izleyince oluyor böyle. Aşırı sağ görüşlere karşı zaten saçma derecede olumlu bakılıyor Türkiye'de. Birazdan der "şöyle bilimseldi ,böyle yükseltti ülkeyi" diye. Uğraş dur ondan sonra 🙃.

Genelde Hearts of Iron oynayıp saçma kanallar izleyince oluyor böyle. Aşırı sağ görüşlere karşı zaten saçma derecede olumlu bakılıyor Türkiye'de. Birazdan der "şöyle bilimseldi ,böyle yükseltti ülkeyi" diye. Uğraş dur ondan sonra 🙃.
Katılıyorum, gülücük atmış zaten ikimizinde yazısına :).50 satır yazı hazırlıyordur şimdi.

Dostum şimdi çok uzun uzun yazacak halim yok, kısaca bir şey yazayım. Aslında dışarıdan bakınca Atatürk ile Hitler'in arasında fark yoktur. Fark vardır ama sadece ikisi farklı yolları seçmiştir. Şöyle özetleyeyim.

Atatürk:
- Kaybettiği toprakları geri almak için her şeyi yaptı.
- Vaat ettiği şeyleri yerine getirdi.
- Ülkesini bitirmek için yapılan anlaşmaları feshetti.
- Her zaman barışçıl yollardan gitmeyi denerdi, agresiflik son plandı.
- İhanete uğramasına rağmen, önemli savaşların neredeyse hiçbirini kaybetmedi.
- Çoğu kişi tarafından sevilmezdi, daha sonra halkı kurtarınca kahraman oldu.
- Savaş sonrası ülkesini şaha kaldırdı, bir sürü fabrikalar dikildi istihdam sağladı.
- Özet; Savaşı kazandı, kahraman oldu.

Hitler:
- Kaybettiği toprakları ve hak iddia ettiği toprakları almak için bütün gücünü kullandı.
- Halkına vaatlerde bulundu, bunları gerçekleştirmek için çabaladı ve gerçekleştirdi.
- Ülkesini bitirmek için yapılan anlaşmaları feshetti (Treaty of Versailles)
- Agresif yolu seçmek zorundaydı, hayallerini barışçıl şekilde gerçekleştiremezdi. Ona rağmen Avusturya ve Çekoslovakya'yı barışçıl bir şekilde aldı.

- İhanete uğradı, ihanet çok büyük bir darbeydi ve kaybetmesine yol açtı.
- Çoğu kişi tarafından sevilmezdi, daha sonra halkının refahını son seviyelere çıkarınca sevilmeye başlandı.

- Savaş sırasında bile dünyanın en iyi tanklarını, uçaklarını üretti. Birkaç yılda bütün dünyanın fabrika sayısını geçti ve dünyanın en iyi ülkesi oldu.

- Özet; Savaşı kaybetti, Avrupa'nın tamamını, Sovyetler'in yarısını fethetmişti. Kazansaydı kahraman ilan edilirdi, kaybettiği için düşman ilan edildi.

Kısacası dostum, tarihi kazananlar yazar. "Hitler katliam yaptı, herkesi öldürdü !" diyenlere Vietnam, Kırım olaylarını sor bakayım bir cevapları var mıymış ? Daha çok şeyler yazılabilirdi ama benden bu kadar. Sorun varsa sorabilirsin, seve seve cevaplarım.
Yani anladığım sizin Hitler'in politik ve askeri dehasını sevdiğiniz? Doğru mudur? Bu konuda size katılıyorum. Hitler iyi bir askerdi. Ancak bu katlettiği, yaktığı ve eziyet ettiği milyonlarca insan olduğunu değiştirmez. Elbette Amerika gibi devletler kendilerini kahraman göstermeye çalışıyorlar. Amerikan rüyası dediğimiz bir şey var zaten. Ancak ben zaten yazımda bundan bahsetmiştim.
Açıkçası Atatürk ile bu adamı benzetmeniz biraz rahatsız edici. İdeolojileri apayrı iki adamı benzetmek yanlış.

Geri
Yukarı