Hz. Muhammed'in resmi neden yok?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

tekno_lokum

Picopat
Daha fazla  
İslam peygamberi ve insanlığa gönderilen son peygamber Hz. Muhammed'in neden resmi yok? Diğer çoğu peygamberin resmi olmasına rağmen (Hz. İsa, Hz. Musa, Hz. İbrahim gibi) sadece Hz. Muhammed'in resmi yok. Bazılarınız o dönemde resim olmadığını iddia edebilir ama Hz. Ali'nin, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in resimleri var. Bazılarınız resimlerin putlaşmasını engellemek için resimlerin yasaklandığını söylüyor ama diğer Peygamberlerin resimlerine tapan olmadı.
Bir haber sitesinde görmüştüm, Hz. Muhammed'in resminin bu olduğunu söylüyordu.
Screenshot_1 (8).jpg

O dönemlerde bir insanın portresini çizmenin put inancı ile bağdaştığına inanıyorlardı. Ve o dönemlerde resim çizme gibi bir alışkanlık yoktu. Ek olarak, yanlış hatırlamıyorsam Hz. Muhammed resim çizilmesini doğru bulmuyor ve istemiyordu. Sebebi de yukarıda belirttiğim gibi, put inancı.

Sadece betimlemeleri var, internetten araştırabilirsin.

O dönemlerde bir insanın portresini çizmenin put inancı ile bağdaştığına inanıyorlardı. Ve o dönemlerde resim çizme gibi bir alışkanlık da çok yoktu. Ek olarak, yanlış hatırlamıyorsam Hz. Muhammed resim çizilmesini doğru bulmuyor ve istemiyordu. Sebebi de yukarıda belirttiğim gibi, put inancı.

Sadece betimlemeleri var, internetten araştırabilirsin.
Evet, ben de duymuştum doğru bulmadığını ve çizilmesini istemiyordu.

Hz.Muhammed(sav) sadece kendisini görmeyi hak eden insanların görmesini istiyor gibi bir şey okumuştum ancak doğruluğu nedir tartışılır. E tabi bir de o zamanlarda resim çizmek put inancı ile bağlantılıydı. Bu da başka bir neden.

Hocam böyle deniliyor ne kadar doğru bilemem. Put inancı deniliyor herhalde ondan yok.
Hadislerden gelen bilgilere göre Muhammed'in şemaili şöyledir: Boyu ne çok uzun ne de çok kısaydı, kırmızıya çalan duru parlak beyaz tenli, yuvarlak ve ayın on dördü ışık saçan parlak yüzlü, gözleri iri ve simsiyah, kirpikleri uzun ve sık idi. Gözlerinin siyahı ve beyazı birbirinden iyice ayrılmıştı.

İlk forum yazınızı saçma bir şeyle harcadınız derim. Konunun alakası yok bununla. Peygambere inanmasanız bile olay resminin neden olmadığı..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı