HP Omen 15 5800H + RTX 3060 hakkında sorularınız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de bu laptopu satın aldım her şey çok iyi ama boştayken 2500-2900 rpm çalışması inanılmaz gıcık edici bunu çözen biri var mı?
İlk aldığımda dediğim değerlerdeydi ama driverları yükleyince 2000-2500 rpm oldu. Keşke silent modu ekleselerdi yinede diğer özellikleriyle F/P olarak çok iyi laptop.

Haklısınız hocam umarım düzeltirler yinede güzel laptop. 👍
Hocam bende de şu an laptopun tek eksisi dediğiniz şey. Bahsettiğiniz driverlar nedir acaba?

Bu söyledikleriniz üzücü. HP'nin cihaz ısınmaması amaçlı yapmış olduğu termal baskılar insanı üzüyor.
evet bir ayar çekme söz konusu fakat şöyle bir durum var Single 3A oyunlarda TB gerçekten 1 fps bile katkı sağlamıyor desem yeridir, TB'yi o yüzden kapatmak ısı ve fan sesi anlamında sistemi çok rahatlattığı için genel olarak kapatmak zaten mantıklı o yüzden pek kayıp sayılmaz.

bf5 ile harici monitörde dx11, 1080p, low'da 200fps'lere ulaşıyorum ve tb'yi kapatırsam aynı bölgelerde 20fps'e varan kayıplar yaşıyorum. Yani her oyun için geçerli bir durum değil doğal olarak.

performans konusunda termal ayarlama da olsa , gpu 100w da olsa performans farkı termal sıkıntısı olmayan 130w rtx 3060'lara göre oldukça az , bunu youtube üzerinden araştırdıkça görüyorum, gerçekten fiyatına göre çok başarılı bir cihaz,.

bu arada şunu da belirteyim cihazın termal problemi kesinlikle yok , metro , control ve bf5'te denedim , işlemci 80-90c arası gpu ise 70-80c arası ki benim ortamım ekstra sıcak. İşi biraz yokuşa süren HP burada bu da zamanla düzelecektir. Yokuş kısmıda fan durumu gereksiz fan açıyor.

Gaming laptop camiasında en bomba probleme gelirsek mux switch olayıymış cidden, ben aldıktan sonra öğrendim bu olayı, bu cihazda bu fiyata gayet kabul edilebilir bir durum diyorum, switch olan tulpar 4-5bin tl arası pahalı emsal donanımda. En çok şaşırdığım cihaz rtx3080’li ve 300hz panelli asus rog g17 oldu adamlar bu cihaza şaka gibi ama switch koymamış ve harici monitörde oyununa göre 100-200fps arası daha fazla alınabiliyor adama sormazlar mı o zaman 300hz dahili ekranı niye koydun diye, ben alsam kafayı yerdim heralde, alana sabır diliyorum.

Arkadaşlar rica etsem boost açık ve kapalı olarak maksimum performansta Cinebench R23 testi yapabilir misiniz? Bir de yazı yazarken eliniz çok fazla solda kalıyormuş gibi oluyor mu? Klavye tasarımı çok garip. Numpad yok ama varmış gibi klavye sol tarafta kalmış. Numpad olmayacaksa Asus ROG serisinde olduğu gibi bir klavye tasarımı daha ideal olurmuş.

Hocam bende de şu an laptopun tek eksisi dediğiniz şey. Bahsettiğiniz driverlar nedir acaba?
İlk denediğimde sadece OMEN Gaming Hub'ı yüklemiştim sonradan Amd Radeon Software ve NVIDIA'nın driverını yükledim ve biraz düştü özellikle AMD driverının 2500-2900'den 2000-2500 aralığına düşmesine etkisi olduğunu düşünüyorum.

Konu sahibi Trendyol'dan almış. Bende Hepsiburada'dan aldım aynı satıcı(betaplus). Soru cevap kısmında yazdıkları gibi ındeks bilgisayar distribütör ve penta bilgisayar kutusuyla geldi tamamen kapalı kutu bandrolleri ile. SSD çalıştırma saati kullandığım için 1 yazıyordu. Pilde aşınma yüzde 0. ayrıca bu model yeni çıktı sanırım AMD olanlar gümüş, Intel kasalar siyahtı. Ama şu an AMD kasası siyah geldi.

Sadece driver kurmadan önce sorun yokken Chrome, Opera gibi tarayıcıda ekranda titremeden ziyade aniden bir çizgi gibi şey gelip gidiyor belli belirsiz. Uzun süre BIOS açık tuttum hatta oyun oynarken bile gözükmedi. Sanırsam AMD NVIDIA uyumsuzluğu ile ilgili. NVIDIA'nın rastgele aktif gelme sorunu varmış pilde düşüşe neden olabiliyor ben denemedim pil performansını. Bazı modellerde flash patlaması gibi durumlar olmuş çok şükür yaşamadım. Bazı kullanıcılar touchpadde ses fark etmiş.

Teknorya satıcısından alandı sanırım o. Aynı model numarası değil ama cihaz özellikleri aynı. Fan ayarını kontrol edemiyoruz en büyük eksisi şu anlık bu gözüküyor.
Hocam eğer yakın performansta bir cihazı Amazondan bulamazsam alırım bu cihazı. 3060 yerine 1660Ti almak saçma geldi biraz. Teşekkürler.

Hocam eğer yakın performansta bir cihazı Amazon'dan bulamazsam alırım bu cihazı. 3060 yerine 1660 Ti almak saçma geldi biraz. Teşekkürler.

Hocam orada bahsettiğim çizgi sorunu AMD sürücüsünü HP sitesinden indirdikten sonra çözüldü. Hem AMD hem NVIDIA Microsoft mağazasından kuruldu. Lenovo'da da bazı problemler çıkmış. AMD'nin sayfasından kurmak yerine üreticinin sitesinden indirip daha sonra güncelleme yapılması daha sağlıklı sonuç vermiş.

Pilde 45-55 adaptörle 55-60 arası sıcaklıklar alıyorum. Pilde kullanırken Boost kapalı yaklaşık 20 dakikada yüzde 10 gitti ancak o sırada sıcaklıklara bakıyordum. Çok pilde kullanan biri değilim. MacBook'taki pil performansını beklememek lazım yine de.

Hocam orada bahsettiğim çizgi sorunu AMD sürücüsünü HP sitesinden indirdikten sonra çözüldü. Hem AMD hem NVIDIA Microsoft mağazasından kuruldu. Lenovo'da da bazı problemler çıkmış. AMD'nin sayfasından kurmak yerine üreticinin sitesinden indirip daha sonra güncelleme yapılması daha sağlıklı sonuç vermiş.

Pilde 45-55 adaptörle 55-60 arası sıcaklıklar alıyorum. Pilde kullanırken Boost kapalı yaklaşık 20 dakikada yüzde 10 gitti ancak o sırada sıcaklıklara bakıyordum. Çok pilde kullanan biri değilim. MacBook'taki pil performansını beklememek lazım yine de.
Tamamdır hocam bu sorunun çözülmesi de iyi oldu hem sizin hem de alacaklar açısından. Pilde çok kullanmam ben de. Zaten öyle bir ihtiyacım olsaydı Macbook ya da G14 alırdım. Teşekkürler.

Laptobu bende aldım fakat benim laptobumda sanırsam bazı sorunlar var bunun için alan arkadaşlar sizlerde de bendeki gibi mi kontrol edebilir misiniz? @losthell @geneben @masterium @Raks @Batuhan Büber @Zystein Turbo Boost her durumda açık. Normal düz masa üzerinde oynuyorum, altına bir şey koymadım. Balance modda fanlar otomatik şekilde boşta çalışırken Hwinfo64'ü arka planda açık bırakıyorum internette biraz gezindikten sonra maks. kaç derece olmuş diye baktığımda 83 derecelere çıktığını görüyorum sizlerde de öyle mi?
Birde kulağınızı laptobun klavyenin sağ tarafına yön tuşlarının oraya doğru yaklaştırdığınızda tiz bir ses duyuyor musunuz özellikle bu ses 2900RPM ve üstüne çıkınca daha net duyulmaya başlıyor (sizinki şuan 2900RPM'de çalışmıyorsa fan ayarını manuele çekin en düşük ayara getirin) 3100RPM'de çalışırken kontrol eder misiniz tiz bir çınlama sesi duyuyor musunuz?
(Performans modunda)Apex Legends'ta full ayarlarda bazen CPU 100 dereceyi görüyor sizde de o kadar çıkıyor mu? (Bu arada fanlar max seviyede çalışıyor, 101 derece olunca 6200RPM'de dönmeye başlıyor)
Diğer oyunlarda henüz test etmedim.
Lenovo Legion 5'te kullandım 4800H Rtx2060'lı modelini sorularınız olursa karşılaştırma açısından hatırladığım kadarıyla yanıtlarım.

Laptopu bende aldım fakat benim laptopumda sanırsam bazı sorunlar var bunun için alan arkadaşlar sizlerde de bendeki gibi mi kontrol edebilir misiniz? @losthell @geneben @masterium @Raks @Batuhan Büber @Zystein Turbo Boost her durumda açık. Normal düz masa üzerinde oynuyorum, altına bir şey koymadım. Balance modda fanlar otomatik şekilde boşta çalışırken HWiNFO64'ü arka planda açık bırakıyorum internette biraz gezindikten sonra maksimum kaç derece olmuş diye baktığımda 83 derecelere çıktığını görüyorum sizlerde de öyle mi?
Bir de kulağınızı laptopun klavyenin sağ tarafına yön tuşlarının oraya doğru yaklaştırdığınızda tiz bir ses duyuyor musunuz özellikle bu ses 2900RPM ve üstüne çıkınca daha net duyulmaya başlıyor (sizinki şu an 2900RPM'de çalışmıyorsa fan ayarını manuele çekin en düşük ayara getirin) 3100RPM'de çalışırken kontrol eder misiniz tiz bir çınlama sesi duyuyor musunuz?
(Performans modunda)Apex Legends'ta Full ayarlarda bazen CPU 100 dereceyi görüyor sizde de o kadar çıkıyor mu? (bu arada fanlar Max seviyede çalışıyor, 101 derece olunca 6200RPM'de dönmeye başlıyor)
Diğer oyunlarda henüz test etmedim.
Lenovo Legion 5'te kullandım 4800H RTX2060'lı modelini sorularınız olursa karşılaştırma açısından hatırladığım kadarıyla yanıtlarım.

Yok hocam bu tarz durum yaşamadım. Ama geçen yıldan bu yana bu tiz sorunlarını duymuştum. Bazılarının termal macunu kalitesiz uygulanıyor. Ortam aşırı sıcak olduğunda boşta 65 derece gördüm. Chrome kullanırken 70 dereceyi geçmedi.

Apex hiç oynamadım ancak Valorant'ta Turbo Boost açıkken 92 CPU 78 GPU değerlerini elde ettim. Bu sıcaklıklarda balancedda 4500RPM performance moduna aldığımda 5200RPM'ye çıktı. Aynı şekilde GTA V'de de 90 CPU derecesi gördüm NVIDIA optimized haliyle.

BIOS sürümünüzü nedir F. 06 mevcut şu an bende. Sitede F. 05 var. HP Support asistant programındaki güncelleme bölümünden driverları güncelleyin BIOS seçenegini de işaretleyin. Ayrıca Windows 10 güncellemelerindeki opsiyonel sekmesinde HP Firmware var onu da kurdum. AMD ve Nvidiayı HP model sayfasından indirdim spxxxxx.exe tarzındaki sürücüleri kurdum.

HWiNFO ve CrystalDiskInfo ile cihaz özelliklerine ve SSD bilgilerine bakın kaç saat çalışmış vs pilde aşım durumu var mı gibi, FurMark(GPU) ve Cinebench CPU Single-multi Core testleri yapın sıcaklıkları takip edin. Ben CPU'da 92 gördüm ama fanlar hızlanınca 85i geçmedi. GPU testinde ise Max 80 gördüm.

Teşekkür ederim benimde bios'um F06 diğerlerini test ettikten sonra yazarım tekrar. O sırada diğer arkadaşlarda yazarlar hepsiyle karşılaştırmada yaparız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı