i7 6700 ve GTX 1070 sisteme PSU ve kasa önerisi

CerveZa

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Ocak ayında yeni sistem topluyorum. Sistemim şu şekilde olacak;

• İşlemci : Intel i7 6700 (veya 6700K)
  • Anakart : MSI H170A Gaming Pro (Eğer K serisi olursa MSI Z170A Gaming Pro Carbon)
  • RAM : Kingston HyperX Savage 16GB DDR4 (2x8) 2133MHz CL13 (Veya duruma göre yine Kingston 2666 MHz 16(2x8)GB)
  • Ekran Kartı : Asus Rog Strix GTX1070 O8G Ekran kartı
  • HDD : WD Caviar Blue 1TB 7200RPM
  • SSD : Samsung 850 EVO 250GB m.2
  • Monitör : Asus PG248Q 1MS 180Hz G-Sync 1920x1080

Aklımda Versa N23 veya Zalman Z11 NEO var fakat 700W biraz gereksiz diyor çoğu kişi. Sizce kaç W bir PSU işimi görür? PSU'lu kasalardan alma taraftarıyım daha uyguna geliyor sanırım öyle. Fakat PSU ayrı kasa ayrı da önerilerinize açığım. Kasa görüntüsüne öyle çok abartılı önem veren birisi değilim. Pencereli olsun ve ön portlarına kolay erişim imkanı sağlasın, yeterli sayıda USB ve USB 3.0 çıkışı bulunsun, hava akımı iyi olsun yeter benim için.

Şu anlık 600w gayet yeterlidir. İlerisi için 700w daha uygun olur. Kasalar senin de biraz zevkine kalmış bir şey. Ayrıca ayrı ayrı almak genelde daha iyidir. Hangi marka güç kaynağı, değerleri nelerdir bilmek lazım. Tam olarak bütçe belirtir misin ?

Alacağın her iki işlemci için iyi bir soğutma gerekiyor. Bu yüzden Cooler Master'ın Hava Sogutmalarindan almanı tavsiye ederim (eğer bütçeni daha da arttırabilirsen Sıvı Soğutma da olabilir). Kasa Olarak Dark N10'u öneririm. Hem iç hacmi çok geniş hemde 5 fanlı olduğu için güzel bir hava sirkülasyonu var. PSU Konusunda Eger K Serisi işlemci alırsan büyük ihtimalle 600W yetmeyebilir ama i7 6700 ile idare edersen 600W rahatlıkla yetecektir.

Full modular PSU öneririm. Kablolama yapmak için ideal oluyor. Benim kullandığım PSU 80 gold plus. Öneririm. Corsair RM750X

Şu anlık 600w gayet yeterlidir. İlerisi için 700w daha uygun olur. Kasalar senin de biraz zevkine kalmış bir şey. Ayrıca ayrı ayrı almak genelde daha iyidir. Hangi marka güç kaynağı, değerleri nelerdir bilmek lazım. Tam olarak bütçe belirtir misin ?

İleride upgrade edecek olursam eğer ki uzun süre etmem PSU'da yükseltirim o zaman. Yaklaşık bi 5 yıl kullanırım ama güncelleme yapmadan diye tahmin ediyorum.

Bütçe yaklaşık olarak 500-600TL civarlarında. Çok az esneme payıda var tabi.

Alacağın her iki işlemci için iyi bir soğutma gerekiyor. Bu yüzden Cooler Master'ın Hava Sogutmalarindan almanı tavsiye ederim (eğer bütçeni daha da arttırabilirsen Sıvı Soğutma da olabilir). Kasa Olarak Dark N10'u öneririm. Hem iç hacmi çok geniş hemde 5 fanlı olduğu için güzel bir hava sirkülasyonu var. PSU Konusunda Eger K Serisi işlemci alırsan büyük ihtimalle 600W yetmeyebilir ama i7 6700 ile idare edersen 600W rahatlıkla yetecektir.

Soğutma olarak eğer i7 6700 alırsam Silverstone'un AR01 modelini veya Hyper 212'yi alacağım. K serisi alırsam ise çok yüksek olasılık yine Silverstone TD02 alacağım. Kasa olarak Dark N10 dayanıklılık konusunda nasıl peki? Topladığım kasayı uçakla kıbrısa getireceğim çünkü. Çabuk hasar alan bir kasada almak istemiyorum.

Full modular PSU öneririm. Kablolama yapmak için ideal oluyor. Benim kullandığım PSU 80 gold plus. Öneririm. Corsair RM750X

RM750X'lere baktım bi ara onu + Zalman Z11 Neo'yu almayı düşünüyordum fakat biraz pahalıya geliyor diye vazgeçmiştim. Tekrar bi araştırıp fiyat çıkartıp baksam iyi olacak sanırım bu PSU + Dark N10 veya Z11'e. Sürekli değişiyor piyasa malum. Fakat daha büyük sorunum 700W'a gereksiz para vermiş olur muyum 600 yeterli mi yoksa tam verim ve garanti için 700 mü almam daha uygun olur emin değilim.

Birde Dark N10'un kendi PSU'su nasıl. Kaliteli midir yoksa ekstradan RM750X alacağım PSU'suz kasasına. Ekstradan 300TL civarı demek buda. Veya önereceğiniz başka model kaliteli bir PSU'ya bakabilirim. 650 veya 700W hiçbir kuşku uyandırmadan kullanmama yeterli olacaktır sanırm?

Son düzenleme:
Kasa ile birlikte gelen PSU'yu almaktansa boş bir kasa alıp ayrıca kaliteli bir PSU seçmek çok daha mantıklı.
Benim size tavsiyem Aerocool Aero 800 kasa ve Corsair Builder VS650 alabilirsiniz.
Eğer amazon'dan alma imkanınız varsa uygun fiyata çok güzel modüler/yarı modüler güç kaynakları var Evga, Corsair gibi markaların. İncelemenizi öneririm.
Son önerim de i7 6700'e eğer işlemci soğutucu alacaksanız direk i7 6700K almanız yönünde.
Bu arada ocak ayı içerisinde 7.nesil intel işlemcilerin çıkması bekleniyor. Onları mutlaka beklemenizi öneririm.

i7 6700K alacak olursanız 700W veya 750W bir PSU almanızı tavsiye ederim. Sonuçta voltajı yükselteceğiz ve daha çok enerji harcayacağız. Ama eğer i7 6700 alacak olursak 600W PSU çok rahat idare edecektir. Kasa olarakta dediğiniz gibi Z11 ve N10 gibi iki tane güzel alternatifiniz var. Seçim sizin.

Kasa ile birlikte gelen PSU'yu almaktansa boş bir kasa alıp ayrıca kaliteli bir PSU seçmek çok daha mantıklı.
Benim size tavsiyem Aerocool Aero 800 kasa ve Corsair Builder VS650 alabilirsiniz.
Eğer amazon'dan alma imkanınız varsa uygun fiyata çok güzel modüler/yarı modüler güç kaynakları var Evga, Corsair gibi markaların. İncelemenizi öneririm.
Son önerim de i7 6700'e eğer işlemci soğutucu alacaksanız direk i7 6700K almanız yönünde.
Bu arada ocak ayı içerisinde 7.nesil intel işlemcilerin çıkması bekleniyor. Onları mutlaka beklemenizi öneririm.

Amazondan alma şansım yok maalesef. Ocak 15-20 arası sistemi oluşturmam lazım. 7. nesillerde çok bir performans farkı olmayacağını, beklemeye değmeyeceğini ve fiyat varkı ödemenin çok yerinde bir karar olmayacağını söylediler. Skylake ile devam etmem önerildi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
6700K ve Z170A M3 MSI ile devam edeceğiç büyük ihtimal. TD02 Lite soğutucu almayı planlıyorum bütçeme tam yetiyor. Uyum sorunuda olmaz sanırım.
VS650 ile ilgili yeteri kadar kaynak bulamadım. Kaliteli midir yıllarca dayanacak güçte midir ve performansı nasıldır. i7 6700K Z170A ve GTX1070 ile yeterli verimi verir mi yoksa 700W mı düşünmeliyim?

Birde kasa ile gelen PSU isteme sebebim daha cazip olması fiyat açısından. O yüzden Z11 Neo gibi seçenekler oluştu aklımda.

i7 6700K alacak olursanız 700W veya 750W bir PSU almanızı tavsiye ederim. Sonuçta voltajı yükselteceğiz ve daha çok enerji harcayacağız. Ama eğer i7 6700 alacak olursak 600W PSU çok rahat idare edecektir. Kasa olarakta dediğiniz gibi Z11 ve N10 gibi iki tane güzel alternatifiniz var. Seçim sizin.

700W alacağım sanırım garanti olsun diye. Şuan bana en yakın seçenek Z11 Neo. Dark N10'un 700W psu'su kaliteli mi değil mi bilmediğim için bu yolu seçtim. Ama tabi ki öneri ve alternatiflere açığım.

Hocam yanlış bilgilendirme yapmışsın. İlk önce i7 6700 stok soğutucu kendim kullandığımdan biliyorum 4k ultra ayarlarda en son oyunları max 60 derece görüyor. K serisi bir işkemci alsa dahi 600w yeterlidir hatta 500w bile çünkü enerji tüketimi konusunda yeni nesil işlemciler ve ekran kartları çok az kullanıyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı