HOI 4 füze fırlatmak ve uçakla orduya destek sağlamak

@Silinen üye Oyunu oynarken farkettim. İstihbarat ajansının kurulumu için kullanılmış o sıra. Sonradan geri geldi fabrikalar. Ayrıca yabancı ülkeler benden hammadde temin edince bana fabrika sağlıyorlarmış. Onu da sonradan keşfettim. Bunun için de yüksek ilişkiye sahip olmak gerekiyor sanırım. Casuslar aracılığıyla diplomatik baskı kurarak bunu sağlayabiliyormuşuz. Bunu da yeniler için yazayım dedim. Belki okuyan olur.

@Shimada Sensei Teşekkürler. Doktrinlerde şu an ilk başta gemilere öncelik vermeyi planlıyorum. Ama yanına kara doktrini de eklerim tabi. Gemiye önem verme sebebim Akdeniz ve Ege'yi kontrol edebilmek. Ve gemilerin üretim süresi çok uzun. Bir an önce güçlü gemiler yapmak istiyorum. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi Ağır Kruvazörler ve Savaş Kruvazörleri gemi ağacımda yok. Bu ülkeme has bir durum mu, yoksa doktrinler veya odaklar ile mi açılacaklar bilmiyorum. Bir de bahsettiğim üst sınıf destroyerleri de üretemiyorum. Bunun sebebini de çözemedim halen. Bir yolu var mı üretebilmemin?

Bunun haricinde de tavsiyeleriniz üzere uçakların üretimini de rafa kaldırıyorum bir süre. Ama hala kendi birlik düzenimi oluşturamadım. Mevcut yöneticiler sağolsun -10 yıldız veriyorlar eğitimlerde. Milliyetçi düzene geçersem bu durum ortadan kalkacak sanırım. Bekliyorum sabırla. Bu birlik düzenlerini halen oluşturamadığımdan dolayı da özerk bölgede gerilim %40'lara çıktı. MP ekleyebilmem için de yıldız gerekli. O da dediğim gibi engelleniyor yöneticiler yüzünden. :/

@Silinen üye Oyunu oynarken farkettim. İstihbarat ajansının kurulumu için kullanılmış o sıra. Sonradan geri geldi fabrikalar. Ayrıca yabancı ülkeler benden hammadde temin edince bana fabrika sağlıyorlarmış. Onu da sonradan keşfettim. Bunun için de yüksek ilişkiye sahip olmak gerekiyor sanırım. Casuslar aracılığıyla diplomatik baskı kurarak bunu sağlayabiliyormuşuz. Bunu da yeniler için yazayım dedim. Belki okuyan olur.

@Shimada Sensei Teşekkürler. Doktrinlerde şu an ilk başta gemilere öncelik vermeyi planlıyorum. Ama yanına kara doktrini de eklerim tabi. Gemiye önem verme sebebim Akdeniz ve Ege'yi kontrol edebilmek. Ve gemilerin üretim süresi çok uzun. Bir an önce güçlü gemiler yapmak istiyorum. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi Ağır Kruvazörler ve Savaş Kruvazörleri gemi ağacımda yok. Bu ülkeme has bir durum mu, yoksa doktrinler veya odaklar ile mi açılacaklar bilmiyorum. Bir de bahsettiğim üst sınıf destroyerleri de üretemiyorum. Bunun sebebini de çözemedim halen. Bir yolu var mı üretebilmemin?

Bunun haricinde de tavsiyeleriniz üzere uçakların üretimini de rafa kaldırıyorum bir süre. Ama hala kendi birlik düzenimi oluşturamadım. Mevcut yöneticiler sağolsun -10 yıldız veriyorlar eğitimlerde. Milliyetçi düzene geçersem bu durum ortadan kalkacak sanırım. Bekliyorum sabırla. Bu birlik düzenlerini halen oluşturamadığımdan dolayı da özerk bölgede gerilim %40'lara çıktı. MP ekleyebilmem için de yıldız gerekli. O da dediğim gibi engelleniyor yöneticiler yüzünden. :/
Kürdistanın isyan bastırma yerine mutabakat diye bişey geldiyse onu seçin yoksa kürdistanı core yapamazsınız. Bu arada Kürdistanın isyanlarıyla uğraşmak istemiyorsanız kürdistanı salıp tekrar fethedebilirsin.

Türkiye haritada çok ortada sıkışık kalıyor ya maalesef. Yunanistan’a dalsan yandan Rusya sana dalıyor. Alttan İngiltere’ye dalsan hemen yandan Fransa geliyor:)

Ordu kurarken yandan statlarını aç kontrol et. Ne kadar supply harcıyor ne kadar fabrika ihtiyaç duyuyor falan diye. Ben Nazilerle oynarken başta iyiydi ama sonra dedim güzel bir vurucu birlik yapayım. Panzerler, ağır tank modern tan uçak savar ne varsa doldurdum. Üç adım gitse supply bitiyor ordu yerinde kalıyordu:)

Özellikle fethettiğin yerlerde yollar ve altyapıyı düzelt ki ordular rahat geçsin. Bir de kendine birlik yaratırken mutlaka mühendis ve sahra çadırını eklemeyi unutma yoksa direkt çöküyor birlik;)

Oyun zor cidden ama. Öyle çekeyim kılıcı dalayım yok maalesef:) Stratejik ilerlemek gerek.
Aslında türünün kolay örneklerinden, savaş mekanikleri güzel ancak diplomaside biraz sığ kalıyor.

Gerek var. Bosporus DLC'sindeki Türkiye ağacıyla sen savaşa girene kadar veya askeri fabrika badana kadar 2 fabrika yeterince silah üretir. Zaten başlangıçta yetecek kadar askeri var Türkiye'nin. Sen 48 tane boş asker diz sınıra ben 24 tane dolu askerle yok ederim orayı merak etme. Önemli olan sayı değil kalite. Combat width diye bir gerçek var.

Yunanlarla savaşırken top olmayan orduyla imkanı yok ittiremezsin o sınırı.
Topa sadece 1 askeri yetmez böyle yaparak hem tüfek hem top sıkıntısı girersin. Ayrıca top olmadanda yunan fethedilebiliyor çıkartma atarak(yunanı 1940 dan önce fethetmen lazım yoksa dediğin gibi itilmiyor) . Zaten kısa bir süre sadece tüfek basacaksın sonra normale döneceksin.

Aslında türünün kolay örneklerinden, savaş mekanikleri güzel ancak diplomaside biraz sığ kalıyor.
Bilmem bence sanki yeterli karmaşıklık ve zorlukta gibi. Daha da zorlasalar içinden çıkılmaz bir hal alıp oyuncuyu soğutma riski olabilirdi belki de:) İkinci Dünya Savaşı düşkünü biri olarak beni tatmin ediyor diyebilirim oyuna aslında:)

@Silinen üye Daha evvel öyle bir ekran vardı burada. Ama şu an yok. Zaten o sırada politika puanım da yoktu. Şu an az biraz var. Şimdiki sorunum insan gücü oldu. Diğer konulardan okuduğuma göre Türkiye'nin o dönemi için genel bir sorunuymuş. Savaşa kadar agresif bir politika izlenmezse yeterli insan gücü elde edilebiliyormuş.

Ek olarak sanırım bir bölgeyi core yapabilmek için de 100 politika puanı harcamak gerekiyormuş. Demin öyleli bir şey yaptım sanırım. Çözemedim tam. : D

Bir de gemilerle ilgili şöyle bir şey keşfettim. Üretim sırasında çıkan gemileri modifiye ederek Ağır veya Savaş Kruvazörü elde edilebiliyormuş. Onunla ilgili de aşağıya video ekledim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilmem bence sanki yeterli karmaşıklık ve zorlukta gibi. Daha da zorlasalar içinden çıkılmaz bir hal alıp oyuncuyu soğutma riski olabilirdi belki de:) İkinci Dünya Savaşı düşkünü biri olarak beni tatmin ediyor diyebilirim oyuna aslında:)
Diplomasi çok geride kalmış DLC'lerle biraz daha toparlarlar EU4 CK bu konuda daha iyi.

Diplomasi çok geride kalmış DLC'lerle biraz daha toparlarlar EU4 CK bu konuda daha iyi.
Aynen EU ve CK'ya göre çok çok geride. Acaba savaş ve fethetme hızını yavaşlatmasın diye mi öyle düşündüler. Ya da bunu da böyle yapalım diyip geçmiş bile olabilirler:)

Mevcut durum itibariyle savaş ilan ettiğim Irak, düşük Combat Widht'ine rağmen beni ittirerek topraklarıma girdi. Cidden son sürümde çok değişiklik olmuş.

Özerk yönetimdeki olayları bastırmak için çabalamaktan silah depolayamadım. -30k silah eksiğim var. "Kemalist Subaylar" yüzünden eğitimlerden ve savaşlardan elde ettiğim deneyim puanı -10% olarak hesaplanıyor. Yani sürekli zarar veriyor. O subayları da uzaklaştırabilmenin bir yolunu bulamadım. Sırf bu sebepten ötürü MP'li bir birlik oluşturmam yıllarımı aldı. Askeri birlik olarak en fazla 26 WD 'lik bir ordu oluşturabildim. Yüzlerce depolanmış topçum ve destek ekipmanım olmasına rağmen...

Ek olarak "Sectarian Woes" yüzünden de -15% istikrar ve -15% savaş desteğim var. Her ne kadar hükümete aldığım adamlarla veya kararlarla bunları dengelemeye çalışsam da, en son Irak savaşı ile birlikte %1'e düştü istikrar.

Kısacası bu yeni sürüm oynama zevkini cidden berbat ediyor. Çok fazla bunaltıcı olmuş. Eski sürümle devam edeceğim sanırım.

Screenshot_108.png
Screenshot_107.png

Allahım Türkiye ile oynamak ne kadar zor. Azıcık bir yere saldırayım desem başka bir ülke onun bağımsızlığını garanti ediyor. Len sen Romanya’sın Yunanistan’ı neyinle koruyorsun ya:) Yobaz sorunu, Kürt sorunu, Atatürk’ün vefatı derken bu nedir arkadaş:) Zaten nüfus az ordu yapamıyorsun. Survival mod mu açtık bu ne ya:)
Mevcut durum itibariyle savaş ilan ettiğim Irak, düşük Combat Widht'ine rağmen beni ittirerek topraklarıma girdi. Cidden son sürümde çok değişiklik olmuş.
Irak onu neyiyle başardı ya. Seni nasıl geri ittirebildi neyi var ki elinde:)

Geri
Yukarı