Hüseyin Nihal Atsız hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Atsız'dan yine de daha iyi. Türk şiirine önemli katkıları var çünkü. Siyasal görüşleri beni alakadar etmiyor. Savunmuyorum çünkü. Yine de dediğim gibi istediğin kadar ağlamakta özgürsün ama Atsız bir ırkçıydı ve tarihe en ufak katkısı olmadan silindi gitti. Anca arada yakınları falan anıyordur adamı. Gerçekler bunlar.
Tarihe en Ufak bir katkısı olmadı mı? Puahahahaha. Ben hiç sokakta genç nazım hikmetler varolsun diyen insanlar görmedim. Ancak şu an ATSIZ'ın düşüncelerini benimseyen, kendini genç Atsız olarak tanımlayan yüzbinlerce Türk genci var.

Hocam ama düşüncesi yanlıştır. Bunların en büyüğü köy enstitülerinin kurucusu Hasan Ali yüceli kömünizmle suçlamasıdır.
90 kere tekrar ettim ama tekrar söyleyeceğim. Adam en başta ırkçı zaten. Bakın milliyetçilik ile ırkçılık aynı şey değildir. Ve bir tutulamaz. Biz de istiyoruz Türk ırkı ebedi olsun güçlü olsun ama diğer ırklara nefret kusarak olmaz bu.

Bak, mesajda yazdığımın aynısını yapıyorsun. Ne demişim; "Araplar gitsin." derken, bu ülkeye zarar veren kaçak göçmenlerden bahsettiğimizin herkes farkında. Bu adamların çoğu Arap olduğu için öyle diyoruz. Sizde bunu iyi biliyorsunuz.
Sizde bizim genelleme yapmadığımızı iyi biliyorsunuz. Sadece hitap şekli olarak "Arap" diyoruz. Kimseye zararı olmayan bir Arap'ı ülkeden kovacak değiliz ya.
Eğer mutlu olacaksan artık "Göçmenler gitsin." derim.

Neyse, onu bırakın da o mesajda altta yazdığım soruya cevap buldunuz mu?
Onları Arap olarak tanımlamanız yanlış dedim. Göçmenler gitsin de doğru bir tabir değil size göre. Göçmen Türk'lerde var çünkü. Zararı olup olmayanı nasıl ayıklayacaksın pardon?

90 kere tekrar ettim ama tekrar söyleyeceğim. Adam en başta ırkçı zaten. Bakın milliyetçilik ile ırkçılık aynı şey değildir. Ve bir tutulamaz. Biz de istiyoruz Türk ırkı ebedi olsun güçlü olsun ama diğer ırklara nefret kusarak olmaz bu.
Türk Irkı ebedi ve güçlü olsun demek ırkçılıktır zaten. Irkçı olmamak için insanlık ve barış ebedi olsun demeniz lazım.

Onları Arap olarak tanımlamanız yanlış dedim. Göçmenler gitsin de doğru bir tabir değil size göre. Göçmen Türk'lerde var çünkü. Zararı olup olmayanı nasıl ayıklayacaksın pardon?
Ya kanka gece gece ne kafa açtın ya. Biliyorsun dostum kimlerden bahsettiğimi, Göçmen Türklerden bahsetmiyorum. Kaçak yollarla ülkeye girdiyse (Veya sınırlar yolgeçen hanı gibi açılıp gelenin geçenin girmesine izin verildiği zaman girdiyse.), kadınları taciz ediyorsa, milleti gasp ediyorsa bunları mancınıkla yollayalım. Onun haricinde yasal yollarla ülkeye gelip vatandaşlık alan (Vatandaşlık almak çok basitleşti, onun elden geçirilmesi gerekiyor.) insanlar zararsızdır.
Ama yine de sanatçı hocam. Sonuçta Türk şiirine önemli katkıları var. Siyasal görüşünü bilmiyorum söylediğim gibi. Zaten zamanında bu yüzden baya bi tutuklanmış. Kendi kişiliği ayrı sanatçı kişiliği ayrı.
Hocam konuya o yönden bakarsak Atsız'ın bazı şiirleri çok güzel. Ne kadar siyasi kişiliği önemli olmasa da, Lenin gibi birisini Atatürk'den üstün tutması bence önemli bir sorun.

Faşist olduğunu düşünüyorum. Kendisi Türk'ten üstün ırk olmadığını savunuyor diye biliyorum. Irkçı bir kişiliği var. Şiirlerini hoş ama ideolojisi değil.

Faşist olduğunu düşünüyorum. Kendisi Türk'ten üstün ırk olmadığını savunuyor diye biliyorum. Irkçı bir kişiliği var. Şiirlerini hoş ama ideolojisi değil.
aynı şekil katılıyorum hitlerin yan sanayi versiyonu bazı tiktok editi izleyen arkadaşlar 2 şiir ile gaza gelmiş herhalde (arap düşmanıyım)

1686343218509.png

Bence bazı şeyleri çok iyi anlatıyor.

Ya kanka gece gece ne kafa açtın ya. Biliyorsun dostum kimlerden bahsettiğimi, Göçmen Türklerden bahsetmiyorum. Kaçak yollarla ülkeye girdiyse (Veya sınırlar yolgeçen hanı gibi açılıp gelenin geçenin girmesine izin verildiği zaman girdiyse.), kadınları taciz ediyorsa, milleti gasp ediyorsa bunları mancınıkla yollayalım. Onun haricinde yasal yollarla ülkeye gelip vatandaşlık alan (Vatandaşlık almak çok basitleşti, onun elden geçirilmesi gerekiyor.) insanlar zararsızdır.

Hocam konuya o yönden bakarsak Atsız'ın bazı şiirleri çok güzel. Ne kadar siyasi kişiliği önemli olmasa da, Lenin gibi birisini Atatürk'den üstün tutması bence önemli bir sorun.
Zaten sanatsal kişiliğine birşey demiyorum. İyidir kötüdür bilmiyorum. Ama kişiliği rezalet. Irkçı adam sonuçta.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı