i7 7700K sistem ısınma sorunu

Kasanız kaç mm fan destekliyorsa önüne fan takın hocam. İçeriye hava çekilmiyor bildiğim kadarıyla. Egzoz fan var sanırım sadece. Arkadaki tek fanı öne takıp deneyebilirsiniz. Sonradan arkaya ve boş olan yerlere eklersiniz.

Önde soğutucu olduğu için oraya fan takamıyorum yer yok, arkaya ve tavana takabiliyorum fan.

Sıvı soğutmanın fanlarını üste takabilirsiniz. Önde içeriye hava alacak bilgisayar fanı gerek. Isınma bir nebze düşer.

Bu sıvı soğutucunun bir kaç farklı kurulum rehberini izlemiştim, herkes öne kuruyor. Ayrıca benim kasada tavana takamıyorum çünkü filtre ile birlikte çok yer kapladığı için ramlerle çakışıyor ve yer yok.

Dolayısıyla bu şekilde kullanabiliyorum. Bu arada termal macunu yeniledim ve tekrar taktım, windowsda arkada sadece Twitch açıkken 45-50 derecelerde geziyor, arada 55-60 a çıkıyor saliselik ve tekrar düşüyor 45-50 bandına. Dolayısıyla hiç bir değişiklik yok, demekki problem ya işlemcide(bir kaç farklı konuda okuduğum üzere i7 7700klar fazla ısınıyormuş) ya da kasa fanlarımım eksik olması.

Bu sıvı soğutucunun birkaç farklı kurulum rehberini izlemiştim, herkes öne kuruyor. Ayrıca benim kasada tavana takamıyorum çünkü filtre ile birlikte çok yer kapladığı için RAM'lerle çakışıyor ve yer yok.

Dolayısıyla bu şekilde kullanabiliyorum. Bu arada termal macunu yeniledim ve tekrar taktım, windowsda arkada sadece Twitch açıkken 45-50 derecelerde geziyor, arada 55-60'a çıkıyor saliselik ve tekrar düşüyor 45-50 bandına. Dolayısıyla hiçbir değişiklik yok, demek ki problem ya işlemcide(birkaç farklı konuda okuduğum üzere i7 7700K'lar fazla ısınıyormuş) ya da kasa fanlarımım eksik olması.

Kötüymüş ya. Macun yenilediniz ve aynı. Voltajda yüksek olabilir işlemcidede sorun olabilir sıvı soğutmada da. Bakalım hangisine çıkacak.

Kötüymüş ya. Macun yenilediniz ve aynı. Voltajda yüksek olabilir işlemcidede sorun olabilir sıvı soğutmada da. Bakalım hangisine çıkacak.

Voltaj nasıl düşüreceğimi bulamadım, 1300de çalışıyor yanlış anlamıyorsam bu HWMonitor programında baktığımda, o yüzden onu düşüremedim.

Ancak bugün farklı bir oyun denedim, World of Warcraft oyun esnasında 75-80 derecelere çıkıyordu ve alttan alttan bacağıma sıcaklık vuruyordu, kasanın yan kapağını çıkarttım ve derece 60'a sabitlendi çok kısa bir süre sonra. Windowsda arkada yine sadece Twitch açıkken 50-55lerde gezerken şu an 40-45 arası.

Yani beni anladığım kasamın eski olması sebebiyle içeride yeterli bir hava sirkilasyonu yaratamıyor ve bu sebepten dereceler yüksek. Bunun haricinde başka bir problem daha olabilir, o da mainboard, hangi programda baktıysam bakayım 110+ derecelerde oyun içi oyun dışı fark etmiyor, sensörlerde bozukluk olabilir bilemiyorum ancak eğerki mainboardda bir sıkıntı varsa bu işlemciye yansıyıp onun derecesini de arttırıyor olabilir diye düşünüyorum.

İşlemci voltajını düşürmem herhangi bir etki eder mi? Nasıl düşüreceğim destek olabilir misiniz? Ve 1.300den kaça düşürmeliyim?

Geri
Yukarı