Hızlı Yağ Yakmak

Atılay

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Fitness'a başlayalı yaklaşık 2 hafta oluyor. 20 yaşındayım, boyum 1.88 cm ve 82 kiloyum. 2 hafta önceki ilk ölçümde yağ oranım %19 çıktı. Nasıl hızlı ve sağlıklı biçimde yağ yakabilirim ve yağ oranının ideali nedir? Ek olarak eskiden çok şeker tüketirdim, çaya bile iki şeker atardım ama son iki haftadır şeker tüketmiyorum, salonda 30 dakika koşuyorum ve 20 dakika eliptik bisiklet kullanıyorum. Haftada 3 gün spora gidiyorum bu sayı yeterli mi? 2 sene öncesine kadar 4 yıl amatör liglerde basketbol oynadım, sporu bıraktığımdan beri kilo almamama rağmen göbek bölgesinde yağlanma başladı. Bunu nasıl toparlarım?

Düzenli spor yap. Hızlı eriteceğim diye metabolizmada sıkıntılar yaratma. Günlük belirli saat aralığı ile yapman daha faydalı olacaktır.

Yağ yakabilmek için vücudunuza temiz bir hava girmesi gerek. Yani bol oksijenli bir yerde koşmalısınız. Koşu bandında temponuz ister düşük ister yüksek olsun yine de bol ağaçlı olan bir yerde koştuğunuzda yaktığınız yağdan daha az yağ yakarsınız. Temiz hava alın bol bol spor yaparken, mesela ormanda koşun, parklarda spor yapın vb.

Şekeri bırakmanız çok güzel, hamur işini de azaltın ve bırakın. Tam tahıllı ekmek tüketin. Beyaz ekmek yedikten bir süre sonra şeker ve yağ olarak vücutta depolanıyor. Bir de et ve süt ürünlerini gerektiği kadar tüketin.

Sadece koşu ve bisiklet yaparak yağ yakmak istiyorsanız, biraz az gibi duruyor bu aktiviteler. Yağ oranınız yaşınıza göre normal, % 10-20 aralığında olması gerek sizin yağ oranınızın. Boyunuz da var zaten, vücut kitle indeksinize göre ''normal kilolu'' bir insansınız.

Sanırım sizde bölgesel yağlanma var. O bölgeleri biraz daha fazla çalıştırın. Unutmayın, yağlar kasa dönüşmez. Siz spor yaptıkça yağ hücreleriniz ufalır ve yağ kütlesi azalır, spor yaptıkça kas kütlesi artar, kaslar ortaya çıkar ve çoğu insan ''bak, yağları kasa çevirdim'' diye aptalca konuşur. Yağ hücresi büzülüp ufalır, kas hücresi genişler.

Bir uzman ile görüşmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı