HP Omen 15 5800H + RTX 3060 hakkında sorularınız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
testlerime devam ediyorum ve şaşırtan sonuçlarla karşılaşıyorum.

şu an control oyunu üzerinde test yapıyorum ve turboboots açıkken cpu 25-30w arası civarı çekiyor gpu ise 80-85w arası çekiyor . turboboots kapalıyken işlemci 15-20w arası çekerken gpu 95-100w arası çekiyor ve TB açıkken 75 fps aldığım alanda TB kapalıyken 80fps alıyorum.

Bu durumda gücü gpu'ya kaydırıp daha yüsek fps aldığım gibi işlemci de deli gibi ısınmayıp daha serin çalışıyor.

Battlefield 1 online ı da ben denedim. Turbo boost kapalı, bütün ayarlar ultra, filtreleme 175 iken gpu sıcaklığı 60-70 arası, cpu sıcaklığı 65,75 arası gezdi. Fps ise 70 civarı. Laptop masadan bir kitaplık yükseklikte.

Yok hocam GameGaraj. MSI kasa kullanıyor. Hocam normal kullanımda yüksek fan sesi benim için sıkıntılı. Oyunda kulaklık takıyorum ama oyun dışında video falan izlerken takmayı pek sevmem. O yüzden sessiz bir model lazım. Video dizi film izlerken kulaklık takmadan rahatsız ediyor mu?

Çok sessiz ortamda izleyecekseniz biraz sesini açmanız gerekebilir. Bu yüzden sessiz model diyemem boşta 2000-2500 RPM aralığındaki MacBook'un fan sesi ile HP Omen'in 2500RPM'deki aynı değil. Hem üstte hem altta ve sağda havalandırmalar var ve fanlar büyük. Tamamen AMD'nin ve HP'nin sorunu.

Soğutmada en iyisi o konuda sıkıntı yaşamadım. YouTube'dan 4K video açtığım zaman MacBook'ta 90 derecenin altına düşmüyor ve fan 6000RPM'de çalışıyor. HP Omen'de ise 2900RPM'yi geçmedi işlemci 70 dereceydi. Boşta neden 2500-2900RPM çalıştıyorsun o zaman. BIOS zaten güncel sitesinde F. 05 var ama F. 06 yüklü.

Bu fiyat aralığında wasd tuşu beyaz arkasında kırmızı şeritler olan ya da kamerası olmayan laptop almak istemedim. Tercih meselesi sonuçta. Aynı ürüne teknoloji mağazasında 13.500 yerine 20-22bin TL verecektim en azından o konuda bir pişmanlığım yok.

Çok sessiz ortamda izleyecekseniz biraz sesini açmanız gerekebilir. Bu yüzden sessiz model diyemem boşta 2000-2500 RPM aralığındaki MacBook'un fan sesi ile HP Omen'in 2500RPM'deki aynı değil. Hem üstte hem altta ve sağda havalandırmalar var ve fanlar büyük. Tamamen AMD'nin ve HP'nin sorunu.

Soğutmada en iyisi o konuda sıkıntı yaşamadım. YouTube'dan 4K video açtığım zaman MacBook'ta 90 derecenin altına düşmüyor ve fan 6000RPM'de çalışıyor. HP Omen'de ise 2900RPM'yi geçmedi işlemci 70 dereceydi. Boşta neden 2500-2900RPM çalıştıyorsun o zaman. BIOS zaten güncel sitesinde F. 05 var ama F. 06 yüklü.

Bu fiyat aralığında wasd tuşu beyaz arkasında kırmızı şeritler olan ya da kamerası olmayan laptop almak istemedim. Tercih meselesi sonuçta. Aynı ürüne teknoloji mağazasında 13.500 yerine 20-22bin TL verecektim en azından o konuda bir pişmanlığım yok.
Hocam biraz daha araştırma yapacağım. Belki alacağım zaman başka 3060 modeller indirime girer. Ama bir konuda gördüm Hepsiburadadan laptop alınmaz diye. O yüzden de soğudum. Amazondan bakıyorum artık.

Hocam biraz daha araştırma yapacağım. Belki alacağım zaman başka 3060 modeller indirime girer. Ama bir konuda gördüm Hepsiburada'dan laptop alınmaz diye. O yüzden de soğudum. Amazon'dan bakıyorum artık.

Konu sahibi Trendyol'dan almış. Bende Hepsiburada'dan aldım aynı satıcı(betaplus). Soru cevap kısmında yazdıkları gibi ındeks bilgisayar distribütör ve penta bilgisayar kutusuyla geldi tamamen kapalı kutu bandrolleri ile. SSD çalıştırma saati kullandığım için 1 yazıyordu. Pilde aşınma yüzde 0. ayrıca bu model yeni çıktı sanırım AMD olanlar gümüş, Intel kasalar siyahtı. Ama şu an AMD kasası siyah geldi.

Sadece driver kurmadan önce sorun yokken Chrome, Opera gibi tarayıcıda ekranda titremeden ziyade aniden bir çizgi gibi şey gelip gidiyor belli belirsiz. Uzun süre BIOS açık tuttum hatta oyun oynarken bile gözükmedi. Sanırsam AMD NVIDIA uyumsuzluğu ile ilgili. NVIDIA'nın rastgele aktif gelme sorunu varmış pilde düşüşe neden olabiliyor ben denemedim pil performansını. Bazı modellerde flash patlaması gibi durumlar olmuş çok şükür yaşamadım. Bazı kullanıcılar touchpadde ses fark etmiş.

Teknorya satıcısından alandı sanırım o. Aynı model numarası değil ama cihaz özellikleri aynı. Fan ayarını kontrol edemiyoruz en büyük eksisi şu anlık bu gözüküyor.

Konu sahibi Trendyol'dan almış. Bende Hepsiburada'dan aldım aynı satıcı(betaplus). Soru cevap kısmında yazdıkları gibi ındeks bilgisayar distribütör ve penta bilgisayar kutusuyla geldi tamamen kapalı kutu bandrolleri ile. SSD çalıştırma saati kullandığım için 1 yazıyordu. Pilde aşınma yüzde 0. ayrıca bu model yeni çıktı sanırım AMD olanlar gümüş, Intel kasalar siyahtı. Ama şu an AMD kasası siyah geldi.

Sadece driver kurmadan önce sorun yokken Chrome, Opera gibi tarayıcıda ekranda titremeden ziyade aniden bir çizgi gibi şey gelip gidiyor belli belirsiz. Uzun süre BIOS açık tuttum hatta oyun oynarken bile gözükmedi. Sanırsam AMD NVIDIA uyumsuzluğu ile ilgili. NVIDIA'nın rastgele aktif gelme sorunu varmış pilde düşüşe neden olabiliyor ben denemedim pil performansını. Bazı modellerde flash patlaması gibi durumlar olmuş çok şükür yaşamadım. Bazı kullanıcılar touchpadde ses fark etmiş.

Teknorya satıcısından alandı sanırım o. Aynı model numarası değil ama cihaz özellikleri aynı. Fan ayarını kontrol edemiyoruz en büyük eksisi şu anlık bu gözüküyor.
Chrome açtığım zaman ekranda aniden çizgi gibi bir şeyin gelip gitme durumu bende de oldu. Ama sadece bilgisayarı ilk açtığım 5-10 dkka içerisinde oluyor ondan sonra bir daha hiç denk gelmedim. Bios sürümü ile mi alakalı emin olamadım sebebine. Bir arkadaş da ekran kartı sürücüsünü windows aracılığı ile update edersiniz pil ömrü 5-6 saat gidiyor demişti. Nvdia nın sitesinden update edince 2-3 saate düşüyormuş sanırım ama ben de test edemedim.

Chrome açtığım zaman ekranda aniden çizgi gibi bir şeyin gelip gitme durumu bende de oldu. Ama sadece bilgisayarı ilk açtığım 5-10 dkka içerisinde oluyor ondan sonra bir daha hiç denk gelmedim. BIOS sürümü ile mi alakalı emin olamadım sebebine. Bir arkadaş da ekran kartı sürücüsünü Windows aracılığı ile Update edersiniz pil ömrü 5-6 saat gidiyor demişti. NVIDIA'nın sitesinden Update edince 2-3 saate düşüyormuş sanırım ama ben de test edemedim.

Aynen hocam dediğiniz gibi sürekli olan bir durum değil. En azından benim cihaza özel olmaması içimi rahatlattı.

NVIDIA'yı kendisinin kurmasını beklemiştim. Microsoft mağazası üzerinden kurdu ve Experience içinden güncel sürücüye geçtim. Bende henüz düzgün test edemedim ancak tam performans güç seçeneği modunda yüzde 40a düşmüştü 3 saatte.

AMD tarafında ise Windows kendisi bulduğunda sağ tuş menülerde AMD Radeon ayarları gelmiyor. HP sürücüsü ile kurduğumda ise o kısma ayarlar geldi ama bu sefer bu sürüm uygun değil diye AMD'nin sayfasına yönlendiriyor. AMD sayfasından indirdim ve en güncel kontrol merkezine eriştim. AMD FreeSync enabled yazdı ve aralığı 60-144Hz olarak gösterdi. Ancak inceleme videosunda 45-60Hz olarak bahsedilmiş. Daha sonra en güncel sürüme geçti haziran WHQL'den ağustos non-WHQL sürümüne. Bu sefer uyumlu değil yazıyor aktif ve deaktif edemiyorum. Hazirana geri dönsem bile aynı kaldı.

Battlefield 5 indirdim ve mux gerçeğiyle burada karşılaştım maalesef. Sürekli oynadığım bir oyundur 1080 low ayarlarda oynarım her zaman.
Laptop ile oynarken 115fps civarı iken harici monitörde 160-170 fps alıyorum. Bazen fark daha da açılıyor.

Bu önemli bir ayrıntı alacak arkadaşlar dikkat etsinler.
benim gibi kampanyalı diye 8gb alan var ise bu fiyata bu ramleri kaçırmasın.

corsair dual 8x2 3200mhz cl22 - 749tl'ye geliyor

Son düzenleme:
Aynen hocam dediğiniz gibi sürekli olan bir durum değil. En azından benim cihaza özel olmaması içimi rahatlattı.

NVIDIA'yı kendisinin kurmasını beklemiştim. Microsoft mağazası üzerinden kurdu ve Experience içinden güncel sürücüye geçtim. Bende henüz düzgün test edemedim ancak tam performans güç seçeneği modunda yüzde 40a düşmüştü 3 saatte.

AMD tarafında ise Windows kendisi bulduğunda sağ tuş menülerde AMD Radeon ayarları gelmiyor. HP sürücüsü ile kurduğumda ise o kısma ayarlar geldi ama bu sefer bu sürüm uygun değil diye AMD'nin sayfasına yönlendiriyor. AMD sayfasından indirdim ve en güncel kontrol merkezine eriştim. AMD FreeSync enabled yazdı ve aralığı 60-144Hz olarak gösterdi. Ancak inceleme videosunda 45-60Hz olarak bahsedilmiş. Daha sonra en güncel sürüme geçti haziran WHQL'den ağustos non-WHQL sürümüne. Bu sefer uyumlu değil yazıyor aktif ve deaktif edemiyorum. Hazirana geri dönsem bile aynı kaldı.
Tam anlayamadım hocam AMD radeon software açmaya çalıştığınızda sürimler farklı hatası verip açılmıyor mu ? Eğer öyleyse çözüm için yardımcı olabilirim, bende de öyle bir hata veriyordu sonra çözdüm ve uygulamaya girmeye başladı.

Testlerime devam ediyorum ve şaşırtan sonuçlarla karşılaşıyorum.

Şu an Control oyunu üzerinde test yapıyorum ve turboboots açıkken CPU 25-30W arası civarı çekiyor GPU ise 80-85W arası çekiyor. Turboboots kapalıyken işlemci 15-20W arası çekerken GPU 95-100W arası çekiyor ve TB açıkken 75 FPS aldığım alanda TB kapalıyken 80FPS alıyorum.

Bu durumda gücü GPU'ya kaydırıp daha yüsek FPS aldığım gibi işlemci de deli gibi ısınmayıp daha serin çalışıyor.

Bu söyledikleriniz üzücü. HP'nin cihaz ısınmaması amaçlı yapmış olduğu termal baskılar insanı üzüyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı