i7 860 sisteme render için yükseltme

turker89

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

3D modelleme, grafik tasarım ve fotoğrafçılık alanlarında çalışıyorum. Son günlerde inanılmaz bir performans düşüklüğü var bilgisayarımda. Özellikle Render alırken, RAW fotoğraf işlerken ve montaj yaparken...

Maddi olarak yeni kasa toplama durumum yok ama bir güncelleme yapmak istiyorum. Bir kaç gün önce 8 GB olan RAM'imi 12'ye çıkardım. 240 GB SSD alıp sistemimi ona kurdum.
İşlemcime OC yaptım ve 2.8 GHz, 3.4 GHz oldu. RAM'ler 1333'ken OC ile 1600 MHz'e çıktı. Ekran kartına OC yaptım fakat çok takıldı vs eski değerlerine geri çektim. İlerleyen günlerde RAM'i 16'ya çıkaracağım.

2010 yılında topladığım masaüstü bilgisayarımın son güncellemeyle birlikte durumu:
Anakartım:
GIGABYTE - Motherboard, Graphics Card, Notebook, Slate, Mini PC, Server, PC Peripherals and more / GA-P55-US3L (Rev. 1.0)(Anakart,Yonga Seti P55,Soket 1156) /

İşlemcim:
ARK | Intel® Core™ i7-860 Processor (8M Cache, 2.80 GHz)

Ekran Kartım:
Zotac Gts 250 1 GB 256 bit

RAM:
12 GB Kingston 1600 MHz

HDD:
Sata 2 anakartım olduğundan SSD olmasına rağmen Sata 2 hızını kullananan Kingston 240 GB V300 serisi Sata3 450 MB yazma/450 MB okuma SSD

Kasa: 600 Watt Cooler Master

Sorunum:

Ekran kartımı değiştirmek istiyorum fakat bu değişim güncel olmalı, planlarım arasında önümüzdeki 10 ay içerisinde yeni bir kasa toplamak var. Toplam limitim 10.000 TL olacak şekilde. Ekran kartını alabilecek bütçeye sahibim ama bu sistemde de gelecek sistemde de neleri kullanabilirim? Doğru bir karar vermeme yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminiz güncel değil. Sorun orada. 10.000 TL'lik bir sistem demek, DDR4 sistem demek. Şimdilik yeni bir ekran kartı alabilirsiniz. Yeni ekran kartı için bütçeniz nedir?

Akif Bey merhaba. Ben ekran kartını şimdiden almayı mevcut sistemimde ve 10 ay içerisinde yeni toplayacağım sistemimde de kullanmayı düşünüyorum fakat bu mümkün değil anladığım kadarıyla. Öyle mi?
2.000 TL'ye kadar çıkmayı düşünüyorum.

10000TL varsa şu video'daki sistemi toplayabilirsin

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aslında mümkün. GTX 780 Ti alırsanız her iki sistemde de kullanabilirsiniz. Tabi yeterli güç kaynağınız varsa. GTX980 önermiyorum, çünkü GTX900 serisi oyuncular için geliştirildiği için Renderda 780 Ti daha performanslı.

Ben incelemeyi izledim fakat işime yaramayacak ekipmanlar var. Ekranlar, ses sistemi, klavye ve fare. Bu yüzden oradaki 6 çekirdekliyi 8 çekirdekli yeni nesil işlemci ile değiştireceğim.

Bu arada GTX980 mevcut sistemimde çalışır mı?

Evet çalışır. O sistemde işine yaramayacak bileşenleri çıkartırsın daha ucuza gelir. Zaten bu sistemin üstüne sistem toplayamazsın, ekran kartını ve işlemciyi 8 çekirdekli yapınca. RAM'leri 32GB DDR4 2400 yaparsın, SSD'nin kapasitesini yükseltebilirsin vs.

Vallahi arkadaşlar affedin ama ya ben yanlış anlıyorum yada bişeyleri gözden kaçırıyorum.

İlk mesajımda mevcut bilgisayarımın özelliklerini yazdım. Şimdi siz GTX780 Ti Classified ACX öneriyorsunuz. Benim mevcut bilgisayarımda çalışır diyorsunuz değil mi?

Hepinize çok teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar Recep Baltaş'a saygılar :) Ailecek severek izliyoruz. Adil benim gerçek hayattan arkadaşım olur sormak istediğimiz şey işlemcisinin grafik taban freaknasıyla anakartına en uyumlu ekran kartını almak istiyor. Mesela benim işlemcim şudur:
ARK | Intel® Core™ i3-540 Processor (4M Cache, 3.06 GHz)
Bunda ne kadar grafik taban frekansı olduğunu gösteriyor ama Adil'in işlemcisinde de anakartında da göstermiyor.
Bu anakart ve işlemci maksimum ne kadar frekanstaki bir GPU'yu desteklediğini öğrenmek istiyoruz, saygılar. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı