i5-6400'den Ryzen 1600 AF'ye geçilir mi?

mryusufcan

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Radyoloji Teknikeri
Arkadaşlar merhaba. 1-2 aydır kafamda soru işareti var.
Aslında bir problemim olmayan bana yeten i5-6400 işlemci ve H110M-PRO VD anakarta sahibim.
Ancak sistemi güncel tutmak veya iyileştirmek genel olarak hepimizin imkanlar sınırında ortak gayesidir.
Kısaca henüz hangi anakartı alsam diye düşünmedim ama i5-6400'den Ryzen 1600 AF'ye geçilir mi?
Nasıl olsa 2600 ayarında bir işlemci. 3600 alamam fiyat farkı çok uçuyor maalesef.
Ankarttı özellikle O.C izin veren yüksek frekans değerlerini destekleyen ATX olsun diye düşünüyorum.
Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Fiyatını yükseltip satmaya çalışın her zaman işe yarıyor pazarlık ile istediğiniz fiyata gidecektir.

1100 liradan kapı açtım. Gelen mesajlar "700-800 olur mu?" Şeklinde sürekli.
Maalesef insanlar başkasının malını ucuza almak için ölücülük yaparak bezdiriyorlar.
Bu mesajları görmek yerine hiç yazan olmasa daha mutlu olurdum.

Güncelleğini iyice yitirip gözden düşmeden satıp daha yeni almak daha mantıklı değil mi?

O işlemci şu anki koşullara göre her ne kadar güncelliğini yitirmiş gibi gözükse de, ikinci el piyasasında şu an hala i5 2500/3470 gibi CPU'lar yeri geldiği zaman satılabiliyor, bu işlemci için de mutlaka bir alıcı bulabilirsiniz diye düşünüyorum, sonuçta kör alıcının kör satıcısı vardır diye bir söz var, satmak için geç kaldığınızı da düşünmüyorum.

Güncelleğini iyice yitirip gözden düşmeden satıp daha yeni almak daha mantıklı değil mi?
Bence mantıklı. Yayın veya render falan uğraşıyorsan tabi değiştirin. Ama alırken B450 serisi alırsanız daha iyi olur. Zamanla o da eskinecek R5 3600 gibi güçlü işlemcilere veya yeni seri içinde ne olur bilemem ama desteklerse alırsınız ve daha iyi olur. Ekran kartıda yükseltme imkanınız gayet olur.

1100 liradan kapı açtım. Gelen mesajlar "700-800 olur mu?" Şeklinde sürekli.
Maalesef insanlar başkasının malını ucuza almak için ölücülük yaparak bezdiriyorlar.
Bu mesajları görmek yerine hiç yazan olmasa daha mutlu olurdum.
Dediğim gibi yapabilirsiniz. Geçen Go Pro sattım. 800' e koydum 500, 600 gibi teklifler geliyordu ben de sinirlendim 1000' e koydum 800' e 1 gün sonra sattım.
B450 anakart ile kullandığımızı varsayarak Ryzen 3600'e değer mi peki?

@balikeat @buff @Snoop TOK @Jonathan North @Shimada Sensei @pilavyer @UBerk @teknomi4
Bence değecektir.

B450 anakart ile kullandığımızı varsayarak Ryzen 3600'e değer mi peki?

@balikeat @buff @Snoop TOK @Jonathan North @Shimada Sensei @pilavyer @UBerk @teknomi4
Bence geçmek istiyorsan B550 ile 3600'e geç. PCI-E 4.0 ile hem güncel hemde ileriye dönük bir sistem olur. Eski nesil bi işlemciden farkını çok daha fazla hissedersin. Ancak öbür türlü zaten yetiyorsa eski nesil bi sisteme geçmiş olursun her ne kadar daha güçlü olsada.

Bence geçmek istiyorsan B550 ile 3600'e geç. PCI-e 4.0 ile hem güncel hem de ileriye dönük bir sistem olur. Eski nesil bir işlemciden farkını çok daha fazla hissedersin. Ancak öbür türlü zaten yetiyorsa eski nesil bir sisteme geçmiş olursun her ne kadar daha güçlü olsa da.

B550 anakartların fiyatlarına baktım da çok geldi gözüme :D
Açık konuşayım onu alamam. Sanırım işlemci için bütçem 750 lirayı geçemeyecektir.

B550 anakartların fiyatlarına baktım da çok geldi gözüme :D
Açık konuşayım onu alamam. Sanırım işlemci için bütçem 750 lirayı geçemeyecektir.
Evet o yüzden dediğim gibi şuanda size yeten bir sistem için yine eski bir sisteme para harcamayın derim. Özel olarak işlemci gücüne ihtiyacınız varsa tabii ki geçebilirsiniz 1600 AF de bile ciddi bir artış görürsünüz. Tekrardan dediğim gibi boş yere masraf yapmaya gerek yok şuanda yeterli bir sistem için. İlerde komple güncel bir sisteme geçmek faydalı olacaktır. Ancak şuanda güncellemek isteniyorsa 6400 yeterli gelen birisi için biraz daha beklenip PCI-E 4.0 sisteme geçmek daha faydalı olacaktır.

Evet o yüzden dediğim gibi şu anda size yeten bir sistem için yine eski bir sisteme para harcamayın derim. Özel olarak işlemci gücüne ihtiyacınız varsa tabii ki geçebilirsiniz 1600 AF'de bile ciddi bir artış görürsünüz. Tekrardan dediğim gibi boş yere masraf yapmaya gerek yok şu anda yeterli bir sistem için. İleri de komple güncel bir sisteme geçmek faydalı olacaktır. Ancak şu anda güncellemek isteniyorsa 6400 yeterli gelen birisi için biraz daha beklenip PCI-e 4.0 sisteme geçmek daha faydalı olacaktır.

Güzel mantıklı diyorsun sonuna kadar katılıyorum. Ama şu dolar işi bozuyor, gün geçtikçe artan parça fiyatları yüzünden beklediğime değmez de yine istediğim parçaları alamazsam üzülürüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı