İnceleme Horizon Zero Dawn (PS5)

shelyshelly20

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  

Horizon Zero Dawn, ne oyundu ama…. Horizon, bitmesin dediğim, nadir oyunlardan biridir. Oyunu oynarken bütün yan görev, mini görev, yarışma ne varsa sonuna kadar atlamadan yapmama rağmen ne ara bittiğini anlayamadım. O kadar çok oyun bitmesin istedim ki ana görevler bitmesin diye sürekli yan görevleri yaptım. Yan görev olmayınca, ana görevlere geçmemek için kırlarda avlanmaya bile çıktım. Yapılacak yan görev veya başka bir içerik kalmayınca mecburen ana görevlere gittim.

Onu bunu bilmem, bir oyunu oynarken aaa bitmiş bu diyorsanız, ne ara oyunun sonuna geldiğinizi anlamıyorsanız, oyundan keyif almak için bütün içeriği sonuna kadar sömürmeye çalışıyorsanız, o oyun sizin için efsanedir (Herkes, her oyunda böyle hissetmeyebilir. Bundan dolayı sizin için dedim, ama genelde çoğunluk için o oyun efsanedir desem, yanlış olmaz). Yani arkadaşlar bu oyun efsane, ben bir “Triple A” oyunum diye bağırıyor. Bu tarz Triple A’ lerin başım üstünde yeri var. Ben Triple A’ yim diyerek, bağımsız yapımların bile çok gerisinde kalan bir sürü oyun gördüm.

1*3sVChlHULo8J-_9xG8yQpw.jpg

Neyse, biz konumuza dönelim. Aslında, oyun hakkındaki ilk düşüncemden sonra çok fazla şey söyleme gerek olduğunu düşünmüyorum. Türü sevseniz de sevmeseniz de alın oynayın oyunu, büyük zevk alacaksınız. Tabi oyunu bu şekilde övmem, eksileri olmadığı anlamına gelmiyor. Ama bu eksileri burada yazdım diye gözünüzde büyütmeyin, gerçekten oyundan aldığınız keyfi %5 düşürmüyor. Peki oyunun eksi yanları neler?

1- Yapay zeka çok yapay :)) (Haydutların kampını basıp, haydutları gizli gizli öldürüyorsunuz, ama cesedi gören diğer haydut sadece aaa bizden birini kesmişler diye vasat bir tepki veriyor. La oğlum bir kork, etrafı ayağa kaldır, git destek çağır, bir şey yap…. Markete ekmek kalmamış gibi başka Markete giderim tepkisi verme).
2- Karakter hareketlerindeki bazı yapaylıklar.
3- Karakterlerin hepsi botokslu gibi tepkiler sıfır.
4- Oyuna gece gündüz eklenmiş. Bu size canlı bir ortamda yaşıyor hissi veriyor. Ama gece veya gündüz olmasından ötürü oynanışta bir farklılık bulunmuyor vb.
5- Ekipman sistemi

Son olarak, bahsettiğimiz oyun bir Triple A olduğu için grafiklerin zaten çok güzel olmasını bekliyordum; Bence oyun gayet güzel bir grafik ve atmosfere sahip. Seslendirme, oyun kurgusu ve hikayesi çok hoşuma gitti. Bir açık dünya oyunu olarak, gerçekten yaşayan bir dünyanın içinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Oyun, bunu size her şekilde hissettiriyor. Gece gündüz ve yağmur geçişleri, sizin olmadığınız ortamlardaki kavgalar ve kalıntıları vs. Oyun için söylenebilecek en güzel şeyi zaten en başta söylemiştim. Son cümle olarak tekrar aynı şeyi söylemek istiyorum. Oyunun içeriklerini tüketmek için 30 saat gömüşüm ama oyunun sonunda aaa bitti diye şaşırdım. Başka söze gerek yok bence…

İyi eğlenceler

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda sadece ok atıyoruz, yakın dövüş çok yavaş. 10 saat oynayıp oyunu sildim. Skill ağacına da göz attığımda beni cezbeden pek bir şey yoktu o yüzden oyunla bağlantım, hevesim iyice azalmıştı. (Gözden kaçırdığım bir şey yoksa tabi) Robotlara gelince özellikle o Watcher'ı öldürmek bin bir bela gibiydi. Çünkü oyunda stealth oynamasak, direkt bodoslama dalsak ok çok yavaş atıyor ve çok yavaş gidiyor. Bilgisayarda oynadım ve aim konusunda bir sıkıntım yok. Ama ok yavaş gittiği için hedef anlık kıpraşma ile o zayıf noktaya denk gelmiyordu. Aşırı can sıkıcı ve soğutucuydu. Bilmiyorum yeniden şans vermeli miyim?

Oyunda sadece ok atıyoruz, yakın dövüş çok yavaş. 10 saat oynayıp oyunu sildim. Skill ağacına da göz attığımda beni cezbeden pek bir şey yoktu o yüzden oyunla bağlantım, hevesim iyice azalmıştı. (Gözden kaçırdığım bir şey yoksa tabi) Robotlara gelince özellikle o Watcher'ı öldürmek bin bir bela gibiydi. Çünkü oyunda stealth oynamasak, direkt bodoslama dalsak ok çok yavaş atıyor ve çok yavaş gidiyor. Bilgisayarda oynadım ve aim konusunda bir sıkıntım yok. Ama ok yavaş gittiği için hedef anlık kıpraşma ile o zayıf noktaya denk gelmiyordu. Aşırı can sıkıcı ve soğutucuydu. Bilmiyorum yeniden şans vermeli miyim?
Kesinlikle şans verilmesi gereken bir yapım ama insan sevmeyince sevmiyor ona da bir şey diyemem.

Açıkcası stealth en etkili ve kolay yöntem oyunu oynamak için.. . İsterseniz bir daha şans verin, bende bir kaç tüyo vereyim :) Mesela robotları yok etmek için en etkili yöntem gizli kalıp tuzak kurmak daha sonra kendiniz gösterip kurduğunuz tuzaklara robotları çekmek.

Diğer bir yöntem Concentration skill ile zamanı yavaşlatmaya oynamak olabilir. Critical Hit özelliği yine çok kritik bir özellik... Bunları açtıktan sonra oyun epeyi bir kolaylaşıyor. Birde override skill var; bunu geliştirip, bir robotu hackleyip, robotları birbirine düşürebilirsin. O sırada yere düşenlere critical vuruş yapabilirsin vb....

Doğrusu oyunu oynamak için birden fazla tarz var. Size en çok hangisi hitap ediyorsa onu seçmeniz lazım. Örnek, ben tuzaklarla çok rahat herkesi geçtim.

Geri
Yukarı