i5 6600K 100 dereceye çıkıyor

İlker Şafak

Hectopat
Daha fazla  
i5 6600K kullaniyorum ve yaklaşık 3 ay önce bilgisayarımın fanlarının birden yüksek hizda dönmesiyle bir sorun olduğunu anladım.
İşlemcim yüksek ısıya çıkmıştı 70 derecelerde diye hatırlıyorum ve herhengi bir yükte değildi. Kontrol edip kapattım ve termal macununu değiştireyim dedim, sıvı sogutma kullanıyorum bu arada ve sıvı soğutmanın radyatörü dâhil temizledim ve tekrar taktım bilgisayarı açtığım gibi BIOS ekranında 100 dereceyi görüyor. Sıvı soğutmayı alalı 4 yıla yakın oldu bilgisayarı toplarken almıştım. Bu ilk temizlemeden sonra format ve birkaç sefer daha temizlik ve termal macun değişikliği yaptım ama hala aynı bu sorun sıvı soğutmadan kaynaklı olabilir mi (bilgisayar açıldığında sıvı soğutmadan su sesini duyabiliyorum ve boruların biri soğukken diğeri sıcak oluyor) diğer etkenler ne olabilir 100 dereceye çıkmasına sebep olan?

Pompanın doğru oturduğuna ve çalıştığına emin olun. Ayrıca çalışma voltajını belirtin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam benim arkadaşımda 4 yıl önce bir sıvı soğutma almıştı artık pek iş görmediğini söyledi sanırım onların belirli bir pompa ömrü oluyormuş kullanmadığımdan bilemiyorum. Birde şu var tam doğru olurmu bilmiyorum ama virüs taraması yapmayı deneyebilirsiniz. 3 yıl önce bilgisayarımda ultrada oynadığım bir oyunu tekrar kurmuştum ancak bu kez normal grafiklerde 40 fps ile oynadığımı görünce kuşkulandım bir virüs taraması yapınca bilgisayarımda yüzlerce virüs olduğunu gördüm ve aldığım duyuma göre virüs bilgisayar boştayken bile arkaplanda gereksiz bir yük oluşturarak sistemi yorabiliyormuş. Yine kesin birşey değil ama bilginiz olsun diye dedim.

Usta PSI boşta iken o kadar isi yapmaz diyelim pompa arızalı içindeki su ısındıkça devirdaim yapar sonuçta fanlar suyu soğutuyor gereksiz voltaj varsa sistem de ondan olabilir bir bions pilini söküp sıfırlayın ayarları derim ben

Usta PSI boşta iken o kadar isi yapmaz diyelim pompa arızalı içindeki su ısındıkça devirdaim yapar sonuçta fanlar suyu soğutuyor gereksiz voltaj varsa sistem de ondan olabilir bir bions pilini söküp sıfırlayın ayarları derim ben
Bios pilini çıkartıp takmam mı gerekiyor daha önce öyle bir şey yapmadım

Sıvı soğutma bloğu yerine oturmamıştır ya da soğutmada arıza vardır başka türlü mümkün değil bu sıcaklığa çıkması.

HWmonitor programından pompa devrine bakar mısınız? Fanlar kısmında görünür.

Sıvı soğutma bloğu yerine oturmamıştır ya da soğutmada arıza vardır başka türlü mümkün değil bu sıcaklığa çıkması.

HWmonitor programından pompa devrine bakar mısınız? Fanlar kısmında görünür.
2800 rpm civarında çalışıyor biostan fanların dönme hızını görebiliyorum
Zaten bilgisayar 100 dereceye çıktığı için kendini kapatıyor mavi ekran verip öyle saçma bir durumun içerisindeyim

Dosya Ekleri

• 20190912_145111.jpg
    20190912_145111.jpg
    1,5 MB · Görüntüleme: 32

Zaten bilgisayar 100 dereceye çıktığı için kendini kapatıyor mavi ekran verip öyle saçma bir durumun içerisindeyim
Yine de soğutmada arıza vardır hocam. Stok kullanıyorsunuz bir de. Benim işlemci stok halde Aida64'te 48 dereceyi geçmiyor 120 MM soğutma ile.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı