İnceleme HP Victus 16 D1035NT incelemesi

Merhaba arkadaşlar geçen hafta internet üzerinden HP Victus 16 D1035NT dizüstü bilgisayarı satın aldım. Bilgisayarın özellikleri;
i7-12700H
RTX3060 (100W)
16 GB 4800MHz DDR5 RAM
1TB Samsung SSD (6500/5500).
Alırken bir sürü soru ve kuşkuyla yaklaştığım için incelemelerimi ve gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Ekran;
144 Hz IPS LCD bir ekrana sahip. Bir önceki laptopumun ekranı da IPS LCD olmasına rağmen bunun ekranının daha az yansıma yaptığını söylemeliyim. Bilgisayarı ilk aldığınızda sarımtırak ve düşük parlaklığa sahip bir ekranla karşılaşıyorsunuz, ancak Windows 11 üzerinden güncellemeleri yaptığınızda, driverları güncelledikçe ekrandaki sarı ton ve düşük parlaklık düzeliyor. OLED, MiniLED gibi bilmediğim bir sürü ekran teknolojileriyle karşılaştırıldığında geri planda kaldığı doğru olsa da keşke ekranı daha iyi olsaydı dediğim olmadı.

Klavye, Touchpad, Kasa;
Klavye
sinin tuşlarının boyutu yeterli, basma hissiyatı güzel. Yazmasının da rahat olduğunu söylemeliyim. Ancak ben bu konuda daha önce mekanik klavye veya çok üst düzey bir klavye deneyimlemiş bir insan değilim. Klavye ışıklandırması alttan hafif mavimsi bir beyaz şeklinde. Işıklandırma gayet ayarında ve hoş. RGB veya ışıklandırmanın parlaklık ayarı mevcut değil. Gece kullanımda ekrana yansıma falan yapmadı. Gündüz de görünüyor. Şahsen arkadaşlarım ve ben şık durduğu kanaatindeyiz.
Touchpad eski bilgisayarıma göre bayağı bir büyük. Ayrıca kasayla aynı renkte olması da güzel. Yazarken veya oyun oynarken eliniz Touchpad'e değiyor. Oyunlarda Touchpad'i otomatik olarak kapattığı için bir sorun olmuyor ancak yazarken ne gibi sorunlar olabilir onu bilmiyorum. Şunu da ekleyeyim, HP Omen ile aynı klavye ve touchpad boyutlarına sahip gibi duruyor.
Kasa tamamen plastik. Benimki siyah modeli, koyu gri de denebilir. Tasarımının çok hoşuma gittiğini söylemeliyim. Açıkçası alırken "Ya ben bunu kahvemi yudumlayıp Starbuck'da Matlab çalıştırırken kullanabilir miyim?" diye sormuştum. Şu an hem fan sesi, hem de kasa tasarımı sayesinde kullanabileceğimi biliyorum. Egzoz çıkışları da çok şık duruyor.

Performans, Soğutma, Yazılım Desteği
Eski bilgisayarım i5-8250U işlemciye sahipti. Benim gibi Matlab, AutoCAD kullanan, Rocket League, CS:GO gibi rekabetçi oyunlar oynayan birine asla yetmeyen bir işlemciydi. Bu bilgisayarın i7-12700H işlemcisi ve DDR5 16 GB RAM'i ile çağ atlamış gibi oldum. Şans eseri ilk olarak Valorant oyununda deneyebildim. Orta Ayarlarda ortalama 350 FPS yer yer 500 FPS aldım. Sonrasında ETS 2 oynamak istedim ve onda en yüksek ayarlarda 130 FPS aldım.
Soğutma kısmında yeterli olduğunu söyleyebilirim. Isı dereceleri sürekli olarak kontrol etmesem de 144 FPS'e sabitlediğim oyunlarda fan maksimum devrinde bile dönmedi. Özellikle Valorant gibi optimizasyonu kötü bir oyunda Fan'ın tam güçte çalışmaması garip geldi. Fan sesine gelirsek, fanın oyun oynarken bayağı bir gürültülü çalıştığını söylemeliyim. Özellikle fan sesinin kademeli olarak artması resmen bir uçak kalkış sesini andırıyor. Ailemin yanında, salonda bu yüzden oyun oynamam yasaklandı :D. Açıkçası benim için çok problem değil çünkü nedense yeter ki işlemci ısınmasın istediği kadar gürültü yapsın kafasındayım. Az önce söylediğim mühendislik için kullandığım programlarda veya internet üzerinde gezerken fan sesini pek duymadım.
HP Omen Gaming Hub ile sıcaklık, fan ayarı gibi ayarları, RAM temizleme, bellek temizleme gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz. Ben her şeyi Default'da tutuyorum. Ağır bir oyun indirdiğimde işe yarayıp yaramadığını test edeceğim.

Yaşadığım Sorunlar
İnternette, forumlarda gördüğüm birçok kötü yorum başıma geldi. Ekran evet sarıydı, hoparlörden pıt pıt ses geliyordu ve ekran tazeleme oranı 60 Hz'di. Ancak bilgisayarı hiç kurcalamayıp sadece Windows Update'lerin bitmesini beklediğimde hepsi bilgisayarın birkaç defa kapanıp açılmasıyla düzeldi.
Ekran sallanması hakkında da birçok kötü yorum duymuştum ama ekranın sallanmasının fazla abartıldığını söylemeliyim. Sallanmıyor bile. Videolarda görmüştüm, gerçekten sallanıyordu ama benim elime gelen model mi sallanmıyor bilmiyorum.

Alacak olan arkadaşlarımın sorularını bekliyorum, merak edenler için sonradan istediği şeyi test edip yorum olarak gönderebilirim.

İşlemcinin kullanım yüzdesinden çok 90 dereceye çıktığında oyun falan oynuyorsanız bu normal. Boştayken ise Omen Gaming Hub'dan baktığımda 40 ile 50 derece arasında sürekli geziyor.
Witcher 3'te 85-90 derece.
Battlefield 1'de 80-85 derece.
War Thunder'da 80-85 derece.
Atomic Heart'da 85-90 derece.
Alıyorum.
Boşta YouTube'dan video izlerken fan çalışmıyor, o yüzden 45-55 derece aralığında olduğunu düşünüyorum.
Matlab gibi programlarda fan sanırım en düşük RPM'de çalışıyor o zaman 60 derecelere çıktığını düşünüyorum.
Fan'ın alttaki girişleri tıkamayan düz sert bir yüzeye bilgisayarınızı koyarsanız iyi olur. Hava çıkışlarını da tıkamayın. Laptop soğutucusu alırsanız bir nebze bilgisayarınızı soğutur. Altına yükselti olsun diye kitap vs. koymanızı önermem.
Ben Windows 11 kurdum ve tüm sürücüleri Windows Update üzerinden indirdiğini gördüm, ardından HP Support assistant ile kontrol ettim ve güncel olduğunu gördüm. Sürücülerinizden emin değilseniz kontrol etmenizi öneririm.

Sırf test için Witcher 3 indireceğim galiba :D teşekkürler format atmayı planlıyorum.

Şu ekran sarılığını gideremedik. Intel Grafik Kontrol Merkezi üzerinden SRGB renklerini ayarlamak gerekiyormuş falan deniyor ama beceremedik bir türlü.

Şu ekran sarılığını gideremedik. Intel Grafik Kontrol Merkezi üzerinden sRGB renklerini ayarlamak gerekiyormuş falan deniyor ama beceremedik bir türlü.

Hocam eğer Windows 11 kurduysanız Windows Update'e gidiniz. Sonrasında güncellemeleri 7 günlüğüne Duraklat'a basıp güncellemelere devam ede basınız. Ardından bir güncelleme gelmezse Gelişmjş Seçenekler> İsteğe bağlı güncellemeler> sürücü Güncellemelerine bakınız. Tüm güncellemeleri yaptığınızdan emin olduktan sonra HP Support Asistant indirip sürücülerin güncel olduğundan emin olunuz.
Bilgisayar pil gücünde çalışırken Adaptif Batarya Kullanımı sebebiyle ekran parlaklığı sayfadan sayfaya değişebiliyor. BIOS'tan kapanıyor.
Ekran renk tonu göreceli bir şey olabileceğinden size kendi bilgisayarımı ve farklı marka bir bilgisayarı Yan yana koyup fotoğraf atacağım, şu an mobildeyim PC'nin yanına gitmem zaman alacaktır.

@nagararcus Bunları yaptık. HP Support Assistant'a bakmadık, bu akşam ona da bakarız ama enteresan bir durum. Ekran kalibrasyonunun yapılmadığı söylenmiş birkaç yerde.

@nagararcus Bunları yaptık. HP Support Assistant'a bakmadık, bu akşam ona da bakarız ama enteresan bir durum. Ekran kalibrasyonunun yapılmadığı söylenmiş birkaç yerde.
1681822832265.png

Usta şu seçenek kapalı mı?

Merhaba, cevap vermem uzun sürdü kusura bakma. Hem aydınlıkta, hem de karanlıkta 2 adet fotoğraf çektim. Soldaki bilgisayar Huawei Matebook D 2018 (MRC-W50), sağdaki bilgisayar ise Hp Victus 16 d1035nt (68P20EA) yani konudaki modelimiz.

Soldaki bilgisayarın (Huawei) ekran özellikleri IPS LCD, %45 NTSC, Full Parlaklık, Şarja takılı.
Sağdaki bilgisayarın (HP) ekran özellikleri IPS LCD, %45 NTSC, Full Parlaklık, Pil Gücünde.
1681921708581.jpeg
1681921734132.jpeg

Ekranın sarı tonlarda olması bariz belli oluyor. Pil gücündeyken aktif pil tasarrufu yüzünden ekranın parlaklık değerlerini kendi kendine değiştirse de renk tonunu değiştirmiyor. Ayrıca 2 haftadır bende olan bu bilgisayarın ekran tonunun sarıya yakın olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Birisi pilde birisi şarjda demeyin. Ayrıca ikisinde de aynı görüntüyü açma fırsatım olmadı, ama ikisi de Google Chrome üzerinden 'Beyaz' kelimesinin aratılmış hali.

Bilgisayarın evraklarını 2-3 hafta önce gözden geçirmiştim. Ekranın Mavi Işık(?) engelleyici sertifikası varmış falan.

Böyle bir sertifika yararlı olsa bile kesinlikle açma kapatma ayarı olmalıydı, ben bulamadım. İnternetten sizin için kısa bir araştırma yaptığımda bu konuyu bulabildim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
En iyi yöntemin bilgisayarın yanına harici bir monitör koyup renk ayarlarını göz kararı yapmak. Ben alıştım renk ayarı yapmayı düşünmüyorum ancak böyle bir durumun bilinmesi gerekir.

Ayrıca bir önceki yorumumda mikrofonla ilgili sıkıntı olduğunu söylemiştim. Mikrofondan sesim çok uzaktaymışım gibi geliyordu. Aygıt Yöneticisi > Ses, Video ve Oyun Denetleyicileri > Realtek (R) Audio 'ya sağ tıklayıp aygıtı kaldır deyip bilgisayarı yeniden başlattığımızda düzeldi.

Geri
Yukarı