i5-6400'den Ryzen 1600 AF'ye geçilir mi?

mryusufcan

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Radyoloji Teknikeri
Arkadaşlar merhaba. 1-2 aydır kafamda soru işareti var.
Aslında bir problemim olmayan bana yeten i5-6400 işlemci ve H110M-PRO VD anakarta sahibim.
Ancak sistemi güncel tutmak veya iyileştirmek genel olarak hepimizin imkanlar sınırında ortak gayesidir.
Kısaca henüz hangi anakartı alsam diye düşünmedim ama i5-6400'den Ryzen 1600 AF'ye geçilir mi?
Nasıl olsa 2600 ayarında bir işlemci. 3600 alamam fiyat farkı çok uçuyor maalesef.
Ankarttı özellikle O.C izin veren yüksek frekans değerlerini destekleyen ATX olsun diye düşünüyorum.
Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

EVGA GTX 1060 6 GB.

Bende bu şekilde düşünüyorum hatta ikinci el satmaya çalışıyorum işlemci anakart ikilimi ancak istediğim fiyata gitmiyor, ucuza satıp zarara girmek de istemiyorum.
Fiyatını yükseltip satmaya çalışın her zaman işe yarıyor pazarlık ile istediğiniz fiyata gidecektir.

Şuanda bir sıkıntı yaşamıyorsanız boş yere masraf yapmış olursunuz. 4 çekirdekten 6 çekirdeğe geçmiş olursunuz. Kafadan %50 performans artışı olabilir ancak dediğim gibi zaten yetiyorsa boşa vites gibi fazla performansta size pek birşey getirmeyecektir. He ilerde dolar artar %50 performans farkıyla bi kaç sene daha idare edebilirim sistemimi diyorsanız başka tabi. Ancak durduk yere masraf yapmaya değmez dediğim gibi. Zaten eski nesil bir işlemci, her ne kadar güçlü olsa da I5 6400 güncelliğinde sayılır. Maksat güncellemekese dediğim gibi biraz daha beklenebilir dolar kaygısı yoksa. İlerde daha güncel bi sisteme komple geçersiniz.

Ryzen işlemcilerin OC kapasitesi çok düşük. OC yapmak gibi bir amacın varsa pahalı X570 anakart da alsan 4.5GHz üstü çok zor söylemiş olayım. Ben elimde ki 3600'ü 100MHz bile arttıramadım. Belki anakartla alakalıdır ama anakartım B350 anakartların tepe modellerinden birisi, Tomahawk.

Yeni konular

Geri
Yukarı