HP Omen 17 vs ASUS ROG STRIX G15

Oğulcan Koçer

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2 ürün arasında kaldım ASUS ve HP. Arasındaki farklar ise; (sol taraf HP sağ taraf ASUS)

İşlemci: i7 11800h vs Ryzen 9 5900HX.
Ekran boyutu: 17.3 vs 15.6
RAM: 32 GB vs 16 GB.
Ekran yenileme: 144Hz vs 300Hz.
Ben mimarlık öğrencisiyim AutoCAD, 3DMAX, coreldraw, Photoshop vb. uygulamalar kullanacağım.
Oyun olarak da Valorant, CS:GO, LoL, PUBG, GTA vb. oynanacak. Seçimde bana akıl verir misiniz? Ama lütfen sebebi ile yazın.

Arkadaşlar 2 ürün arasında kaldım ASUS ve HP. Arasındaki farklar ise; (sol taraf HP sağ taraf ASUS)

İşlemci: i7 11800h vs Ryzen 9 5900HX.
Ekran boyutu: 17.3 vs 15.6
RAM: 32 GB vs 16 GB.
Ekran yenileme: 144Hz vs 300Hz.
Ben mimarlık öğrencisiyim AutoCAD, 3DMAX, coreldraw, Photoshop vb. uygulamalar kullanacağım.
Oyun olarak da Valorant, CS:GO, LoL, PUBG, GTA vb. oynanacak. Seçimde bana akıl verir misiniz? Ama lütfen sebebi ile yazın.

Omen. Çünkü kasa iyi. MUX var ve 140W.

Şimdi durum şöyle:
-İlk önce taşınılabilirliğe ve batarya ömrüne daha fazla önem veriyorsan AMD işlemciler ve 15.6 inc olan modele modellere yönelmelisin.
-İkinci olarak AutoCAD, 3DMAX gibi programlar tek çekirdeğe çok daha fazla duyarlı uygulamalardır. Keza SketchUp gibi programlar da öyle. Çok bir fark görebileceğini sanmıyorum pratikte ancak fark farktır. Ve şunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor çoğu insan da bunu kaçırıyor; Intel hala Laptop pazarını çok büyük yüzdesine sahip. Bu yüzden çıkacak uygulamalar ya da güncellenecek uygulamalar ilk önce Intel'e öncelik verilecek (optimizasyon vs.) şekilde yapılacaktır, yapılıyor.
-Ayrıca Intel tarafında tercih ettiğin laptop modelinde 32 GB. gibi büyük bir bellek avantajı var. Özellikle Photoshop gibi uygulamalarda çok ama çok işine yarayacaktır.
-Ekran yenileme hızı da tamamen sana kalmış. 300 Hz. bana göre her zaman çok fazla bir miktar olacak ancak görüyorum ki daha çok rekabetçi oyunlar oynuyorsun. Bu yüzden yüksek yenileme hızına sahip ekranlar tercih etmek daha iyi olabilir. Tabii bu yenileme hızını karşılayabilecek bir GPU'nun da olduğunu varsayarsak ki attığın modellerde var.
Bana sorarsan; ben de mimarlık öğrencisiyim. Taşınılabilirlik ve pil performansını göz önünde bulundurmak işine yarayabilir. Bu yüzden AMD tarafına yönelmen iyi olabilir. AMD olmasa bile 15.6 inc bir laptop alman seni çok daha rahatlatacaktır. Ama AMD olsun ya da Intel olsun kesinlikle 32 GB bellekli bir laptop almalısın. Aklıma gelen ilk bunlar. Başka bir sorun varsa yardımcı oluruz seve seve. :)

İşlemciler hemen hemen aynı. Ram farkı var ve ekran yenileme hızı 144 vs 300 bunları bir kenara bırak ve omen al keyfine bak mı diyorsun hocam ?
Evet. Zaten 300 FPS'yi çok görmez zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı