İnceleme HP Victus 16 D1035NT incelemesi

Merhaba arkadaşlar geçen hafta internet üzerinden HP Victus 16 D1035NT dizüstü bilgisayarı satın aldım. Bilgisayarın özellikleri;
i7-12700H
RTX3060 (100W)
16 GB 4800MHz DDR5 RAM
1TB Samsung SSD (6500/5500).
Alırken bir sürü soru ve kuşkuyla yaklaştığım için incelemelerimi ve gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Ekran;
144 Hz IPS LCD bir ekrana sahip. Bir önceki laptopumun ekranı da IPS LCD olmasına rağmen bunun ekranının daha az yansıma yaptığını söylemeliyim. Bilgisayarı ilk aldığınızda sarımtırak ve düşük parlaklığa sahip bir ekranla karşılaşıyorsunuz, ancak Windows 11 üzerinden güncellemeleri yaptığınızda, driverları güncelledikçe ekrandaki sarı ton ve düşük parlaklık düzeliyor. OLED, MiniLED gibi bilmediğim bir sürü ekran teknolojileriyle karşılaştırıldığında geri planda kaldığı doğru olsa da keşke ekranı daha iyi olsaydı dediğim olmadı.

Klavye, Touchpad, Kasa;
Klavye
sinin tuşlarının boyutu yeterli, basma hissiyatı güzel. Yazmasının da rahat olduğunu söylemeliyim. Ancak ben bu konuda daha önce mekanik klavye veya çok üst düzey bir klavye deneyimlemiş bir insan değilim. Klavye ışıklandırması alttan hafif mavimsi bir beyaz şeklinde. Işıklandırma gayet ayarında ve hoş. RGB veya ışıklandırmanın parlaklık ayarı mevcut değil. Gece kullanımda ekrana yansıma falan yapmadı. Gündüz de görünüyor. Şahsen arkadaşlarım ve ben şık durduğu kanaatindeyiz.
Touchpad eski bilgisayarıma göre bayağı bir büyük. Ayrıca kasayla aynı renkte olması da güzel. Yazarken veya oyun oynarken eliniz Touchpad'e değiyor. Oyunlarda Touchpad'i otomatik olarak kapattığı için bir sorun olmuyor ancak yazarken ne gibi sorunlar olabilir onu bilmiyorum. Şunu da ekleyeyim, HP Omen ile aynı klavye ve touchpad boyutlarına sahip gibi duruyor.
Kasa tamamen plastik. Benimki siyah modeli, koyu gri de denebilir. Tasarımının çok hoşuma gittiğini söylemeliyim. Açıkçası alırken "Ya ben bunu kahvemi yudumlayıp Starbuck'da Matlab çalıştırırken kullanabilir miyim?" diye sormuştum. Şu an hem fan sesi, hem de kasa tasarımı sayesinde kullanabileceğimi biliyorum. Egzoz çıkışları da çok şık duruyor.

Performans, Soğutma, Yazılım Desteği
Eski bilgisayarım i5-8250U işlemciye sahipti. Benim gibi Matlab, AutoCAD kullanan, Rocket League, CS:GO gibi rekabetçi oyunlar oynayan birine asla yetmeyen bir işlemciydi. Bu bilgisayarın i7-12700H işlemcisi ve DDR5 16 GB RAM'i ile çağ atlamış gibi oldum. Şans eseri ilk olarak Valorant oyununda deneyebildim. Orta Ayarlarda ortalama 350 FPS yer yer 500 FPS aldım. Sonrasında ETS 2 oynamak istedim ve onda en yüksek ayarlarda 130 FPS aldım.
Soğutma kısmında yeterli olduğunu söyleyebilirim. Isı dereceleri sürekli olarak kontrol etmesem de 144 FPS'e sabitlediğim oyunlarda fan maksimum devrinde bile dönmedi. Özellikle Valorant gibi optimizasyonu kötü bir oyunda Fan'ın tam güçte çalışmaması garip geldi. Fan sesine gelirsek, fanın oyun oynarken bayağı bir gürültülü çalıştığını söylemeliyim. Özellikle fan sesinin kademeli olarak artması resmen bir uçak kalkış sesini andırıyor. Ailemin yanında, salonda bu yüzden oyun oynamam yasaklandı :D. Açıkçası benim için çok problem değil çünkü nedense yeter ki işlemci ısınmasın istediği kadar gürültü yapsın kafasındayım. Az önce söylediğim mühendislik için kullandığım programlarda veya internet üzerinde gezerken fan sesini pek duymadım.
HP Omen Gaming Hub ile sıcaklık, fan ayarı gibi ayarları, RAM temizleme, bellek temizleme gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz. Ben her şeyi Default'da tutuyorum. Ağır bir oyun indirdiğimde işe yarayıp yaramadığını test edeceğim.

Yaşadığım Sorunlar
İnternette, forumlarda gördüğüm birçok kötü yorum başıma geldi. Ekran evet sarıydı, hoparlörden pıt pıt ses geliyordu ve ekran tazeleme oranı 60 Hz'di. Ancak bilgisayarı hiç kurcalamayıp sadece Windows Update'lerin bitmesini beklediğimde hepsi bilgisayarın birkaç defa kapanıp açılmasıyla düzeldi.
Ekran sallanması hakkında da birçok kötü yorum duymuştum ama ekranın sallanmasının fazla abartıldığını söylemeliyim. Sallanmıyor bile. Videolarda görmüştüm, gerçekten sallanıyordu ama benim elime gelen model mi sallanmıyor bilmiyorum.

Alacak olan arkadaşlarımın sorularını bekliyorum, merak edenler için sonradan istediği şeyi test edip yorum olarak gönderebilirim.

Merhaba. 4 ay önce aldığım ve eksiğinin ekran kartının 100w olması ve mux switch olmaması dışında tam bir fp ürünü soğutma sistemi üst seviye gerçekten. Siz de çok doğru yansıtmışsiniz.

F/P ürünü gerçekten. Bende aldım fakat şü 95 watt -140 watt ekran kartı olayını bilmiyordum. Aynı fiyatlar çerçevesinde Acer bulunabilirse o daha iyi bir seçim olurdu bence ama ben de genel anlamda memnunum Victustan.

Kuzene aldık 4 gün önce. Henüz gelmedi ama inceleme içimize su serpti. Çok teşekkürler. ☺️
Umarım sorunsuz bir alışveriş olur, hayırlı olsun, Windows 11 kurmanızı öneririm. Sanırım Win10'da problemler yaşanabiliyormuş.
Merhaba. 4 ay önce aldığım ve eksiğinin ekran kartının 100w olması ve mux switch olmaması dışında tam bir fp ürünü soğutma sistemi üst seviye gerçekten. Siz de çok doğru yansıtmışsiniz.
Evet 1080p ekran için çok da tepelere çıkmaya gerek yok diye düşünüyorum. Beni fazlasıyla tatmin etti. Ancak şuan mikrofonda sesimin karşı tarafa az gitmesiyle ilgili bir sorun yaşıyorum, eğer aynı modele sahipsek siz böyle bir sorun yaşadınız mı?
F/P ürünü gerçekten. Bende aldım fakat şü 95 watt -140 watt ekran kartı olayını bilmiyordum. Aynı fiyatlar çerçevesinde Acer bulunabilirse o daha iyi bir seçim olurdu bence ama ben de genel anlamda memnunum Victustan.
130 Watt'lık ekran kartlarının performans analizinde 115 Watt'a ulaştığını gördüm. Bu bilgisayarda tabi 100W'a ulaşmıyor videolarda maksimum 95W gördüm. Bana sorarsanız yeterli, birazdan oyunlarda aldığım sonuçları da yazacağım. Kimine yetmeyebilir tabi ki. Acer'e gelirsek, Nitro 5'i çok düşündüm ama Acer sahibi bir arkadaşım nedense bilgisayarını çok kötüledi ayrıca Hp'nin geniş destek sağlaması ve servis ağından dolayı tercihim Hp oldu. Belki ileride, eğer donanımsal bir durum yok ise, advanced optimus desteği gelir ve Mux'un eksikliği bir nebze tamamlanır.
Birkaç gün içerisinde farklı oyunlar deneme imkanım oldu, bu oyunlar;
The Witcher 3
1080p Ultra+, RTX Off ,DLSS Balanced, 60 FPS
1080p Ultra+, RTX Off, DLSS Performance, 75 FPS ( uzun süreler böyle gitti ancak çok ormanlık yerlerde biraz drop oldu)
1080p Ultra+, RTX Off ,DLSS Ultra Performance ,85 FPS ( Görüntü baya farkla kötüleşti )
1080p Ultra, RTX Off, DLSS Quality, 75 FPS
1080p Ultra+, RTX Full, DLSS Quality, 35-45 FPS
Ultra ile Ultra+ arasında ben baya fark hissettim. O yüzden Ultra+, DLSS Performance 'de oynamayı tercih ettim. Sıcaklık değerleri ise CPU 88-82 Derece, GPU 70-80 Derece. Zaten ömrü uzun olsun diye soğutucu almayı düşünüyordum, artık kesinleşti. Yine de 90'ı geçtiğini görmedim.

Battlefield 1
1080p Orta, TAA,144 FPS ( FPS'i PC'nin ısınmaması için 144'e sabitledim.)

Bu süreçte aynı zamanda boştayken bile Fan'ın düşük devirde çalıştığını fark ettim. Bios içerisinden Fan Always On seçeneğini "Disable" yaptım. Sıcakken fan yine çalışıyor, ancak boştayken sanırım tam olarak 40 dereceleri gördüğünde fanı kapatıyor.

@nagararcus Windows 10 anahtarı aldık, kurup 11'e geçireceğiz. 😅

Hocam bu bilgisayarın Windows 10 için sürücü desteği gözükmüyor sitesinde. Epey bir bilinmeyen aygıt çıktı, kuramadım vallahi. Bir de uzaktan yardım etmeye çalışıyorum. Sitesine baktım da sadece Windows 11 için sürücüleri var. Sizde de bu şekilde miydi, hiç Windows 10 için uğraştınız mı yoksa direkt geçtiniz mi?

Son düzenleme:
@nagararcus Windows 10 anahtarı aldık, kurup 11'e geçireceğiz. 😅

Hocam bu bilgisayarın Windows 10 için sürücü desteği gözükmüyor sitesinde. Epey bir bilinmeyen aygıt çıktı, kuramadım vallahi. Bir de uzaktan yardım etmeye çalışıyorum. Sitesine baktım da sadece Windows 11 için sürücüleri var. Sizde de bu şekilde miydi, hiç Windows 10 için uğraştınız mı yoksa direkt geçtiniz mi?
Evet böyle olduğunu çoğu forumda yazmışlar, hatta bilgisayarın çoğu kötü yorumu Windows 10 kuran arkadaşlardan gelmiş. Maalesef ben de Windows 10 sevsem de, direk bilgisayarın bu sürücü olaylarını Windows 11 Update üzerinden otomatik tamamladığını bildiğim için USB belleğe Windows 11 yükleyip Pc'ye Windows 11 kurdum. Hiç Windows 10 kurmadım bile.

İlla Windows 10 kuracağım diyorsanız, Driver Booster gibi (ki ben hiç kullanmadım tavsiye olarak algılanmasın) farklı uygulamalarla sürücüleri yükleyip Windows 10 kullananlar olmuş.

Windows 11 ile devam edecekseniz, ilk formatta Win11 Update üzerinden yapılan sürücü güncelleştirmelerinde karşılaştığım hata bazı sürücülerin yüklenemeyip "Yükleme başarısız" olmasıydı. Bunun sebebi örn: "Hp Firmware 1.0.2" isimli sürücüden iki tane olduğunda birinin yükleme başarısız demesiydi.

"Güncellemeleri 7 günlüğüne duraklat" seçeneğini seçip , tekrar " güncellemelere devam et" seçeneğini seçtiğimde düzeldi. Ayrıca bunu bir kaç defa da tekrar ettim. Aynı sorunu eski bilgisayarıma format attığımda da yaşadım. Aynı taktikle düzelttim.

Evet böyle olduğunu çoğu forumda yazmışlar, hatta bilgisayarın çoğu kötü yorumu Windows 10 kuran arkadaşlardan gelmiş. Maalesef ben de Windows 10 sevsem de, direk bilgisayarın bu sürücü olaylarını Windows 11 Update üzerinden otomatik tamamladığını bildiğim için USB belleğe Windows 11 yükleyip Pc'ye Windows 11 kurdum. Hiç Windows 10 kurmadım bile.

İlla Windows 10 kuracağım diyorsanız, Driver Booster gibi (ki ben hiç kullanmadım tavsiye olarak algılanmasın) farklı uygulamalarla sürücüleri yükleyip Windows 10 kullananlar olmuş.

Windows 11 ile devam edecekseniz, ilk formatta Win11 Update üzerinden yapılan sürücü güncelleştirmelerinde karşılaştığım hata bazı sürücülerin yüklenemeyip "Yükleme başarısız" olmasıydı. Bunun sebebi örn: "Hp Firmware 1.0.2" isimli sürücüden iki tane olduğunda birinin yükleme başarısız demesiydi.

"Güncellemeleri 7 günlüğüne duraklat" seçeneğini seçip , tekrar " güncellemelere devam et" seçeneğini seçtiğimde düzeldi. Ayrıca bunu bir kaç defa da tekrar ettim. Aynı sorunu eski bilgisayarıma format attığımda da yaşadım. Aynı taktikle düzelttim.
Anladım. Öyle farklı program kurmak istemiyoruz. Direkt Windows 11’e yükseltme yapacağız. Teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar geçen hafta internet üzerinden HP Victus 16 D1035NT dizüstü bilgisayarı satın aldım. Bilgisayarın özellikleri;
i7-12700H
RTX3060 (100W)
16 GB 4800MHz DDR5 RAM.
1TB Samsung SSD (6500/5500).
Alırken bir sürü soru ve kuşkuyla yaklaştığım için incelemelerimi ve gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

ekran;
144 Hz IPS LCD bir ekrana sahip. Bir önceki laptopumun ekranı da IPS LCD olmasına rağmen bunun ekranının daha az yansıma yaptığını söylemeliyim. Bilgisayarı ilk aldığınızda sarımtırak ve düşük parlaklığa sahip bir ekranla karşılaşıyorsunuz, ancak Windows 11 üzerinden güncellemeleri yaptığınızda, driverları güncelledikçe ekrandaki sarı ton ve düşük parlaklık düzeliyor. OLED, miniled gibi bilmediğim bir sürü ekran teknolojileriyle karşılaştırıldığında geri planda kaldığı doğru olsa da keşke ekranı daha iyi olsaydı dediğim olmadı.

klavye, touchpad, kasa;
Klavye
sinin tuşlarının boyutu yeterli, basma hissiyatı güzel. Yazmasının da rahat olduğunu söylemeliyim. Ancak ben bu konuda daha önce mekanik klavye veya çok üst düzey bir klavye deneyimlemiş bir insan değilim. Klavye ışıklandırması alttan hafif mavimsi bir beyaz şeklinde. Işıklandırma gayet ayarında ve hoş. RGB veya ışıklandırmanın parlaklık ayarı mevcut değil. Gece kullanımda ekrana yansıma falan yapmadı. Gündüz de görünüyor. Şahsen arkadaşlarım ve ben şık durduğu kanaatindeyiz.
touchpad eski bilgisayarıma göre bayağı bir büyük. Ayrıca kasayla aynı renkte olması da güzel. Yazarken veya oyun oynarken eliniz Touchpad'e değiyor. Oyunlarda Touchpad'i otomatik olarak kapattığı için bir sorun olmuyor ancak yazarken ne gibi sorunlar olabilir onu bilmiyorum. Şunu da ekleyeyim, HP Omen ile aynı klavye ve touchpad boyutlarına sahip gibi duruyor.
kasa tamamen plastik. Benimki siyah modeli, koyu gri de denebilir. Tasarımının çok hoşuma gittiğini söylemeliyim. Açıkçası alırken "ya ben bunu kahvemi yudumlayıp Starbuck'da Matlab çalıştırırken kullanabilir miyim?" diye sormuştum. Şu an hem fan sesi, hem de kasa tasarımı sayesinde kullanabileceğimi biliyorum. Egzoz çıkışları da çok şık duruyor.

performans, soğutma, yazılım desteği
eski bilgisayarım i5-8250U işlemciye sahipti. Benim gibi Matlab, AutoCAD kullanan, Rocket League, CS:GO gibi rekabetçi oyunlar oynayan birine asla yetmeyen bir işlemciydi. Bu bilgisayarın i7-12700H işlemcisi ve DDR5 16 GB RAM'i ile çağ atlamış gibi oldum. Şans eseri ilk olarak Valorant oyununda deneyebildim. Orta ayarlarda ortalama 350 FPS yer yer 500 FPS aldım. Sonrasında ETS 2 oynamak istedim ve onda en yüksek ayarlarda 130 FPS aldım.
Soğutma kısmında yeterli olduğunu söyleyebilirim. Isı dereceleri sürekli olarak kontrol etmesem de 144 FPS'e sabitlediğim oyunlarda fan maksimum devrinde bile dönmedi. Özellikle Valorant gibi optimizasyonu kötü bir oyunda Fan'ın tam güçte çalışmaması garip geldi. Fan sesine gelirsek, fanın oyun oynarken bayağı bir gürültülü çalıştığını söylemeliyim. Özellikle fan sesinin kademeli olarak artması resmen bir uçak kalkış sesini andırıyor. Ailemin yanında, salonda bu yüzden oyun oynamam yasaklandı :D. Açıkçası benim için çok problem değil çünkü nedense yeter ki işlemci ısınmasın istediği kadar gürültü yapsın kafasındayım. Az önce söylediğim mühendislik için kullandığım programlarda veya internet üzerinde gezerken fan sesini pek duymadım.
HP Omen Gaming hub ile sıcaklık, fan ayarı gibi ayarları, RAM temizleme, bellek temizleme gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz. Ben her şeyi Default'da tutuyorum. Ağır bir oyun indirdiğimde işe yarayıp yaramadığını test edeceğim.

yaşadığım sorunlar
İnternette, forumlarda gördüğüm birçok kötü yorum başıma geldi. Ekran evet sarıydı, hoparlörden pıt pıt ses geliyordu ve ekran tazeleme oranı 60 Hz'di. Ancak bilgisayarı hiç kurcalamayıp sadece Windows Update'lerin bitmesini beklediğimde hepsi bilgisayarın birkaç defa kapanıp açılmasıyla düzeldi.
Ekran sallanması hakkında da birçok kötü yorum duymuştum ama ekranın sallanmasının fazla abartıldığını söylemeliyim. Sallanmıyor bile. Videolarda görmüştüm, gerçekten sallanıyordu ama benim elime gelen model mi sallanmıyor bilmiyorum.

Alacak olan arkadaşlarımın sorularını bekliyorum, merak edenler için sonradan istediği şeyi test edip yorum olarak gönderebilirim.

Hocam bende de aynı model laptop var. İşlemci sıcaklığı çok fazla geldi bana. İşlemci yüzde 20 civarı kullanıldığında sıcaklık 90 dereceye yaklaşıyor, boştayken 50 dereceye kadar çıkabiliyor bazen. Merak ettiğim şey sizde de bu sorun var mı?

Hocam bende de aynı model laptop var. İşlemci sıcaklığı çok fazla geldi bana. İşlemci yüzde 20 civarı kullanıldığında sıcaklık 90 dereceye yaklaşıyor, boştayken 50 dereceye kadar çıkabiliyor bazen. Merak ettiğim şey sizde de bu sorun var mı?

İşlemcinin kullanım yüzdesinden çok 90 dereceye çıktığında oyun falan oynuyorsanız bu normal. Boştayken ise Omen Gaming Hub'dan baktığımda 40 ile 50 derece arasında sürekli geziyor.
Witcher 3'te 85-90 Derece
Battlefield 1'de 80-85 Derece
War Thunder'da 80-85 Derece
Atomic Heart'da 85-90 Derece
Alıyorum.
Boşta YouTube'dan video izlerken fan çalışmıyor, o yüzden 45-55 Derece aralığında olduğunu düşünüyorum.
Matlab gibi programlarda Fan sanırım en düşük RPM'de çalışıyor o zaman 60 Derecelere çıktığını düşünüyorum.
Fan'ın alttaki girişleri tıkamayan düz sert bir yüzeye bilgisayarınızı koyarsanız iyi olur. Hava çıkışlarını da tıkamayın. Laptop Soğutucusu alırsanız bir nebze bilgisayarınızı soğutur. Altına yükselti olsun diye kitap vs. koymanızı önermem.
Ben Windows 11 kurdum ve tüm sürücüleri Windows Update üzerinden indirdiğini gördüm, ardından HP Support Assistant ile kontrol ettim ve güncel olduğunu gördüm. Sürücülerinizden emin değilseniz kontrol etmenizi öneririm.

Geri
Yukarı