i5 9300H boştayken 82 derece olması normal mi?

Ataowski

Centipat
Acer Nitro RTX 2060 ve i5 9300H'ım var. Boştayken 83 derecelerde dolaşıyor. Teknik servise götürdüm bugün oradaki yetkili: Acer'ın uygulamasına ve MSI'a güvenmemi söyledi. Intel'in kendi uygulamasından bakmamı söyledi. Ayrıca boştayken 80 dereceye normal dedi. Fall Guys gibi bir oyunda oyunu açar açmaz 93 dereceye çıkıyor ve 5000 RPM ile dönüyor dedim buna da normal dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle normal değil. Fall Guys değil de bir Call of Duty vs ağır bir oyun oynadığın zaman o sıcaklık değerleri iyice fırlayacak arka kapağını açıp fanların çalışıp çalışmadığına bakın. Termal macunları yenileyin ve imkanınız varsa bir soğutucu ile test edin.

Oyunu açar açmaz 93 dereceye çıkıyor ve 5000 RPM ile dönüyor dedim buna da normal dedi.

Kesinlikle boştaki değerler normal falan değil. Acilen bakım yapılmalı.
Bende de aynı işlemci var boştayken 38-43 derecelerde geziyor, yük altındayken 85-90'a çıkıyor. Ayrıca Nitro sense yazılımı boştaki değerleri yanlış gösteriyor, uygulamayı açınca çok fazla akım çekmeye başlıyor cihaz.

Kesinlikle boştaki değerler normal falan değil. Acilen bakım yapılmalı.
Bende de aynı işlemci var boştayken 38-43 derecelerde geziyor, yük altındayken 85-90'a çıkıyor. Ayrıca Nitro sense yazılımı boştaki değerleri yanlış gösteriyor, uygulamayı açınca çok fazla akım çekmeye başlıyor cihaz.
Ben de aynı görüşteyim fakat teknik servisteki yetkiliye inandıramadım kendimi. MSI Afterburner'da da testler yaptım pil modu dengelideyken ve güç tasarrufundaykenki ısı grafiğinin dengesizliğini de söyledim.Fotoğrafı bırakıyorum bakın lütfen. Bakım yapacaklar düzeltirler umarım yarın ya da sonraki gün almaya gideceğim bilgisayarı. Ne yapmamı önerirsiniz? Teknik servise ne söylemeliyim gerçekten çok komik bir durum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230620-181623_Gallery.jpg
    Screenshot_20230620-181623_Gallery.jpg
    82,7 KB · Görüntüleme: 21
Bakım yapacaklar düzeltirler umarım yarın ya da sonraki gün almaya gideceğim bilgisayarı. Ne yapmamı önerirsiniz?

İşlemci yüksek sıcaklıklardan dolayı kendini soğutmak için gücünü kısıyor. Eğer düzgünce bakım yapılırsa sorun yüksek olasılıkla çözülecektir. Teknik servislere güvenmediğim için 3 gün önce diğer Ryzen 7'li Nitro 5 cihazıma bakım yaptım sıcaklıklar inanılmaz düştü. Eğer yapabiliyorsanız kendinizin yapabilirsiniz ama garanti bozuluyor bilginize.

İşlemci yüksek sıcaklıklardan dolayı kendini soğutmak için gücünü kısıyor. Eğer düzgünce bakım yapılırsa sorun yüksek olasılıkla çözülecektir. Teknik servislere güvenmediğim için 3 gün önce diğer Ryzen 7'li Nitro 5 cihazıma bakım yaptım sıcaklıklar inanılmaz düştü. Eğer yapabiliyorsanız kendinizin yapabilirsiniz ama garanti bozuluyor bilginize.
Kendim yapamam. Bundan önce de teknik servise gitmişti bu 2. gidişi oldu. Bilgisayarı servisten alırken normal mi diye bakacağım sonra ne olursa yine buraya yazarım.

Kesinlikle normal değil. Fall Guys değil de bir Call of Duty vs ağır bir oyun oynadığın zaman o sıcaklık değerleri iyice fırlayacak arka kapağını açıp fanların çalışıp çalışmadığına bakın. Termal macunları yenileyin ve imkanınız varsa bir soğutucu ile test edin.
Fanlar deli gibi dönüyor bu arada emin olabilirsiniz LoL'de CS'de hatta arkada sadece opera açıkken 4000 rpm ile dönüyor.

Geri
Yukarı