HP Omen 15-EN1010NT nasıldır?

Dediğiniz 3060 bu sanırım:
Bu fiyat için 10. Nesil işlemci çok mantıklı gelmedi bana.

Legion 5 pro Teknosa’da varmış stokta. Fiyatı 20.499tl

Siz olsanız bu üç modelden hangisini alırdınız? Ya da önerebileceğiniz başka bir model var mı?

Hocam benim aldığım cihaz Ryzen 7 5800H, RTX 3060, 16GB RAM ve 1TB SSD olan Omen 15 modeli. Intel değil elimdeki cihaz.

Isınma problemi yaşamıyorum. Normal işlerde yukarıdaki arkadaşımızın belirttiği gibi fan neredeyse hiç devreye girmiyor ve sıcaklıklar 40 larda dolanıyor.

Oyunlardaki 90 derecelere çıkma sorununu da işlemciyi biraz dizginleyerek hallettim. Şarj süresi konusunda da beni mutlu etti. Normal kullanımlarda 5 ile 7 saat arası kullanabiliyorum. Zoom video görüşmelerde 1 saatte %18-20 civarı şarjı azalıyor. Webde gezinme esnasında bir saatte % 13-14 harcıyor.

Ekranı çok parlak kullanmıyorum (%25-30 bana yetiyor) ve hatta normal webde gezme esnasında bataryayı tasarruf modunda kullanıyorum bu şekilde 8 saate kadar bile şarj süresi aldığım oldu.

Hem en iyi oyunları dahi en yüksek ayarlarda kasılma takılma olmadan oynayabileyim hem de diğer işlerimde 5 saat ve üstü şarj süresi alayım diyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Bir başka artısı da cihaz çok şık standart bir ofis laptobu görünümünde oyun canavarı olduğunu dışardan anlamak mümkün değil. Legion 5 i de yakından gördüm, görünüş anlamında kesinlikle Omen'i tercih ederim tabi bu benim şahsi görüşüm.

Legion 5 te iyi bir cihaz tabi.

Siz RTX 3070 li bir cihaz alacaksanız hangi marka olursa olsun bence 16-16.5 tan fazla vermeyin, 18-19 binler bence çok gereksiz.

RTX 3060 lı bir cihaz işinizi fazlasıyla görür ve 14 - 15 bandında alabilirsiniz.

Hocam benim aldığım cihaz Ryzen 7 5800H, RTX 3060, 16GB RAM ve 1TB SSD olan Omen 15 modeli. Intel değil elimdeki cihaz.

Isınma problemi yaşamıyorum. Normal işlerde yukarıdaki arkadaşımızın belirttiği gibi fan neredeyse hiç devreye girmiyor ve sıcaklıklar 40 larda dolanıyor.

Oyunlardaki 90 derecelere çıkma sorununu da işlemciyi biraz dizginleyerek hallettim. Şarj süresi konusunda da beni mutlu etti. Normal kullanımlarda 5 ile 7 saat arası kullanabiliyorum. Zoom video görüşmelerde 1 saatte %18-20 civarı şarjı azalıyor. Webde gezinme esnasında bir saatte % 13-14 harcıyor.

Ekranı çok parlak kullanmıyorum (%25-30 bana yetiyor) ve hatta normal webde gezme esnasında bataryayı tasarruf modunda kullanıyorum bu şekilde 8 saate kadar bile şarj süresi aldığım oldu.

Hem en iyi oyunları dahi en yüksek ayarlarda kasılma takılma olmadan oynayabileyim hem de diğer işlerimde 5 saat ve üstü şarj süresi alayım diyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Bir başka artısı da cihaz çok şık standart bir ofis laptobu görünümünde oyun canavarı olduğunu dışardan anlamak mümkün değil. Legion 5 i de yakından gördüm, görünüş anlamında kesinlikle Omen'i tercih ederim tabi bu benim şahsi görüşüm.

Legion 5 te iyi bir cihaz tabi.

Siz RTX 3070 li bir cihaz alacaksanız hangi marka olursa olsun bence 16-16.5 tan fazla vermeyin, 18-19 binler bence çok gereksiz.

RTX 3060 lı bir cihaz işinizi fazlasıyla görür ve 14 - 15 bandında alabilirsiniz.
@chaturanga Çok teşekkürler çok güzel açıklamışsınız. Fiyatlar artmış bu şekilde https://www.epey.com/laptop/karsila...5-en1006nt-39c45ea_msi-delta-15-a5efk-002xtr/
Sanırım 1006nt olan sizinkinin 512 gblık hali.
Hangisini önerirsiniz?
Alabileceğim satıcıların fiyatlarına göre en mantıklısı hangisidir sizce?

Son düzenleme:
@chaturanga Çok teşekkürler çok güzel açıklamışsınız. Fiyatlar artmış bu şekilde https://www.epey.com/laptop/karsila...5-en1006nt-39c45ea_msi-delta-15-a5efk-002xtr/
Sanırım 1006nt olan sizinkinin 512 gblık hali.
Hangisini önerirsiniz?
Alabileceğim satıcıların fiyatlarına göre en mantıklısı hangisidir sizce?

Hocam evet verdiğiniz linkteki RTX 3060 olan bendekinin 512 GB olanı.

Arada 3000 TL fark var 3070 ve Ryzen 9 olanla. Ryzen 9 ve RTX 3070 olan tabiki daha güçlü her anlamda. Aradaki fiyat farkına değip değmeyeceği sizin karar verebileceğiniz bir durum :)

İnternetten kıyaslama videoları bulmaya çalışın ya da ayrı ayrı her iki kombinasyonun incelemelerine bakıp kendiniz karar verin bence.

Hocam evet verdiğiniz linkteki RTX 3060 olan bendekinin 512 GB olanı.

Arada 3000 TL fark var 3070 ve Ryzen 9 olanla. Ryzen 9 ve RTX 3070 olan tabiki daha güçlü her anlamda. Aradaki fiyat farkına değip değmeyeceği sizin karar verebileceğiniz bir durum :)

İnternetten kıyaslama videoları bulmaya çalışın ya da ayrı ayrı her iki kombinasyonun incelemelerine bakıp kendiniz karar verin bence.
@chaturanga Rtx 3060 lı modeli kullanan biri olarak siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?

Yanlış bilgi
@chaturanga Rtx 3060 lı modeli kullanan biri olarak siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?

Hocam ben 3000 TL fark vermezdim. RTX 3060 la şu anda her türlü oyunu ultra ayarlarda oynayabilirsiniz ve önümüzdeki birkaç yıl içinde çıkacak oyunlarda da durum muhtemelen değişmeyecek.

RTX 3060 ın ultra ayarlarda açamadığı bir oyun çıktığında kısa süre sonra RTX 3070 de aynı duruma düşecek.

Bu açıdan bakınca ekran kartı farkı için 3000 farka değmez düşüncesindeyim.

İşlemci içinde yani Ryzen 9 5900 ün Ryzen 7 5800 e üstünlüğü sizin kullanacağınız herhangi bir uygulama için çok ciddi bir fark oluşturacak mı pek sanmıyorum.

Hocam aşağıdaki kıyaslama sayfasına bakabilirsiniz, sayfanın altına doğru oyunlarda FPS kıyaslamaları var. FPS konusunda gerçi RTX 3070 bazı oyunlarda baya fark atıyor görünüyor yani yanlış yönlendirmek te istemem :) Bazı oyunlarda yakın birkaç oyunda 3060 bir miktar daha yüksek FPS lerde almış.

Benim için ultra ayarlarda oynatabildiği sürece FPS farkı çok önemli değil ama sizin için önemliyse bilemem.

İşlemcilerin kıyaslamasını ise aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz

İki işlemci arasındaki fark anladığım kadarıyla ekran kartları arasındaki farktan daha az.
Bu mesajım moderatör tarafından yanlış bilgi diye etiketlenmiş. Sayın moderatör ekibi burada hangi bilginin yanlış olduğunu da izah edebilir mi acaba?

Bana fikirlerim soruldu ve fikirlerimi paylaştım, benim için RTX 3070 + R9 5900 kombinasyonu üç bin TL farka değmez, bu mu yanlış bilgi?

Yukarıda verdiğim linkleride iki ekran kartı ve iki işlemci arasındaki farkları kendisinin görüp değerlendirebilmesi için verdim.

Bu kıyaslama sayfalarına göre ekran kartlarının oyun performanslarında bazı oyunlarda RTX 3070 tarafında üstünlük varken bazı oyunlarda eşitlik bazılarında ise 3060 biraz daha iyi görünüyor. Bu yorumu bu yüzden yaptım.

İşlemciler arasındaki farkın daha az seviyede olduğu ise verdiğim linkten çıkardığım sonuç zaten.

Ve konuşmaların mesajların hepsine dikkatlice bakarsanız kesin ve yüzde yüz ifadeler kullanmaktan kaçınarak cevap verdim, kesinlikle bu böyledir dediğimi hatırlamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Technopat Sosyal Kuralları Hocam paylaştığınız site yasaklı siteler arasında olduğu için yanlış bilgi olduğu söylenmiş.

Teşekkürler bilgi için ama o zaman yasaklı bir site linki paylastığınız için ceza aldınız denmesi gerekmez mi?

Yanlış bilgi vermek demek kasten ve ısrarla hatalı bir bilgiyi yayma durumunda ancak olabilir. Bilmiyorum herneyse teşekkürler.

Geri
Yukarı