i5 13600KF işlemci sıvı soğutma olmasına rağmen yükteyken 100 derecelere ulaşıyor

EmrahM7

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

i5 13400F'ten i5 13600KF serisine geçiş yaptım ve maalesef sıcaklık değerleri ciddi artışa geçti. Yüksek performanstayken boşta 35-50 derece arası, hafif gezinirken 50-60 ama yükteyken yani Corona'dan render aldığım esnada sıcaklık değerleri 100 dereceyi neredeyse görüyor. Macunu doğru bir şekilde sürdüm, sıvı soğutmasını ise düzgün bir şekilde taktım ama böyle bir sorun başladı. i5 13400F kullanırken işlemci yüke bindiğinde sıcaklık değeri en fazla 55-60 arası görüyordu. Tam olarak sorun nedir anlam veremedim. Kullanmış olduğum macun ise Cooler Master - MasterGel Pro V2 serisi. Bileşenlerim ise;

i5 13600KF işlemci.
64 GB Corsair ventage 3600 RAM.
3060 Ti Dual ASUS ekran kartı.
MasterLiquid ML240L V2 RGB Cooler Master sıvı soğutma.
MSI Pro B760-P Wi-Fi DDR4 anakart.
Cougar MX440 mesh RGB 4x120 750W 80 Plus Bronze kasa.

Durum bu şekilde. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılar.

Sıvı soğutmayı yeni aldıysanız altındaki koruma jelatinini söktünüz mü?

Peki işlemci 90+ dereceye ulaştığında thermal throttling yani frekans düşünmesi oluyor mu?

Hocam montajı hatalı olabilir su videonun 13. dakikasından itibaren izler misiniz? Bir de pompa ve fanlar kaç RPM de dönüyor bunada bakın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
O sıvı soğutucuyu kullandım 13400F için yeterli ama 13600KF için yeterli değil. DeepCool LS520 SE eğer kasana sığıyorsa DeepCool LS720 SE almanı öneririm.

Sıvı soğutmayı yeni aldıysanız altındaki koruma jelatinini söktünüz mü?

Peki işlemci 90+ dereceye ulaştığında thermal throttling yani frekans düşünmesi oluyor mu?
Hocam şöyle cevap vereyim, kasamı hazirandan bu yana kullanmaktayım ve Vatan'da toplanmıştı. O yüzden sıvı soğutmayı alalı bayağı olmuştu ve o zamandan bu zamana i5 13400F işlemcim boşta 23-25, yükte 55-60 en fazla görürdü.

İntel UTX programından baktığımda Thermal Throttling kısmı ''No'' olarak mavi renginde kalmaya devam ediyor ama bazen kırmızıya dönüşüyordu.

Olmasa zaten 100'ü geçer.

İşlemcinin jelatinini söktünüz mü?
Söktüyseniz temas sorunu olabilir.
İşlemci üzerinde koruma jelatini yoktu hocam.

Hocam montajı hatalı olabilir su videonun 13. dakikasından itibaren izler misiniz? Bir de pompa ve fanlar kaç RPM de dönüyor bunada bakın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam doğru taktığımı düşünüyorum ama yine de siz de bi bakın.

Pompa ve fanların kaç RPM de döndüğüne tam olarak nereden bakabilirim? Bilmiyorum maalesef.

Dosya Ekleri

• 20240208_160314.jpg
    20240208_160314.jpg
    326,8 KB · Görüntüleme: 7
  • 20240208_160323.jpg
    20240208_160323.jpg
    278,1 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Hocam şöyle cevap vereyim, kasamı Haziran'dan bu yana kullanmaktayım ve Vatan'da toplanmıştı. O yüzden sıvı soğutmayı alalı bayağı olmuştu ve o zamandan bu zamana i5 13400F işlemcim boşta 23-25, yükte 55-60 en fazla görürdü.

Intel utx programından baktığımda thermal throttling kısmı "no" olarak mavi renginde kalmaya devam ediyor ama bazen kırmızıya dönüşüyordu.

İşlemci üzerinde koruma jelatini yoktu hocam.

Hocam doğru taktığımı düşünüyorum ama yine de siz de bir bakın.

Pompa ve fanların kaç RPM de döndüğüne tam olarak nereden bakabilirim? Bilmiyorum maalesef.

Doğru takılmış gibi gözüküyor belki gevşek olabilir tam temas etmemiste olabilir işlemciye, RPM için HWiNFO64 kullanabilirsiniz anakartta ayrı olarak pompa bağlantısı için soket var mı?

O sıvı soğutucuyu kullandım 13400F için yeterli ama 13600KF için yeterli değil. DeepCool LS520 SE eğer kasana sığıyorsa DeepCool LS720 SE almanı öneririm.
Hadi ya.. dediklerinize bakacağım hocam. Öneri için teşekkür ederim.

Doğru takılmış gibi gözüküyor belki gevşek olabilir tam temas etmemiste olabilir işlemciye, RPM için HWiNFO64 kullanabilirsiniz anakartta ayrı olarak pompa bağlantısı için soket var mı?
Sıkı bir şekilde oturttum aslında hocam yani gevşeme durumu o yüzden zor gibi..

Pump soket yerini diyorsanız evet var ama boşta.. CPU kısmına soket takılı şu an.

Dosya Ekleri

• 20240208_161116.jpg
    20240208_161116.jpg
    155,4 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Hadi ya. Dediklerinize bakacağım hocam. Öneri için teşekkür ederim.

Sıkı bir şekilde oturttum aslında hocam yani gevşeme durumu o yüzden zor gibi.

Pump soket yerini diyorsanız evet var ama boşta. CPU kısmına soket takılı şu an.

E bunda radyator için ayrı pompa bağlantısi yok mu hocam?

Geri
Yukarı