İ5 9600K RTX 2060 Düşük FPS

• Konuyu başlatan Silinen üye 266150
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 58
  • Görüntüleme 6B
S

Silinen üye 266150

Ziyaretçi
Hocam ben oyunlarda internetteki benchmark testlerine oranla düşük FPS alıyorum. 144 Hz monitor sahibiyim, bazı insanlar Youtube'de aynı sistem ile BF 5'de 144+ FPS alırken ben 80-90'ları zor görüyorum. Oyun içinde degerleri kontrol ettim, CPU sıcaklıgı 80-85 derece arası oluyor. Stok fan olmasından dolayı sıcaklıktansa sıvı soğutma alacağım ama gerçekten beni çok üzdü, oyun içinde CPU kullanımı 100 seyrederken GPU kullanımı 60-70 arası aslında her şey normal. FPS neden düşük anlamadım. Format ile çözüm sağlamaya çalıştım, ilginiz için sağ olun.

Sistem :
PSU: FSP 700 WATT 80 PLUS
EKRAN KARTI : ASUS ROG STRIX RTX 2060 6G
İŞLEMCİ:İ5 9600K (OVERCLOCKSUZ)
RAM : 16 GB TEK KANAL
ANAKART: Asus Prime Z370 P İİ
SSD : 240 GB NVME M2
HDD : 1TB

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 2k monitör sahibi değilim işlemci yükünü azaltmak ile alakası yok hocam internetteki testlerde adam %100 CPU kullanımı ile benden en az 50fps fazla alıyor sistemimiz aynı sorunu anlayamıyorum temiz kurulum denedim eğer isterseniz nvdiadaki dsr çarpanlar var onu açarım.veya bf 5 içinde işleme ölçeğini 200e alırım
Dostum 2k monitöre gerek yok. Nvidia denetim masasından DSR çarpan kilidini açıp deneyebilirsin. 1.78- 1440p en alttakide 2160p

Bende de 9600k ve RTX 2060 var. Bf5 de oynuyorum.
Dx 12'de Future Frame Rendering'i acacaksın. Lighting quality, texture filteringi, effect quality, post proces quality high olacak, Undergrowth Quality medium diğerleri ultrada olunca en iyi ve Kaliteli FPS alırsın.
Haritadan haritaya fps değişir ama. Twisted Steel'de 95-120 arası alırken Hamada'da 125-144 alabilirsin.
Soldier field of viewi 65-70 yapmayı unutma. Daha akıcı geliyor.

Monitör freesync de olsa gsync açabileceğini biliyorsundur:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bf5'te tüm ayarlar ultrada rtx 2060 ile 140 fps civarı göremezsin. Doku çözünürlüğünü düşürüp vs ile o FPS'ler alınır o kart ile.
9600k oyunlarda verdiği FPS'lerde 8700k'nın gerisinde olan bir işlemci. İşlemci yetersizliği olacağını sanmıyorum.
Yazdığım ayarlarda benzer FPS'ler alamazsan geriye tek kanal RAM'den kurtulmak kalıyor.

Son düzenleme:
Hocam çok teşşekürler bileşenleri konunun başına bıraktım hocam pubg ultra ayarlar 110 fps civarı alıyorum bazen 90 a kadar düşüyor bu degerler normalmidir
Hocam pubg, online ve büyük bir harita üzerinde çok fazla detaya sahip bir oyun. 110 fps alırken 90 a düşmesi normal. Field of view (görüş alanı) ayarınız da ultra ayarlarda en yüksek düzeydedir. Ayrıca vsync açık mı kapalo mı kontrol edin. Bu düşüşlerin Oyun performansını etkileyeceğini sanmıyorum. Ancak en yüksek fps değerlerinde sabit kalmasını beklemek hata olur. Keza ısınma başladığı andan itibaren kademeli olarak windows soğuma ilkesine uygun olacak şekilde kaliteyi azaltır. Ultra ayarlarda stabil bir fps görmek için cpu ve gpu da fan hızlarını en hızlı hale getirerek deneme yapın. Eğer fps düşüşleri kayboluyor ise soğutmada birşeyler yapmanız gerekir. Eğer bu şekilde denemenize rağmen fps de rahatsız edici bir düşüş görünüyor ise arkadaşların ileri sürdüğü 2 kanal ram etkendir. Ayrıca sıvı soğutucu önlemlerden önce iyi bir termal macun ile hava ile soğutma yapan cpu soğutucu araştırmanızı öneririm. Paylaştığınız donanımda overclock ile alabileceğiniz en yüksek fps deperleri 110 civarındadır. Daha üst düzey overclock yöntemleri zaten oyun için tavsiye edilmez. Zira oyun ortamında oyuna mı yoksa sıcaklık vs gibi değerlere mi dikkat edeceksiniz ayrı bir konu. Deneme yanılma yöntemi ile soğutucu değişimi ram değişimi gibi yollara müracaat edebilirsiniz tabi ki ama bütçe meselesi. Şahsen sistemimize göre fps değerleri normal göründü. Sıvı veya hava soğutucu sistemler ile fps düşme konusunda sadece zaman aralığını uzatabilirsiniz. Saygılar.

Çok fazla değişkenin olduğu bir hususta sadece çift kanal ram veya işlemci sıcaklığına takılmak doğru değil diye düşünüyorum. Öyle ki Psu dan çekilen voltaj, anakartın değerleri markası vb. gibi bir sürü hususun değerlendirilmesi gerekir. Sıcaklık, ram ve ram değerleri de dahil edilir ancak youtube videolarının çoğunda cpu ve gpu üzerinde hem overclock yapılıyor hem de üst düzey soğutmalar mevcut. Mesela bir video da bf1 de ultra ayarlar ve fhd 140 fps alınmış. O videoda corsair rm1200w psu ve asus maximus z390 formula anakart kullanılmış. Bileşenlerin tamamını değerlendirmek gerekir zira sadece sıvı soğutucu almak sorunu çözmeye yetmez. Saygılar.

Anakart farkeder ancak sisteme yetebilecek bir psu varken yüksek w olan bir psu takmak fps için hiçbir şeyi farkettirmez hocam. FPS'i etkileyen faktörler zaten belirlidir. Arkadaşın PSU'su RTX 2060 ve İ5 9600K'yı fazlasıyla besleyebilecek bir PSU. 80-82 derece aralıklarında bir işlemci sıcaklığı işlemcinin kendini soğutmak için frekansını düşürecek kadar yüksek bir sıcaklık. Arada bu kadar çok fps düşüşünün sebebinin anakartın değerlerinden veya markasından olmasıyla alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Bende de 9600k ve RTX 2060 var. Bf5 de oynuyorum.
Dx 12'de Future Frame Rendering'i acacaksın. Lighting quality, texture filteringi, effect quality, post proces quality high olacak, Undergrowth Quality medium diğerleri ultrada olunca en iyi ve Kaliteli FPS alırsın.
Haritadan haritaya fps değişir ama. Twisted Steel'de 95-120 arası alırken Hamada'da 125-144 alabilirsin.
Soldier field of viewi 65-70 yapmayı unutma. Daha akıcı geliyor.

Monitör freesync de olsa gsync açabileceğini biliyorsundur:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bf5'te tüm ayarlar ultrada rtx 2060 ile 140 fps civarı göremezsin. Doku çözünürlüğünü düşürüp vs ile o FPS'ler alınır o kart ile.
9600k oyunlarda verdiği FPS'lerde 8700k'nın gerisinde olan bir işlemci. İşlemci yetersizliği olacağını sanmıyorum.
Yazdığım ayarlarda benzer FPS'ler alamazsan geriye tek kanal RAM'den kurtulmak kalıyor.
Hocam merhabalar dediğiniz ayarları uygulayıp testleri gerçekleştireceğim

Anakart farkeder ancak sisteme yetebilecek bir psu varken yüksek w olan bir psu takmak fps için hiçbir şeyi farkettirmez hocam. FPS'i etkileyen faktörler zaten belirlidir. Arkadaşın PSU'su RTX 2060 ve İ5 9600K'yı fazlasıyla besleyebilecek bir PSU. 80-82 derece aralıklarında bir işlemci sıcaklığı işlemcinin kendini soğutmak için frekansını düşürecek kadar yüksek bir sıcaklık. Arada bu kadar çok fps düşüşünün sebebinin anakartın değerlerinden veya markasından olmasıyla alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Zaten yazının tamamında belirtilen fikir, sadece bir veya 2 sebepten dolayı fps düşüşleri olmayacağı yönündeydi. Sadece anakarta veya birlikte psu ya bağlanabilecek bir durum değil. Ancak, aynı zamanda sadece single veya dual chanell ram veya işlemci sıcaklığı ile alakalı bir durumda değil. Hepsinin bir arada değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Elbette 60 FPS oynatmaz hocam haklısınız ama 20-30 FPS'e kadar çıkabiliyor bazen fark. 82 derece gayet yüksek bir derece. Düşündüğünüz sıvı soğutma F/P ve çoğu kişinin önerdiği bir sıvı soğutma almanızı ben de öneririm kullanan arkadaşlarım var ve gayet memnunlar. Sorununuzu çözmek adına bir şey soracağım. Donanımlarınızın bütün driverları güncel mi? Bir de Windows güncellemeleri de FPS düşüklüğüne sebep olabiliyor. 60 FPS farkınızın hepsinin sebebinin tek kaynak olduğunu düşünmüyorum hocam.
Hocam yeniden merhabalar ramlerin frekansını 3000 e çıkardım ve çift kanal yaptım aldığım ramler Corsair 16GB(2x8) D4 300OM RGB CMW16GX4M2C3000C15
RGB benim seçimim lütfen RGB gereksiz tarzında yorumlar yazilmasin genel olarak söylüyorum
Hocam ram frekansını yukseltip çift frekansa geçmem iyi bir performans artışı saglayacakmidir ve su sıvı sogutmayida yakında sipariş edeceğim kasa ile uyumlu olurmu sizce

RAM frekansını arttırıp RAM'leri çift kanal yapmanız iyi bir performans artışı sağlayacaktır. Sıvı soğutmanın kasaya uyumu konusunda bir şey söyleyemeyeceğim internette araştırabilirsiniz.

RAM frekansını arttırıp RAM'leri çift kanal yapmanız iyi bir performans artışı sağlayacaktır. Sıvı soğutmanın kasaya uyumu konusunda bir şey söyleyemeyeceğim internette araştırabilirsiniz.
Hocam vallahi başınıza bela oldum gibi ama internet üzerinde araştırmalarda pek net bir sonuç bulamadım şimdi oraya 650 tl para veriyorsunuz birde olmadığını öğrendiğinizde birton iş sizden ricam bileşenler doğrultusunda bir yorum yapabilirseniz hocam bahsettiğimiz FPS artışı bf 5 için ne kadar olur yeniden iyi forumlar

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı