i7 4770K ve RX 5700XT sistem düşük GPU kullanımı

Atiatakan

Femtopat
i7 4770K işlemciyi 4, 5-4, 7 GHz hızına çıkardım. İnternetten RX 5700 XT Pulse Sapphire 2 fanlı modelini sipariş verdim. Bugün bilgisayara format atarak ekran kartı Driver'ini kurdum ve ekran kartını taktım. Oyun olarak PUBG ve GTA oynadım. Oyun oynarken ekran kartının sunduğu GPU ve CPU kulanımını açtım ve ekran kartı % 43-45-50-60- Max %71 ayarla da gezinip duruyor. GTA'da bulduğum her ayarı açtım MSAA X8 yaptım. GPU yüzdesi %98 çıkıp geri sürekli düşüp çıkmaya başladı. %98'den %80 %40 %60 %97 falan olarak sürekli değişmeye başladı. Sorun ekran kartında mı? Yoksa darboğaz mı olmuştur? Ona gör ekran kartını değiştireceğim yardım ederseniz çok sevinirim. Ekran kartını nasıl deneyebilirim saglam olduğunu? FurMark testi yaptım. 1920-1080 ayarında Max GPU %71 olarak kulandı sonra geri düşüş sagladı. Fazla kulanmadı. Resim boyutu büyük olduğundan buraya atamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam CPU kullanımı %100 değilse darboğaz yoktur. Bu nesil işlemciler bu tip kartları bazen beslemeyebilir. Ekran kartı her oyunda tam gücünü kullanmayabilir. Bu ekran kartı 2K'da daha çok kullanım sunar. CPU değerlerine bakın.

Hocam CPU kullanımı %100 değilse darboğaz yoktur. Bu nesil işlemciler bu tip kartları bazen beslemeyebilir. Ekran kartı her oyunda tam gücünü kullanmayabilir. Bu ekran kartı 2K'da daha çok kullanım sunar. CPU değerlerine bakın.
Darboğaz demek işlemcinin %100 olması demek değildir. Sizin gibi düşünürsek FX8350 RTX2080'e darboğaz yapmaz.

Hocam işlemci %100 ekran kartı %50 ise pekala darboğaz demektir. Nasıl olabilir ki?

Güç kaynağı marka/model ve kapasitesi nedir? Oyunları hangi çözünürlük ve kalite bandında oynuyorsunuz? Yapmış olduğunuz OC sıcaklıkları optimum çalışma seviyesinde tutacak düzeyde stabil mi? Mümkünse uzun süreli olarak Prime 95 veya AIDA64 testi yapıp bu noktada bir kontrol sağlayın derim. Ayrıca o işlemci için OC da olsa 1080p çözünürlük bandında en sağlıklı ve verimli performansı GTX 1070Ti/RTX 2060/RX 5600XT seviyesi kartlardan alırsınız, daha üstü bir nebze darboğaza sebebiyet verebilir.

Hocam işlemci %100 ekran kartı %50 ise pekala darboğaz demektir. Nasıl olabilir ki?
Sizin dediğiniz de bir darboğaz çeşididir ama işlemci boş iken de darboğaz yaşanabilir. İşlemcinin 8 çekirdeği olduğundan programlar %100 kullanıma ulaşamaz. Ama tek çekirdek gücü yetersiz kaldığından aslında ekran kartı tam kapasite çalışamaz. Arkadaşın sisteminde bir darboğaz yok tabi. Ama darboğaz demek her zaman %100 cpu kullanımı anlamına gelmiyor. Bu tarz bir darboğaz durumunda işlemci kullanımı %50 civarında iken ekran kartı kullanımı da %50lerde kalır.

Böyle de hocam. Şimdi oldu.

Büyük ihtimal yazılım sorunu Driver'ları güncelleyin kendi sitesinden. RX5700 ve RX5600 Driver sorunu vardır. O işlemci o ekran kartını rahatlıkla besler. Stabil Driver araştırıp bulmaya çalışın.

Sizin dediğiniz de bir darboğaz çeşididir ama işlemci boş iken de darboğaz yaşanabilir. İşlemcinin 8 çekirdeği olduğundan programlar %100 kullanıma ulaşamaz. Ama tek çekirdek gücü yetersiz kaldığından aslında ekran kartı tam kapasite çalışamaz. Arkadaşın sisteminde bir darboğaz yok tabii. Ama darboğaz demek her zaman %100 CPU kullanımı anlamına gelmiyor. Bu tarz bir darboğaz durumunda işlemci kullanımı %50 civarında iken ekran kartı kullanımı da %50'lerde kalır.

Biride çıkıp demiyor 4C/8T 3.9 işlemci nasıl 5700XT besleyemesin. Darboğaz yok ya tek kanal RAM varsa onda sorun var emin değilim o konuda. Benim fikrim Driver güncellemesi gerek Driver güncelse bile araştırılıp stabil çalışan Driver'i bulmak gerek.

Screenshot_3.png

Bu konuya göz ata bilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı