İndie oyunlar içindeki bir cevher: Katana Zero incelemesi

Evet. Bir katana Zero incelemesi.
Öncelikle. Oyunlarda öldüğünüzde ne olur? Tabii ki son checkpointten yeniden başlarsınız. Peki bu bir mantığa oturtulur mu? Çoğunlukla hayır. İşte bu oyun farklı. Bu oyunda bunun bile bir mantığı var. Ben bunun mantığa oturtulduğunu bir bunda, bir de Death Stranding'de gördüm. Neyse. Daha çok saçmalamadan başlayalım.

Katana Zero tam olarak ne? Katana Zero bir 2D pixelart bir aksiyon oyunu. İçinde bazı platformer kısımları da barındırıyor. Ne kadar oynanışıyla öne çıksa bile hikayesi de oldukça iyi bir oyun.
Aslında hikayeyi de anlatmak isterdim. Ama hem spoiler olur, hem de ayrıntılarını tam olarak hatırlayamıyorum. O yüzden çok çok kısa bir özet olacak. Eğer oyunun hikayesini oynamadan öğrenmek istiyorsanız sizi üzülerek adalın bu videosuna alacağım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda tek bir sıkıntı var. O da küçük kızın aslında hayal değil kaçırılmış olması. Aslında resmi olarak açıklanmadı ama oyunun sonunda böyle olduğu söyleniyor.

Şimdi hikayenin üzerinden geçelim. Siz Zero adlı geçmişini unutmuş bir samuraysınız. Paralı asker olarak bir doktora çalışıyorsunuz. Doktor da size karşılığında "ilaç" dediği bir aslında teknik olarak uyuşturucu olan sıvıyı veriyor. Siz de doktorun verdiği görevleri yapıyorsunuz. O görevler de tahmin edebileceğiniz oynanış kısımları oluyor.

Özetin de özeti olacak şekilde bu. Ama inanın bana olaylar çooook şaşırtıcı yerlere geliyor. Ve şimdiden söyleyeyim, oyun yarım bitiyor. Yani "ben dayanamam hikayenin bitmesini isterim" derseniz ya katana Zero 2'yi, ya da duyurulmuş olan bedava DLC'yi beklemelisiniz.

Şimdi de oynanışa gelelim. Oynanış çok iyi.

• Oyunda 5 farklı temel mekanik var.
  • Kılıç sallamak,
  • Diğer elinizdeki nesneyi fırlatmak,
  • Zamanı yavaşlatmak,
  • Takla atmak
  • Son olarak da eğilmek.
Eğilmek çok kritik değil ama sadece gizlilik yapmanızı gerektiren bazı bölümler var.

Katanayı kullanmak ise çok eğlenceli. Gerek vuruş hissi olsun, gerek çıkan sesler olsun, gerek animasyonlar olsun. Hepsi oldukça iyi. Elinizdeki nesneyi fırlatmak ise... Yani. Vazoyu adama fırlatmak çok bir şey hissettirmez zaten.

Çoğunlukla son çare olarak kullanıyorsunuz bunu. Mermileri falan da durdurabiliyorsunuz. Mermileri durdurmak derken. Oyunda boss olmayan her birimin tek canı var. Buna siz de dahilsiniz. Bu yüzden darbelerden olabildiğince kaçınmalısınız.

Çünkü dediğim gibi. Tek yiyorsunuz. Ve mermileri dodgelamak için tek yol cisim fırlatmak da değil. Takla açarak ve kılıcınızı kullanarak da dodgelayabilirsiniz. Ve kılıçla normal şekilde mermiyi dodgelamak o kadar kolay değil. Oldukça hızlılar. Burada ise zamanı yavaşlatmak devreye giriyor. "bir saniye nasıl zamanı yavaşlatma " derseniz ise; yavaşlatma tıpkı en başta belirttiğim zamanı geri sarma gibi uyuşturucunun yan etkisi. Daha doğrusu ilacın.

Shift tuşuna basılı tutunca zaman oldukça yavaşlıyor. Ve zamanlama yapmak dolayısıyla mermiyi dodgelamak çok daha kolay oluyor. Ve mermiyi dodgeladığınızda çıkan o ses o kadar tatmin edici ki. Anlayamazsınız. :D.

Bunun dışında takla da bildiğimiz takla. Özel bir yanı yok. Kalkanlıların arkasına geçip daha rahat öldürmek ve saldırıları dodgelamak için ideal. Eğilmek ise sessiz gitmeye yarıyor. Çok bir numarası yok onun da. Ve bu arada oyunda animasyonlar oldukça önemli. Öyle animasyon bitmeden 2. vuruşu atamıyorsunuz

O yüzden dikkatli olun. Yapımcılar da o yüzden nesne fırlatmayı eklemiş sanırım. Bir tık daha kolaylaştırmak için.

Bu arada oyun bir tık zorlayıcı. Öyle elinizi kolunuzu sallayarak her yeri geçemezsiniz. Taktik kasmalısınız kısaca.

Vee sanırım katana Zero bu kadar. Oyunun fiyatı 25TL, uzunluğu ise ortalama 3 saat. Bir tık tuzlu olabilir. Ama ben indirimde 13-14 TL gibi bir fiyata aldım. Önümüzde bir indirim var. O zaman almayı düşünebilirsiniz.

Şahsen günümüzde çoğu sadece para sağmak uğruna yapılmış AAA oyunlar yerine daha çok zevk vermeye yönelik AA ve indie oyunları tercih ediyorum. Bunda AAA oyunların fiyatlarının uçmuş olmasının da etkisi var. Neyse. İyi günler o zaman bir sonraki incelemede görüşürüz.
(Metin @GNU Plus adlı hocam tarafından düzenlenmiştir. Elinize sağlık hocam.)

Geri
Yukarı