i5 9600K işlemciye nasıl overclock yapabilirim?

Anladım benimki şuan açık oda yeter ya sonuçta 4.6 oluyormuş en yüksek oda iyidir
5 GHz görebilirsiniz fakat sizin kararınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada fark daha açık:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

5 GHz görebilirsiniz fakat sizin kararınız.
Burada fark daha açık:
Bios'dan baktım da hacı intel turbo boost aktif. Bide overlock yapılan yeri çektim bu görsel üzerinden anlatabilir misin?

Dosya Ekleri

• IMG_20191228_004207.jpg
    IMG_20191228_004207.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20191228_004400.jpg
    IMG_20191228_004400.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 74
  • IMG_20191228_004413.jpg
    IMG_20191228_004413.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 65
CPU Ratio ve Core voltage ayarlarını değiştireceğiz.

@Shimada Sensei buyrun efendim gerisi sizindir.
Kendisi offline sanırım ben anlatayım. CPU Ratio çarpandır. Bu bütün çekirdeklerin çalışacağı frekansı ayarlar. CPU Core Voltage ise işlemciye giden voltajdır. İlk olarak çarpanı arttıracağız ardından ise voltajı arttıracağız. 48 çarpan ile 1.45V deneyebiliriz ilk olarak.

Temiz bir ban yedik yav 😇 Kusura bakmayın.

Arkadaşın anlattığı gibi CPU Ratio çarpan değeri oluyor. Her anakartın da bir base clock ya da BCLK değeri oluyor. Bu değer genelde default olarak 100 MHz oluyor. CPU çarpanıyla bu BCLK'yi çarpınca elimize işlemci hızı geçiyor. Mesela CPU Ratio 50 yaptığında 50x100'den 5000 MHz, 5 GHz ediyor. İstersen bu BCLK değerini de arttırarak overclock yapabilirsin.

Yüksek hızlarda Yüksek voltaj gerekiyor. VCORE voltage değeri de işlemciye giden voltajı ayarlıyor. Voltajı abartırsan işlemcin 40-50 derece olsa bile içten içe kızarır. Dediğim gibi Intel'e daha önce overclock yapmadım. Ryzen'da 1.425V-1.45V'un üstü uzun süreli kullanımda pek de iyi bir fikir değil, büyük ihtimalle Intel'de de durum budur.

Bir de LLC adlı tontiş bir ayar var. LLC veya LoadLine calibration olarak yazar BIOS'da. Bu ayar da işlemci yük altındayken sisteme giden akım artması sonucu oluşan voltaj düşüşünü engellemek için var. İngilizce biliyorsan alttaki videoya bakmanı öneririm. Bu voltaj düşüşünü hafife alma, çok can sıkıcı oluyor. Bi' anlık bir düşüş direk mavi ekran yemene sebep olabiliyor. LLC olmadan kendi patates anakartımda deneme yaptığımda 1.42V vermesi gerekirken 1.38V'a kadar düştüğünü gördüm. Hoş değil. Tabi Z390 Edge ile TUF B450'nin VRM'leri aynı seviye değil ama yine de bazen voltaj yükseltmek yerine LLC arttırmak daha mantıklı oluyor.

Attığın görsellere bakınca bir sürü abidik gubidik voltaj ayarı olduğunu gördüm🙂 Ryzen'da o SA, IO, PLL voltaj gibi ıvır zıvırların hiçbiri yok. Adam akıllı core voltage ve SoC (uncore) voltage var o kadar🙂 Daha detaylı yardım etmek için biraz araştırma yapmam gerek bunlar hakkında.

9600K'nın 1.4V bile vermeden 5 GHz göreceğini düşünüyorum.

BIOS'dan DigitALL power bölümünün resmini atarsan daha detaylı yardımcı olabilirim. Switch frequency, current limit falan ordadır diye tahmin ediyorum.

@dogant modum Intel konusunda daha tecrübeli. Yardımcı olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı