Çözüldü i3 10100F GTX 1650 Valorant düşük performans

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Lipanthyl

Kilopat
Daha fazla  
Valorant'ta düşük FPS sorunu yaşıyorum. İnternette sistemime benzer bilgisayarlar 150-200 FPS arası alırken benim FPS'im 90-140 arası seyir ediyor. 144Hz monitörüm olduğu için 100'ün altına düşünce oyun akmıyor.

DDU ile ekran kartı driverlerini temizleyip, GeForce Experience olmadan tekrar kurdum ama sonuç aynı. Grafik ayarlarını maksimumdan minimuma indirsem de FPS aynı değerleri gösteriyor. Kontrol panelinden performansı seçip, Windows içerisinde gereksiz çerezleri, çöpleri temizledim.

Isı değerlerini detaylı incelemedim, ekran kartı ısısı 40 derecelerde dolanıyor, işlemciye bakmadım. Performans kullanımı ise ikisinde de düşük, sadece RAM %70 kullanılıyor.
Özel maç sırasında +150 FPS alırken, oyuncuların olduğu yerde 90'lara kadar düşüyor.

Çalışıyorum, eve gidince sistemi detaylı şekilde ekleyeceğim.
-GTX 1650.
-i3 10100F.
-8 GB RAM.
-250GB SSD (oyun SSD içerisinde)
-144Hz Cbox monitör.
-MSI anakart.

Çözüm
Ayni işlemci rx560 2 gb lık kartla 150-200 arası fpsleri alıyordum ultra ayarlarda. Ramle alakalı oldugunu sanmıyorum başka bir problem var gibi.
Oyun içinde CPU ve gpu kullanımı %50 civarlarında dolanıyor. Ram %70 de sabitleniyor. Sıcaklık değerleri de normaldi. İnanın yapmadığım ayar, denemediğim seçenek kalmadı. Yine de FPS 90 lara kadar düşüyor. " Valorant dual Channel vs single channel " ismiyle sistemime yakın iki video buldum. Single channel olan 100 FPS e kadar düşerken dual olan 140 larda dolanıyor. Başta ram olduğunu düşünmezken şuan single channel olduğunu düşünüyorum.
Benzer donanımla aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için, sorun gerçekten ram'dan dolayıymış. Ek olarak 8gb ram aldım bugün, 2x8 oldu yani ve full ayarlarda 1920x1080 çözünürlükte 200fps civarlarında alıyorum. Drop yemiyorum ve FPS düşüşü yaşamıyorum. Teşekkürler yardımlarınız için.
Ayni işlemci rx560 2 gb lık kartla 150-200 arası fpsleri alıyordum ultra ayarlarda. Ramle alakalı oldugunu sanmıyorum başka bir problem var gibi.

Oyun içinde CPU ve gpu kullanımı %50 civarlarında dolanıyor. Ram %70 de sabitleniyor. Sıcaklık değerleri de normaldi. İnanın yapmadığım ayar, denemediğim seçenek kalmadı. Yine de FPS 90 lara kadar düşüyor. " Valorant dual Channel vs single channel " ismiyle sistemime yakın iki video buldum. Single channel olan 100 FPS e kadar düşerken dual olan 140 larda dolanıyor. Başta ram olduğunu düşünmezken şuan single channel olduğunu düşünüyorum.
Benzer donanımla aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için, sorun gerçekten ram'dan dolayıymış. Ek olarak 8gb ram aldım bugün, 2x8 oldu yani ve full ayarlarda 1920x1080 çözünürlükte 200fps civarlarında alıyorum. Drop yemiyorum ve FPS düşüşü yaşamıyorum. Teşekkürler yardımlarınız için.

Son düzenleme:
Çözüm
Benim şu an dual channel 2x8 GTX 1650 super oc ve i3 9100f ile ortalama 190-200 FPS alıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı